30.11.2020
Lampa UV pełni funkcję sterylizatora w zbiorniku wodnym, będąc jednym z elementów systemu filtracyjnego. W oczku wodnym taki system pełni niezwykle istotną funkcję – bez niego nasz akwen bardzo szybko zamieniłby się w zielone bagienko, a tego chcemy uniknąć. Problem glonów może pojawić się zwłaszcza w płytkich zbiornikach, wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych. W takim wypadku zakup lampy UV do oczka jest dobrym pomysłem.
Działanie lampy UV
Sterylizator zarówno w akwarium, jak i w oczku wodnym może pomóc nam w skutecznym oczyszczaniu wody. Niestety, ale częstym problemem przy tego typu akwenach jest szybkie mnożenie się glonów i innych bakterii. Taka sytuacja powoduje, że sam zbiornik prezentuje się mało estetycznie, a żyjące w nim zwierzęta oraz rośliny mają trudne warunki do funkcjonowania. Montaż prostej lampy UV może wszystko zmienić!
Filtr ciśnieniowy z lampą UV do oczka wodnego. Źródło: akwarystyczny24.pl
Lampa tego typu emituje światło UV-C, które odpowiedzialne jest za wyniszczenie komórek glonów, a także wielu bakterii, wirusów i grzybów. Lampa powoduje także tak zwane brylowanie się martwych glonów, czyli gromadzenie się ich w skupiskach, przez co znacznie łatwiej usuwane są one przez filtr. Dla optymalnych efektów lampę UV warto stosować przez dłuższy czas, 24 godziny na dobę. Działanie sterylizatora zapewnia czystą wodę, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy w naszym stawie żyją ryby.
Jak wybrać odpowiednią lampę?
Wybór lampy lub lamp jest indywidualną sprawą, o której warto pomyśleć już na etapie tworzenia projektu oczka. Odpowiednia lampa musi być bowiem dostosowana do wielkości i głębokości zbiornika, a także do wielkości obsady oraz żyjących w oczku roślin. Czasem dobrym pomysłem może być zakup większej liczby urządzeń, które skutecznie będą filtrować wodę w oczku wodnym.
Jak konserwować lampę UV?
Lampę UV, tak jak inne urządzenia podłączone do prądu, najlepiej zostawić do instalacji specjalistom. Dlatego warto kupić je zawczasu, by można było zamontować je już przy budowie oczka. Jeśli zaś chodzi o ich konserwację, warto odłączać je i chować w suchym miejscu w czasie zimy, gdy temperatury są niskie, a filtracja tego typu jest niepotrzebna. W czasie miesięcy letnich wystarczy od czasu do czasu wyczyścić lampę oraz wymienić żarniki po jednym do dwóch sezonów.
Artykuł sponsorowany