27.01.2021
Suwałki
Imię Jadwigi Olbryś będzie nosił Stadion Lekkoatletyczny w Suwałkach. Decyzję w tej sprawie, większością głosów podjęli dziś (27.01) suwalscy radni. Z wnioskiem wystąpił klub „Łączą nas Suwałki”, a pod projektem uchwały w tej sprawie podpisali się licznie sportowcy, suwalskie kluby i organizacje sportowe.
Jadwiga Olbryś była wieloletnią pracownicą Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Pracę w ratuszu rozpoczęła w 1980 roku, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej. W 2017 r. została odznaczona Złotym Medalem za długoletnią służbę. Przez lata, jako Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu, nadzorowała jednostki, prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, sportu i rekreacji, współdziałała z klubami sportowymi i stowarzyszeniami. Była też członkiem Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Suwałk i Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i wiceprezesem zarządu Wigry Suwałki. Zmarła w lipcu 2019 roku.
Wnioskodawcy podkreślali, że życiorys zawodowy Jadwigi Olbryś wypełniony był nieustanną służbą na rzecz lokalnej społeczności, w której zawsze na pierwszym miejscu był drugi człowiek. Jak czytamy w uchwale (…) „Jej pracę w Urzędzie Miejskim, bez względu na zajmowane stanowisko, charakteryzowała niezwykła otwartość, ale także mocno eksponowane wartości etyczne, którymi bez wątpienia zbudowała etos pracownika samorządowego. Była nieocenionym wsparciem merytorycznym dla wszystkich współpracowników bez względu na staż pracy. Pomimo swojego ponadprzeciętnego zaangażowania w sprawy zawodowe, swój wolny czas poświęcała na działalność w organizacjach charytatywnych, m.in. w Stowarzyszeniu Spełniona Nadzieja. Nigdy nie odmawiała pomocy.”
Nadanie stadionowi lekkoatletycznemu przy ulicy Wojska Polskiego 17 imienia Jadwigi Olbryś ma być wyrazem pamięci o wybitnej postaci środowiska sportowego, która ze względu na swoją działalność i niezwykłą osobowość była określana mianem „matki suwalskiego sportu”.
Autor: AP
Uzasadnienie uchwały:
Jadwiga Olbryś urodziła się w 1957 roku. W 1980 r. ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym rozpoczęła pracę w Urzędzie Miejskim w Suwałkach. Przez blisko 40 lat służby w suwalskim samorządzie, podczas której przeszła wszystkie szczeble kariery urzędniczej, była związana głównie ze sportem. Zajmowała się nadzorem nad organizacjami działającymi w obszarze kultury fizycznej, sprawami dotyczącymi współzawodnictwa szkolnego, tworzyła i realizowała system przyznawania stypendiów, nagród indywidualnych i zespołowych, wyróżnień za wyniki sportowe w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Jadwiga Olbryś była autorką planów i koncepcji, zmierzających do stwarzania idealnych warunków do rozwoju szeroko pojętego sportu w mieście, i to zarówno amatorskiego jak i wyczynowego. Wiele z nich miało charakter nowatorski. Należy podkreślić, iż jej zaangażowanie w projekty związane z budową infrastruktury sportowej przyczyniło się do realizacji niemalże wszystkich inwestycji, w tym: hali widowiskowo-sportowej „Suwałki Arena”, Aquaparku, stadionu piłkarskiego, stadionu lekkoatletycznego oraz kompleksów sportowych przy suwalskich szkołach. Dzięki nowoczesnej bazie sportowej oraz systemowi wpierania sportowców i klubów sportowych Suwałki zyskały miano „sportowego miasta”. Jadwiga Olbryś traktowała swoją pracę zawodową jak służbę. Była całkowicie oddana sprawom sportu. Wspierała merytorycznie kluby, organizacje pozarządowe bez względu na dyscypliny. Była członkiem Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Suwałk oraz Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a tuż przed śmiercią pełniła również funkcję Wiceprezesa Zarządu klubu sportowego Wigry Suwałki S.A. występującego wówczas na drugim poziomie rozgrywkowym. Jej poświęcenie potwierdzają liczne odznaczenia takie jak m.in.:
Życiorys zawodowy Jadwigi Olbryś wypełniony był nieustanną służbą na rzecz lokalnej społeczności, w której zawsze na pierwszym miejscu był drugi człowiek. Jej praca w Urzędzie Miejskim, bez względu na zajmowane stanowisko, charakteryzowała niezwykła otwartość, ale także mocno eksponowane wartości etyczne, którymi bez wątpienia zbudowała etos pracownika samorządowego. Była nieocenionym wsparciem merytorycznym dla wszystkich współpracowników bez względu na staż pracy. Pomimo swojego ponadprzeciętnego zaangażowania w sprawy zawodowe swój wolny czas poświęcała na działalność w organizacjach charytatywnych, m.in. w Stowarzyszeniu Spełniona Nadzieja. Nigdy nie odmawiała pomocy. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy stadionowi lekkoatletycznemu przy ul. Wojska Polskiego 17 imienia Jadwigi Olbryś jest wyrazem pamięci o wybitnej postaci środowiska sportowego, która ze względu na swoją działalność i niezwykłą osobowość była określana mianem „matki suwalskiego sportu”.
Obiekt został zmodernizowany w 2015 r., a w przygotowanie i realizację tej inwestycji, jak również odbywających się w trzech kolejnych latach lekkoatletycznych mistrzostw Polski, była zaangażowana właśnie śp. Jadwiga Olbryś. Tutaj też w ciągu roku odbywa się współzawodnictwo szkolne, któremu ogromną uwagę poświęcała w okresie swojej pracy zawodowej na stanowisku Zastępcy Naczelnika Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu. Należy również podkreślić, iż podjęcie przedmiotowej uchwały jest jednocześnie wyrazem uszanowania woli suwalskiego środowiska sportowego, co do sposobu uhonorowania niezwykłej suwalczanki i utrwalenia w przestrzeni miejskiej oraz historii miasta jej imienia.