Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje?

01.02.2021

 

Urlop okolicznościowy to szczególny rodzaj urlopu, którego przyznanie regulują przepisy prawne. Jak sama nazwa wskazuje, aby móc z niego skorzystać, muszą wystąpić pewne okoliczności. Zaliczyć można do nich m.in. narodziny dziecka lub wstąpienie w związek małżeński. Urlop okolicznościowy nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Są to zatem dodatkowe dni, w których pracownik może otrzymać wolne. W jakich sytuacjach możesz skorzystać z urlopu okolicznościowego i w jakim wymiarze? Sprawdzamy!

Kiedy najczęściej korzystamy z urlopu okolicznościowego?
Większość osób urlop okolicznościowy kojarzy z dniem ślub. Jeśli pracownik wstępuje w związek małżeński, to przysługują mu dodatkowe 2 dni urlopu. Urlop nie musi jednak pokrywać się z datą ślubu, powinien jednak oscylować wokół tego terminu. Pracownik może zatem wziąć go zarówno nieco przed, jak i po uroczystości. Nadmienić należy także, że gdy pracownik jest rodzicem, a jego dziecko wstępuje w związek małżeński, to również ma prawo do urlopu okolicznościowego. W tej sytuacji urlop ten wynosi jednak nie dwa, a jeden dzień.
Inna popularna sytuacja, w której wykorzystywany jest urlop okolicznościowy, to narodziny dziecka. Pracownik ma wówczas prawo do 2 dodatkowych dni urlopu.
Pogrzeb bliskiej osoby również uprawnia pracownika do urlopu okolicznościowego. Okres jego trwania zależy od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Pracownik może odebrać dwa dni urlopu okolicznościowego, jeśli zmarł jego małżonek, dziecko lub rodzic (także macocha i ojczym). Otrzyma jednak zaledwie jeden dzień urlopu, w przypadku gdy jest to pogrzeb jego siostry lub brata, a także babci lub dziadka.
Powodem otrzymania urlopu okolicznościowego może być także opieka nad chorym członkiem rodziny. To nieliczna sytuacja, w której urlop może trwać dłużej. Ile dokładnie? Do 14 dni w roku kalendarzowym otrzyma pracownik na opiekę nad członkiem rodziny. Znacznie więcej, bo aż do 60 dni, przysługuje na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14. Urlopy jest nieograniczony, jeśli dziecko nie ukończyło 3 roku życia. W tym przypadku pracownik może otrzymać go w zależności od potrzeb.

Nietypowe sytuacje, w których przysługuje urlop okolicznościowy
W praktyce istnieje znacznie więcej wydarzeń, które to uprawniają do odebrania urlopu okolicznościowego, choć w rzeczywistości wiążą się one bardziej z usprawiedliwioną nieobecnością. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in.: wezwanie do urzędu (np. Najwyższej Izby Kontroli, sądu czy prokuratury), obowiązkowe badania lekarskie lub szczepienie oraz wizyta w centrum krwiodawstwa związana m.in. z oddaniem krwi)
Usprawiedliwiona zostanie także nieobecność pracownika do 6 dni), który jest biegłym. Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku pracowników należących do ochotniczej straży pożarnej lub Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

W jakim terminie można odebrać urlop okolicznościowy?
To zależy. Jeśli mowa np. o konieczności stawienia się w sądzie, to jasnym jest, że urlop ten zostanie przyznany w dniu podanym w wezwaniu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku uroczystości rodzinnych. Pracownik może sam zdecydować, kiedy odbierze urlop okolicznościowy. Data ta powinna być jednak zbliżona z terminem wydarzenia, na które przysługuje mu urlop.

Artykuł sponsorowany