15.04.2016
16 kwietnia swoje święto obchodzą Żołnierze Wojsk Inżynieryjnych. Ełccy saperzy obchodzili ten dzień już dziś. Jak co roku spotkanie upamiętniające ich zasługi dla Ziemi Mazurskiej odbyło się pod pomnikiem przy ul. Kościuszki.
W latach 1967-2000 w Ełku funkcjonował Ośrodek Szkolenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych. Gdyby nie praca i poświęcenie saperów w rozminowywaniu tych terenów po II wojnie światowej, miasto nie mogłoby się dalej rozwijać.
Jak mówi Radiu 5 płk Zdzisław Stola prezes ełckiego koła Stowarzyszenia Saperów Polskich, jest to formacja wojskowa działającą nie tylko w czasie wojny, ale też w czasie pokoju. Tylko w zeszłym roku w Polsce 39 patroli oraz dwie grupy nurków-minerów zniszczyło 600 tysięcy niewybuchów i niewypałów z ziemi oraz z dna jezior, rzek i kanałów.
Podczas dzisiejszej uroczystości nie zabrakło podziękowań i odznaczeń. Krzyż za zasługi w rozminowywaniu Ziemi Mazurskiej otrzymał ppłk Jerzy Pacholarz, który organizował w latach 1971-1982 patrole oczyszczania terenów z min i niewybuchów.
Ełczanie doceniają prace żołnierzy wojsk inżynieryjnych. W mieście nadano jednemu z rond imię Saperów, są również dwie tablice upamiętniające ich zasługi na rzecz miasta.
– Dzisiejsze spotkanie do doskonała okazja do podziękowań za ich pracę – mówi Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku.
Obchodzony 16 kwietnia Dzień Sapera został ustanowiony w 1946 roku w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej.