Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Mieszkańcy manifestowali swoją wiarę

26.05.2016


Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało.

EŁK

Tradycyjnie ulicami Ełku przeszła procesja, w której wzięły udział setki mieszkańców miasta. Obchody Bożego Ciała rozpoczęła Msza Święta na placu Jana Pawła II, której przewodził biskup ełcki, ks. Jerzy Mazur. – W tym dniu idziemy ulicami naszych miast, aby zamanifestować naszą wiarę, ale z drugiej strony chcemy, aby Jezus Chrystus wszedł w nasze codzienne życie – mówił w homilii ks. biskup Jerzy Mazur.

Podczas mszy biskup nie zapomniał o matkach, które dzisiaj obchodzą swoje święto. Polecił wiernym modlitwę za swoje mamy. Uroczysta procesja, po odwiedzeniu czterech ołtarzy symbolizujących cztery strony świata, zakończyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

GIŻYCKO

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w procesji z okazji Bożego Ciała w Giżycku. Wierni tradycyjnie ruszyli z Sanktuarium Św. Brunona i tam też zakończyła się trasa przemarszu. Podczas procesji giżycczanie modlili się przy ołtarzach, wybudowanych w czterech miejscach. Przy drugim ołtarzu kazanie wygłosił ksiądz Stanisław Adamowicz, proboszcz parafii p.w. Św. Anny.

 

 SUWAŁKI

Swoją wiarę manifestowało dziś na ulicach miasta tysiące suwalczan. W regionie, tak jak w całym kraju wierni, obchodzą święto Bożego Ciała. To szczególne wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz Przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. -To jeden z fundamentalnych elementów naszej wiary – mówi ksiądz Lech Łuba, proboszcz parafii pod wezwaniem Kazimierza Królewicza w Suwałkach.

Po nabożeństwach ze wszystkich parafii wyruszyły uroczyste procesje. Wierni, na czele z kapłanem niosącym monstrancję z Najświętszym Sakramentem, zatrzymywali się przy czterech, specjalnie przygotowanych ołtarzach i słuchali fragmentów Ewangelii. – W ten sposób wyznajemy i manifestujemy naszą wiarę – mówią suwalczanie.

Święto Najświętszego Ciała Chrystusa zostało ustanowione w 1317 roku. W Polsce w uroczystych procesjach można było uczestniczyć już w XV wieku.