13.12.2016
We wtorek (13.12) 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia 1981 roku Polacy usłyszeli słowa generała Wojciecha Jaruzelskiego:
Stan wojenny, czyli stan nadzwyczajny wprowadzono na polecenie pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy- Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Na ulicach pojawiły się czołgi i wojsko. Obowiązywała godzina milicyjna. W czasie trwania stanu wojennego około 10 tysięcy osób zostało internowanych. Doszło też do strajków i manifestacji, w czasie których zginęło kilkadziesiąt osób. Do tej pory nieznana jest dokładna liczba. Zapytaliśmy mieszkańców Suwałk, czy znają datę wprowadzenia stanu wojennego?
A jak suwalczanie oceniają decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego? Jak wynika z naszej sondy, większość osób twierdzi, że nie było takiej konieczności. Za naganny uważają też sam sposób jego wprowadzenia.
Zapytaliśmy też mieszkańców miasta, jak wspominają dzień 13 grudnia 1981 roku. – Przede wszystkim było to duże zaskoczenie- mówią.
Stan wojenny obowiązywał do 22 lipca 1983 roku.
Ełczanie upamiętnią 35. rocznicę wybuchu stanu wojennego. O godzinie 16.30 w Parku Solidarności pod pomnikiem „Za wolną i niezawisłą Polskę” osoby represjonowane w tamtym czasie złożą kwiaty i zapalą znicze.
Oficjalne obchody, które organizuje Muzeum Historyczne odbędą się o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Ełku.
Zaplanowano otwarcie wystawy „Solidarnie ku wolności”, wykład dr Radosława Poniata z Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku pt. „Stan wojenny jako atak na społeczeństwo obywatelskie” oraz chwilę z muzyką.
O godzinie 18.00 odbędzie się Msza Święta w katedrze św. Wojciecha.