31.12.2016
Mija 2016 rok – kolejne 365 dni pełnych wydarzeń, które relacjonowaliśmy Państwu na antenie Radia 5 i na radio5.com.pl Z kamerą i mikrofonem byliśmy tam, gdzie działo się coś ważnego dla mieszkańców regionu. Z końcem roku, prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń. W związku z tym w sobotę (31.12) i w niedzielę (01.01) w Radiu 5 od rana specjalna audycja poświęcona najważniejszym wydarzeniom 2016 roku, a poniżej filmowe podsumowanie.
Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w regionie
STYCZEŃ
Rok 2016 zaczął się hucznie. Mieszkańcy Suwałk witali go na Placu imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach. Zebranych bawił zespół Summer Night oraz znani z anteny Radia 5 DJ’e: Hołek i Suchy. Za sprawą mrozów Suwałki odwiedzili polscy żużlowcy, przygotowujący się do międzynarodowych zawodów motocyklowych w Austrii. Na Zalewie Arkadia znaleźli idealne warunki do treningów. W suwalskiej komendzie policji Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział uruchomienie internetowej mapy zagrożeń i przywracanie gminnych posterunków policji. Mapa zagrożeń to internetowe narzędzie do komunikacji z policją. W Suwałkach stanął kamień upamiętniający suwalskich Żydów. Obelisk ustawiono na rogu ulic Noniewicza i Waryńskiego, w pobliżu miejsca, gdzie kiedyś stała Wielka Synagoga. Dodajmy, że obecność społeczności żydowskiej w Suwałkach ma prawie 200-letnią historię. Według różnych źródeł Żydzi stanowili od początku około jednej trzeciej ogółu mieszkańców.
LUTY
W lutym na Suwalszczyźnie rozgorzała kampania w wyborach uzupełniających do Senatu. Głosowanie było konieczne, bo z mandatu zrezygnował senator Bohdan Paszkowski, który otrzymał nominację na wojewodę podlaskiego. Jako jeden z pierwszych start zapowiedział suwalczanin Jerzy Ząbkiewicz. Później byli kolejni: o mandat postanowili też zawalczyć Anna Maria Anders z PiS, Mieczysław Bagiński z PSL, Szczepan Barszczewski z partii KORWiN, Andrzej Chmielewski z Samoobrony i Sławomir Gromadzki z Komitetu Wyborczego Wyborców „Szary Obywatel”. W związku z tym region zaczęli odwiedzać znani politycy – Jarosław Kaczyński, Janusz Korwin-Mikke.
Również w lutym doszło do groźnie wyglądającego pożaru w kamienicy przy ulicy Waryńskiego. Część mieszkańców musiała uciekać na balkon i czekać na pomoc strażaków. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Groźnie było też w podsuwalskim Brodzie Starym, gdzie z przewróconej ciężarówki wyciekło kilkaset litrów toksycznej substancji. Strażacy wyznaczyli 400-metrową strefę bezpieczeństwa i zamknęli przejazd.
W Augustowie Wojciech Walulik, burmistrz miasta i Robert Żyliński, ówczesny prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali porozumienie w sprawie utworzenia w Augustowie podstrefy SSSE. To kolejny ważny krok w kierunku tworzenia nowych miejsc pracy nad Nettą.
W drugiej połowie lutego zaszła zmiana na stanowisku Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach. Nadkomisarz Jacek Tarnowski z Białegostoku, zastąpił Andrzeja Bałazego, który po sześciu latach kierowania jednostką odszedł na emeryturę. Z końcem miesiąca samorządowcy oficjalnie otworzyli wyremontowaną drogę Suwałki-Smolany Dąb, co zakończyło wielką przebudowę całej trasy Suwałki-Sejny. W efekcie powstała szeroka, bezpieczna 25-kilometrowa droga ze ścieżką dla rowerzystów, a Krasnopol zyskał obwodnicę.
MARZEC
W marcu w Suwałkach ruszyły obchody 90-rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy. Światowej sławy reżyser przyszedł na świat właśnie w Suwałkach. Z tej okazji w mieście odbyła się projekcja filmów i plenerowa wystawa plakatów poświęconych filmom Andrzeja Wajdy. Podczas otwarcia wystawy poświęconej Armii Generała Władysława Andersa w suwalskim Archiwum Państwowym doszło do awantury, która odbiła się echem w całym kraju. Kiedy przemawiała minister Anna Mariia Anders, córka generała Władysława Andersa, Przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa głos podniosła grupa osób. Na piersiach mieli znaczki z napisem Komitet Obrony Demokracji. Zarzucili organizatorom, że za publiczne pieniądze prowadzą kampanię wyborczą. Anna Maria Anders była bowiem kandydatką w wyborach uzupełniających do Senatu, w części województwa podlaskiego, które zresztą później wygrała. Znowu płonęła kamienica na rogu ulic Waryńskiego i Noniewicza w centrum Suwałk. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Na suwalskim lotnisku można było zobaczyć amerykańskie śmigłowce – Boeing’a Chinook. Wojsko nie chciało jednak zdradzać żadnych powodów wizyty amerykańskich maszyn. Dominik Nowak został nowym trenerem suwalskich Wigier. Zastąpił Donatasa Venceviciusa, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Nowy trener jako swój główny cel postawił utrzymanie suwalskiej drużyny w pierwszej lidze. Wigry były wówczas na przedostatniej pozycji pierwszoligowej tabeli.
KWIECIEŃ
W kwietniu w Suwałkach rozbił się śmigłowiec. Maszyna jednego z przedsiębiorców spadła w okolicy ulicy Diamentowej. Lecący nią dwaj mężczyźni trafili do szpitala. Radio 5 świętowało 25-lecie. Z tej okazji odbyła się jubileuszowa gala. Byli z nami przyjaciele i sympatycy stacji. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi prezydent Polski minionej kadencji Bronisław Komorowski z małżonką, duchowieństwo, artyści, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowcy, szefowie miejscowych firm i instytucji, byli pracownicy stacji, osoby, z którymi współpracujemy na co dzień.
Suwałki były gospodarzem XXXIII Mistrzostw Polski Strażaków w Piłce Siatkowej. Władze miasta zapowiedziały budowę nowej hali sportowej przy ulicy Zarzecze. Suwalscy samorządowcy zdecydowali też o włączeniu Centrum Kształcenia Praktycznego w struktury miejscowego Zespołu Szkół nr 6. Decyzja wiąże się z ogólnopolską reformą szkolnictwa zawodowego.
Zdzisław Przełomiec z klubu „Łączą nas Suwałki” został nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach. Przewodniczącego wybrano w myśl zasady „do trzech razy sztuka”. Podczas wcześniejszych dwóch prób, żaden ze startujących kandydatów nie zdobył wymaganej, bezwzględnej większości głosów. Przełomiec zastąpił na stanowisku Jadwigę Mariolę Szczypiń z PiS-u, która została Podlaskim Kuratorem Oświaty i złożyła mandat.
MAJ
W maju w Suwałkach odbyły się I Targi Mieszkaniowe, podczas których, na placu Marii Konopnickiej, deweloperzy prezentowali swoją ofertę. Trzyosobowa rodzina straciła dach nad głowa w pożarze domu w podsuwalskim Bakaniuku. Litwini bojkotowali swoje supermarkety masowo przyjeżdżając na zakupy do Suwałk. W ten sposób chcieli zmusić litewskie sieci handlowe do obniżki cen.
Również w maju miał miejsce protest suwalskich radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Radni opuścili majowe posiedzenie Rady Miasta Suwałki. Jak wyjaśnili, nie chcą uczestniczyć w handlu stanowiskami, bo nie po to startowali w wyborach samorządowych. Na protest PiSu złożyło się kilka powodów. Pierwszy to wybór przewodniczącego Rady Miejskiej. Kiedy Jadwiga Mariola Szczypiń z Klubu PiS zrezygnowała z funkcji przewodniczącego Rady, bo nie mogła łączyć mandatu ze stanowiskiem Podlaskiego Kuratora Oświaty, na jej miejsce rajcy wybrali Zdzisława Przełomca z Klubu „Łącza nas Suwałki”. W efekcie w prezydium zabrakło przedstawiciela PiSu. Jednocześnie klub na czele z Grzegorzem Gorlo, odrzucił propozycję obsadzenia stanowiska wiceprzewodniczącego.
W Augustowie ruszyły prace nad wprowadzeniem bezwizowego ruchu z Białorusią na przejściu granicznym w podaugustowskiej Rudawce. Strony chcą, aby granice można było przekraczać szlakiem wodnym, ale też na przykład na rowerach. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Białowieży i cieszy się dużym zainteresowaniem. Władze Augustowa na czele z Wojciechem Walulikiem, burmistrzem miasta widzą w tym szansę na rozwój turystyczny.
CZERWIEC
W czerwcu amerykańscy żołnierze z 2. Pułku Kawalerii Armii USA spotkali się z mieszkańcami Suwałk. Na Placu Marii Konopnickiej w centrum miasta prezentowali swoje pojazdy i sprzęt wojskowy. Mundurowi to uczestnicy „Rajdu Dragonów II”, czyli międzynarodowych ćwiczeń sił sojuszniczych. Jak tłumaczył John Law, zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Rajd miał pokazać siłę NATO.
Suwałki odwiedził Andrzej Wajda, światowej sławy reżyser. Odsłonił pamiątkową tablicę przy sali widowiskowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury, odwiedził dom przy ulicy Wojska Polskiego 27, gdzie przyszedł na świat i spędził dzieciństwo oraz wziął udział w odsłonięciu rzeźb poświęconych jego życiu i twórczości. Było też spotkanie z mieszkańcami w miejscowym ratuszu, gdzie z rąk Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk odebrał honorową nagrodę włodarza – „Włócznię Jaćwingów” oraz otrzymał prezent z okazji 90 urodzin – księgę z życzeniami suwalczan. W gminie Bakałarzewo oficjalnie reaktywowano działalność posterunku policji. Placówka w Bakałarzewie była drugim w Polsce, po Kampinosie, posterunkiem policji uruchomionym po zapowiedziach rządu Prawa i Sprawiedliwości.
LIPIEC
Lipiec minął pod znakiem imprez i koncertów. W Suwałkach królował blues. W mieście odbyła się dziewiąta edycja Suwałki Blues Festival. W Parku Konstytucji 3 Maja i na Placu Marii Konopnickiej stanęły potężne sceny, gdzie przez 4 dni odbywały się koncerty. Zagrali między innymi Piotr Nalepa Breakout Tour, THE DELTA SAINTS, RON SAYER JR. & CHARLOTTE JOYCE oraz BLUES PILLS. Za gwiazdami przybyli wielbiciele bluesa z całej Polski.
W Sejnach swoje 40 urodziny obchodził Radek Liszewski, lider Zespołu Weekend, popularnej grupy disco-polo. Z tej okazji urodzony w Sejnach muzyk wystąpił przed mieszkańcami swojego miasta. Był koncert, tłumy ludzi i świetna zabawa. Natomiast w Olecku na corocznym „Przystanku” wystąpili między innymi Video, Grubson, Tomasz Organek, Mjut, Big Day oraz Wilki. O Suwalszczyźnie głośno było w całej Polsce za sprawą dziennikarskiej interwencji w podsuwalskiej Żywej Wodzie. Podczas realizacji materiału na temat protestu przeciwko budowie chlewni gospodarz uderzył dziennikarkę, a operatorowi kamery zniszczył sprzęt nagrywający. Region oblegały rzesze turystów. Miejscowe hotele i punkty agroturystyczne przeżywały prawdziwe oblężenie. Na suwalskim bazarze zakończyła się modernizacja starej hali targowej, w której kupić można przede wszystkim odzież i zabawki. W ramach inwestycji powstało nowe oświetlenie, wymienione zostały drzwi, a ściany doczekały się odnowienia. Natomiast w Augustowie władze British American Tabacco, jednego z liderów branży tytoniowej na świecie, zapowiedziały zwiększenie zatrudnienia o 200 osób i rozwój miejscowego zakładu. Powodem jest planowana optymalizacja produkcji w Europie. Producent zamierza przenieść część mocy produkcyjnych z niemieckiego Bayreuth, między innymi do Polski.
SIERPIEŃ
W sierpniu, w ramach Dni Suwałk przyznano coroczne nagrody prezydenta miasta – „Włócznie Jaćwingów”. Tym razem wyróżnienia otrzymali Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa BAJKA, Elżbieta Cipielewska, lekarz medycyny – specjalista diabetolog, Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej, Adam Galas, właściciel firmy SALAG, miejscowy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, Miejski Klub Sportowy ŚLEPSK SUWAŁKI oraz Stowarzyszenie Lokalnej Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS”. Swoje wyróżnienie przyznało też Radio 5. Tytuł Suwalczanina Roku 2015 przypadł Henrykowi Owsiejewowi, przedsiębiorcy i mecenasowi suwalskiego sportu. Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się podczas Lata z Radiem 5, na stadionie suwalskich Wigier, przed koncertem grupy Sound’nGrace.
Przeciwko połączeniu podlaskich PKSów wystąpili związkowcy z PKS Suwałki. Konsolidację zapowiedział w marcu Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. Pracownicy spółki z Suwałk dowiedzieli się, że ich firma ma być wcielona do spółki białostockiej. To się załodze nie spodobało. Stwierdzili, że celem takiego połączenia jest ratowanie PKSu w Białymstoku kosztem PKS Suwałki. W imieniu 400 osobowej załogi występował Jarosław Żaborowski, przewodniczący Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników PKSu w Suwałkach.
Zuzanna Andruczyk z Suwałk, zdobyła Mont Blanc. Dziewiętnastolatka weszła na mierzący 4810 metrów, najwyższy szczyt Europy. W Suwałkach otwarto wyremontowany posterunek Straży Ochrony Kolei. Siedziba mieszcząca się w budynku dworca PKP doczekała się nowych pomieszczeń i wyposażenia. Władze Suwałk wyraziły zaniepokojenie, wynikające z rządowych decyzji w sprawie planowanej budowy odcinka drogi ekspresowej Knyszyn-Ełk. Rada Ministrów w maju tego roku uzupełniła bowiem sieć dróg ekspresowych i autostrad o drogę, która w przyszłości ma połączyć trasy Via Baltica i Via Carpatia. Zdaniem suwalskiego samorządu, planowana budowa odcinka oznacza pominięcie potrzeb komunikacyjnych Suwalszczyzny. Co więcej, władze nie widzą jakichkolwiek działań w zakresie poprawy połączeń drogowych północnej części województwa podlaskiego z Białymstokiem.
WRZESIEŃ
Jak w całej Polsce w szkołach na Suwalszczyźnie zaczął się nowy rok szkolny. Jednocześnie do szkolnych sklepików wróciły drożdżówki. Od 1 września obowiązuje bowiem nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które łagodzi ubiegłoroczne restrykcyjne przepisy dotyczące produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych. Nowe prawo pozwala między innymi na sprzedaż słodkich bułeczek. Tymczasem przepisy nadal nie pozwalają na sprzedaż słodkich napojów gazowanych, tłustych chipsów i wysokokalorycznych słodyczy, czyli tego, co uczniowie wymieniają jako ulubione.
W regionie ruszyły odłowy bobrów. Te zwierzęta największe straty czynią właśnie w północno-wschodniej Polsce. Bobry generują 95 procent odszkodowań tytułem strat wyrządzanych przez zwierzęta chronione. Wyprzedzają w tym wilki, łosie, żubry i rysie. Ścinają drzewa, zalewają użytki zielone, podkopują i niszczą stawy rybne. O ile wcześniej były pod całkowitą ochroną, teraz można z nimi walczyć. Rowerzyści królowali w Suwałkach z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Jak co roku tłumnie przejechali z północy miasta do Parku Konstytucji 3 Maja, na festyn z licznymi atrakcjami. Trzy osoby wygrały rowery ufundowane przez prezydenta Suwałk. Widowiskową strzelaninę, wybuchy i mnogość służb mundurowych mogły zobaczyć osoby przekraczające polsko-litewską granicę w Ogrodnikach. We wrześniu odbywały się tam ćwiczenia Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Mundurowi musieli zatrzymać pojazd, który nielegalnie przekroczył granicę, uporać się z ładunkiem wybuchowym oraz zagrożeniem chemicznym i odbić zakładników z rąk przestępców. We wrześniu zawrzało w sejneńskim samorządzie. Sejneńscy radni odrzucili bowiem uchwałę w sprawie sprzedaży miejskich gruntów, którymi zainteresowany był przedsiębiorca z branży jachtowej. Przeciwko głosowało sześć osób, za sprzedażą było czterech rajców, a trzech wstrzymało się od głosu. Chodzi o trzy hektary ziemi na wylocie z Sejn. Burmistrz znalazł inwestora, który chce tam zbudować fabrykę produkującą łodzie. To zapewniłoby miejsca pracy.
Zakończył się historyczny spływ kajakami z Augustowa do Grodna i Druskiennik. Kajakarze z Wojciechem Walulikiem, burmistrzem Augustowa pokonali ponad 170 kilometrów. Celem było promowanie Kanału Augustowskiego, jako wspaniałego Pomnika Historii, a jednocześnie szlaku wodnego łączącego trzy narody: polski, białoruski i litewski.
PAŹDZIERNIK
10 października zmarł Andrzej Wajda. Miał 90 lat. Był najsłynniejszym polskim reżyserem filmowym. Jego filmy są kanonem światowej kinematografii. Najbardziej znane to: „Popiół i Diament”, „Kanał”, „Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Wszystko na sprzedaż”, „Wesele”, „Ziemia Obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Katyń”, „Panny z wilka”, „Pan Tadeusz” czy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Reżyser został nagrodzony najważniejszą nagrodą filmową. W 2000 roku otrzymał Oskara za całokształt twórczości. Jego ostatni film „Powidoki” jest polskim kandydatem do Oscara. W czerwcu tego roku Andrzej Wajda gościł w Suwałkach, miejscu swojego urodzenia, gdzie spędził pierwsze lata życia. Około stu kobiet protestowało w Suwałkach przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Panie zgromadziły się w południe na Placu imienia Marii Konopnickiej w centrum miasta. Tak jak w całej Polsce, kobiety sprzeciwiały się zmianie prawa dotyczącego aborcji. Rekonstrukcja ,,Operacji Augustowskiej 1914 roku” odbyła się w Bakałarzewie i Raczkach. Naprzeciw siebie stanęło blisko stu odtwórców z Polski, Litwy i Rosji, którzy wcielili się w role niemieckich i rosyjskich żołnierzy z początków XX wieku. Można było zobaczyć historyczne mundury, efektowne walki i wybuchy, ale także poznać codzienne ciężkie życie w okopach. Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie koło Raczek za milion 20 tysięcy złotych kupił Krzysztof Szadurski, prezes zarządu sieci warszawskich hoteli. Przedsiębiorca zamierza odbudować obiekt. W środku widzi pokoje hotelowe, salę balową ale też miejsce promocji dziedzictwa narodowego i kultury. Swoje wielkie święto mieli gołdapscy policjanci. W październiku Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi otrzymała sztandar, a nowo wybudowana siedziba gołdapskiej policji została oficjalnie otwarta i poświęcona. Niebywałego wyczynu dokonał 68-letni Jerzy Łaniec z Suwałk. Przez całą dobę wykonywał tak zwane brzuszki, czyli wznosy tułowia. Pokonał sam siebie, bo poprzednie rekordy w tej dziedzinie sam ustanowił.
Wyjątkowy seans filmu „Wołyń” odbył się w kinie Cinema Lumiere w Suwałkach. Przybyli na pokaz goście, mieli bowiem okazję spotkać Michalinę Łabacz, suwalczankę, która zagrała w filmie główną rolę żeńską, Wojciecha Smarzowskiego, reżysera „Wołynia” oraz innych członków ekipy filmowej.
65-lecie będzie świętował Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Były koncerty, wernisaż archiwaliów ZPiT Suwalszczyzny, projekcja filmu. Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. W ciągu 65 lat istnienia śpiewało i tańczyło w nim ponad 2 tysiące osób.
LISTOPAD
W listopadzie generalnym strajkiem zagrozili związkowcy z suwalskiego PKSu, którzy protestują przeciwko połączeniu ich spółki z pozostałymi podlaskimi PKSami. Połączenia chce właściciel, czyli Urząd Marszałkowski, który uważa, że to jedyny sposób na uratowanie placówek. Tymczasem zdaniem suwalskich związkowców, zarząd województwa chce ratować białostocki PKS kosztem ich firmy. Niespotykany jak dotąd rozmach miały obchody Święta Niepodległości w Augustowie. Były wojewódzkie kompanie reprezentacyjne służb mundurowych, wojsko, mnogość pocztów sztandarowych oraz śmigłowiec Straży Granicznej, który zrzucał na zebranych biało czerwone wstążki. Przed sądem w Suwałkach odbyły się przesłuchania świadków w sprawie zakłócenia otwarcia wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi w miejscowym Archiwum Państwowym. Żadna z pięciu obwinionych osób nie przyznała się do zarzucanych czynów. Jedna odmówiła składania wyjaśnień. Chodzi o zdarzenie z marca tego roku. W czasie gdy przemawiała Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do senatu, kilka osób z Komitetu Obrony Demokracji podniosło głos. W rezultacie całość zakończyła się awanturą. Przed rozpoczęciem rozprawy przed biurami parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości protestowali reprezentanci KODu.
W Suwałkach odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki mebli „Forte”. Wydarzenie na na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainicjowało jedną z największych polskich inwestycji ostatnich lat, której wartość to 700 milionów złotych. Gościem uroczystości był Mateusz Morawiecki, wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów. Nowa fabryka zapewni 1000 nowych miejsc pracy.
Również w listopadzie 25-lecie istnienia świętował Suwalski Klub Karate Kyoukushin. W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji można było obejrzeć siedem walk pokazowych. Do użytku oddano ostatni element obwodnicy Augustowa – łącznik między obwodnicą, a miejscowością Raczki, który pozwoli kierowcom omijać centrum tej miejscowości.
GRUDZIEŃ
Grudzień w Suwałkach zaczął się pożarem stolarni przy ulicy Platynowej. W zdarzeniu ucierpiał pracownik ochrony. Ogień objął dosłownie cały zakład, dlatego na miejsce skierowano liczne siły Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z okolicznych miejscowości. W sumie dziesięć zastępów. Jak co roku suwalczanie okazali wielkie serce podopiecznym Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci ,,Przystań”. Mikołajkowy Autobus Radia 5, który zbierał dla nich prezenty, ponownie wypełnił się po brzegi słodyczami, żywnością, ubraniami, zabawkami, ale też farbami i innymi potrzebnymi w świetlicy przedmiotami. 22. edycja naszej corocznej akcji charytatywnej spotkała się z odzewem ponad 70 firm, zakładów, sklepów instytucji i osób prywatnych. Blisko sto osób uczestniczyło w Suwałkach w Strajku Obywatelskim w 34. rocznicę stanu wojennego. To miejscowi działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji. Uczestnicy wznosili hasła, między innymi: „Jarosław Polskę zostaw” i „Chcemy państwa prawa bez niewoli Jarosława”. Nieśli baner z napisem „Stop dewastacji Polski”. Marek Kubas, który stał na czele zgromadzenia wyjaśniał, że protest jest wyrazem sprzeciwu wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości na czele z Jarosławem Kaczyńskim.
Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach na czele z dyrektorem Tomaszem Drejerem zdecydował, że na miejskim odcinku drogi krajowej numer osiem ciężarówki nie będą mogły wyprzedzać. Z wnioskiem o wprowadzenie zakazu wystąpił Komendant Miejski Policji w Suwałkach. Jak wyjaśnia Eliza Sawko, rzecznik prasowy suwalskiej policji, chodzi o to, aby było bezpieczniej. Zarządca drogi nie kryje, że obawia się o płynność ruchu. Chodzi między innymi o możliwość skrętu w prawo, kiedy lewy pas będzie zajęty przez ciężarówki. Policja zapewnia, że jeśli kierowcy dostosują się do oznakowania, problemów nie będzie. Opinie samych zainteresowanych, czyli kierowców, są podzielone. Legendy greckiego futbolu, które w 2004 roku zdobyły mistrzostwo Europy i zawodników kadry Jerzego Engela można było zobaczyć podczas tegorocznej edycji Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego w Suwałkach. To coroczna, sportowa impreza na którą ściągają gwiazdy futbolu z kraju i zagranicy. Wszystko w szczytnym celu. Dochód z imprezy trafił do podopiecznych Stowarzyszenia Aktywni Tak Samo, zajmującego się niepełnosprawną młodzieżą oraz rodzin potrzebujących.
Z końcem grudnia przed suwalskim sądem odbyła się kolejna rozprawa w procesie obwinionych o zakłócenie otwarcia wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi w miejscowym Archiwum Państwowym. Tym razem w charakterze światka zeznawał Jarosław Zieliński, poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zeznaniom przysłuchiwała się kilkunastuosobowa grupa zwolenników Komitetu Obrony Demokracji na czele z Mateuszem Kijowskim, liderem KODu. Później zebrani udali się pikietować pod biurem posła przy ulicy Kościuszki w centrum Suwałk. Zajście, które bada sąd miało miejsce w marcu tego roku, w trakcie otwarcia wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi. W czasie gdy przemawiała Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do senatu, kilka osób z Komitetu Obrony Demokracji podniosło głos. Doszło do awantury. Działacze KODu zarzucili organizatorom, że prowadzą kampanię wyborczą. 4 marca był bowiem ostatnim dniem kampanii przed wyborami.
Niemal cały grudzień upływał w świątecznej atmosferze. Były wigilie, świąteczne bazarki i kolędowanie.