Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

01.03.2017

Hołd Żołnierzom Wyklętym oddali w środę (01.03) mieszkańcy regionu.

SUWAŁKI:

Z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w miejscowej konkatedrze doktor historii Jarosław Schabieński przedstawił historię antykomunistycznego podziemia. Po mszy świętej zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej przy ulicy Sejneńskiej, gdzie odczytano okolicznościowe listy,  był apel pamięci i salwa honorowa. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze, kombatanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół i instytucji, przedstawiciele władz i licznie zgromadzona młodzież.

Wyklęci – to żołnierze niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, którzy od 1943 roku stawiali opór próbom sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Sześć lat temu, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym ich pamięci. Żołnierze Wyklęci działali w całym kraju. Ich liczba szacowana jest na ponad 100 tysięcy. Na Suwalszczyźnie podziemie niepodległościowe było wyjątkowo prężne. Dowodem jest chociażby kwiecień 1945 roku, kiedy przed Obławą Augustowską rozbrojone zostały wszystkie posterunki milicji obywatelskiej.  – Ostatni Żołnierz Wyklęty na Suwalszczyźnie walczył do 1954 roku – mówi doktor historii Jarosław Schabieński.

Warto dodać, że z roku na rok obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Suwałkach cieszą się coraz większą frekwencją.

EŁK:

Pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego i ofiar stalinowskiego reżimu uczcili w w środę (1.03) ełczanie. Oficjalne uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przy budynku, w którym w latach 1945-1956 znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa.

Z racji niewielkiej przestrzeni na chodniku przy ul. Wojska Polskiego 1, obchody były skromne. Ograniczyły się do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez przedstawicieli władz samorządowych, Sejmu, służb mundurowych i ełckich szkół, a także mieszkańców miasta.

Warto przypomnieć dlaczego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest właśnie 1 marca. – Tego dnia 1951 roku wykonano wyrok na IV zarządzie stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość – mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Niezłomna postawa takich postaci jak Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz, czy sanitariuszka Danuta Siedzikówna są dziś wzorem dla młodzieży. Potwierdzili to m.in. uczniowie ełckiego Centrum Edukacji Mundurowej, którzy przyszli uczcić pamięć bohaterów.

Uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych budzi w niektórych środowiskach kontrowersje. Do tematu odniósł się dyrektor ełckiego Muzeum.

W ramach ełckich obchodów w środę o godz. 18 w katedrze św. Wojciecha odbędzie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

GOŁDAP:

W Gołdapi w południe została odprawiona msza św. w kościele p.w. NMP Matki Kościoła. Potem uroczystości przeniosły się na Plac Zwycięstwa, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości była salwa honorowa i Apel Pamięci. Złożone zostały wieńce i znicze. Dalszy ciąg uroczystości odbędzie się w czwartek (02.03) od godz. 12:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi. Program artystyczny przygotowali uczniowie gołdapskich szkół ponadgimnazjalnych. Wystąpią także zaproszeni goście: Tadeusz Płużański i Leszek Żebrowski.