11.04.2017
Rozgrzany wosk, patyczki z igłami i kolorowe barwniki – to niezbędne elementy aby stworzyć batikową pisankę. Tradycja zdobienia jajek tą metodą sięga w naszym regionie 300 lat. Obecnie jest kultywowana m.in. przez twórczynie ludowe z Lipska nad Biebrzą. W mieście znajduje się nawet Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji, gdzie każdy może obejrzeć pięknie i bogato zdobione jajka. – Inspiracją wzorów, które pojawiają się na pisankach jest religia i natura. Mamy słoneczka, dzieraszki, sabacze łapki czy bocianiuczki – opowiada Barbara Tarasewicz z lipskiego muzeum.
Metoda batiku szpilkowego polega na nakładania kolejnych warstw wosku i moczenia jajka w barwniku. Najdłuższy jest proces przygotowania jajka. Należy stworzyć wydmuszkę i ją wypłukać. Samo opisanie jajka trwa 20 minut, więcej czasu trzeba poświęcić na farbowanie. Jak tłumaczy Tarasewicz – jedno namoczenie patyczka w wosku odpowiada jednemu znakowi na jajku.
Dla osób, które przygotowują się do malowania jajek, pisankarka udzieliła kilku rad.
Radio 5 zaprasza wszystkie osoby, które kultywują w swoich domach tradycję malowania jajek do wzięcia udziału w naszym konkursie. W czwartek (13.04) od godziny 9.00 do 14.00 w redakcji przy ulicy Bulwarowej 5 w Suwałkach czekamy na Państwa pisanki. Później oceni je konkursowe jury, a trzy osoby, które namalują najpiękniejsze, otrzymają cenne nagrody.