28.06.2017
Jak poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin? – odpowiedź na to pytanie mają dać konsultacje społeczne programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Konsultacje prowadzone są od marca. W środę (28.06.) odbyły się w Ełku.
Rządowy program „Za życiem” ruszył w styczniu tego roku. Dedykowany jest kobietom w ciąży i rodzinom, które podejmą decyzję o narodzinach i wychowaniu ciężko chorego, niepełnosprawnego dziecka. Program gwarantuje im specjalistyczną opiekę medyczną, rehabilitację, pomoc wychowawczą oraz jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych.
O tym jak program jest realizowany na terenie województwa warmińsko-mazurskiego mówi wojewoda, Artur Chojecki.
Program „Za życiem” cały czas jest ulepszany. Stąd konsultacje prowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
– Co ważne, są one prowadzone w środowisku osób niepełnosprawnych, po to by jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom – mówił w Ełku Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Dużą rolę w realizacji programu odgrywają samorządy, bo to do nich osoby niepełnosprawne zgłaszają się po pomoc. Ministerstwo przyznało 108 gminom w województwie warmińsko-mazurskim środki na zatrudnienie 164 asystentów rodziny.
– Oznacza to, że osoby niepełnosprawne i ich rodziny mogą liczyć nie tylko na pomoc finansową, ale kompleksowe wsparcie – mówi Teresa Nowacka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach w powiecie mrągowskim.
Pozytywnie o realizacji programu wypowiadają się sami zainteresowani, czyli rodziny osób niepełnosprawnych. Wśród nich Pani Ewa Gałka, przewodnicząca zarządu nidzickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która jest matką dwóch niepełnosprawnych synów.
Konsultacje programu „Za życiem” są prowadzone również drogą elektroniczną na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.