Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

ASF w kolejnych mazurskich gospodarstwach

03.07.2019

Region

Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w gminie Olecko. Obecność wirusa potwierdziły badania próbek, pobranych od trzody w miejscowości Dobki. Wyniki, jakie pod koniec czerwca przesłał do wojewódzkiego lekarza weterynarii Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, potwierdziły również zachorowanie na ASF u świń w gospodarstwach w miejscowości Pawłowo, w gminie Budry oraz w miejscowości Krawczyki, w gminie Bartoszyce.

We wszystkich tych lokalizacjach wdrożone już zostały procedury, związane z likwidacją choroby. To między innymi uśmiercenie całego pogłowia, w miejscu, gdzie potwierdzono występowanie wirusa ASF. W przypadku gospodarstwa w gminie Olecko mowa o 77 zwierzętach, w powiecie węgorzewskim to blisko 280 świń, a w gm. Bartoszyce prawie 120.

Od początku roku potwierdzonych zostało siedem przypadków zachorowań na afrykański pomór świń u zwierząt hodowlanych na Warmii i Mazurach. Ostatnie zachorowania wystąpiły na obszarze, oznaczonym kolorem czerwonym, objętym ograniczeniami oraz na obszarze zagrożenia (niebieskim).

Dodajmy, że tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni czerwca obecność wirusa ASF potwierdziły wyniki badań od padłych dzików, pobrane w miejscowościach Gordejki (gmina Olecko), Kałtki i Gorło (gmina Stare Juchy), Brożówka (gmina Kruklanki), Widryki (gmina Lidzbark Warmiński) oraz Hejbuty (gmina Wydminy).

Przypomnijmy, ASF nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi. To wirus, który atakuje dziki i świnie. W przypadku tych drugich, po potwierdzeniu zachorowania, konieczne jest uśmiercenie wszystkich zwierząt w gospodarstwie. Hodowcy trzody chlewnej, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zachorowania, powinni stosować się do zaleceń lekarzy weterynarii. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: jwe