Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Będzie i rondo WOŚP, i rondo Suwalskich Wolontariuszy

27.01.2021

Suwałki

Nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nadali dziś (27.01) rondu u zbiegu ulic Utrata i Leśnej w Suwałkach miejscy radni. Decyzja zapadła po ponad godzinnej dyskusji większością głosów radnych klubu „Łączą nas Suwałki”, ugrupowania Koalicji Obywatelskiej i radnego z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk. Przeciwko byli rajcy z klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz radna z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk.

Pierwotnie wnioskodawcy chcieli nadać nazwę WOŚP rondu u zbiegu ulic Ignacego Daszyńskiego i Mikołaja Reja. Petycję w tej sprawie przygotowali i głosy zebrali Młodzi Demokraci, a w sukurs przyszedł im Jacek Niedźwiedzki, który wystosował w tej sprawie interpelację. Wówczas grupa radnych: cały klub Prawo i Sprawiedliwość, ugrupowanie Mieszkańcy Suwałk i troje rajców z klubu „Łączą nas Suwałki” wystąpiła, aby nadać rondu nazwę Suwalskich Wolontariuszy. Wniosek, jak dziś tłumaczyli, miał być kompromisem, bo nazwa ujmowałaby działalność wszystkich wolontariuszy. Jednocześnie rajcy PiS sprzeciwiali się nazwie WOŚP zwracając uwagę na polityczną działalność jej lidera – Jerzego Owsiaka. Chodzi między innymi o obraz z symbolem strajku kobiet, który Jerzy Owsiak wystawił na tegoroczną aukcję.

Tuż przed rozpatrzeniem uchwały Jacek Niedźwiedzki wystąpił z wnioskiem o zmianę i zaproponował nadanie nazwy WOŚP właśnie rondu na południu miasta. Mimo zmiany, nie obyło się bez długiej dyskusji i sporów, po której, jak już wspomniano, rondo otrzymało nazwę. Jednocześnie, rajcy jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic Ignacego Daszyńskiego i Mikołaja Reja – Suwalskich Wolontariuszy.

Autor: AP

Uzasadnienie ws. nadania nazwy WOŚP

Podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713,1378) należy do wyłącznej kompetencji rady gminy. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Jest to fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji, oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału, jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast (a także wsi) prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Wsparcia ze strony Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doświadczył również Szpital Wojewódzki imienia doktora Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Za zebrane przez Fundację środki otrzymał sprzęt warty ponad 2 miliony złotych. Rondu u zbiegu ulic Mikołaja Reja i Ignacego Daszyńskiego powinno zostać nazwane imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako uhonorowanie wielu lat działalności wolontariuszy zrzeszonych w Fundacji.

Uzasadnienie ws. nadania nazwy „RONDO SUWALSKICH WOLONTARIUSZY”

W dniu 20 stycznia Klub Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” z poparciem grupy radnych Rady Miejskiej w Suwałkach złożył projekt uchwały w sprawie nadania nazwy „RONDO SUWALSKICH WOLONTARIUSZY” rondu, które znajduje się u zbiegu ulic Mikołaja Reja i Ignacego Daszyńskiego. Powyższa inicjatywa wynika z potrzeby uhonorowania pokoleń suwalskich wolontariuszy, którzy w przeszłości i teraźniejszości podejmowali oraz podejmują liczne akcje i dzieła służące zarówno mieszkańcom Suwałk jak i szerszej społeczności. Należy podkreślić, że suwalski wolontariat obejmuje swym zasięgiem nie tylko nasze miasto i kraj, ale wykracza też poza granice Polski. Praca wolontariusza jest wielkim darem serca i służbą na rzecz dobra wspólnego. Suwalscy wolontariusze od lat uczestniczą w licznych kwestach, zbiórkach odzieży i żywności, pomagają grupom społecznym wymagającym wsparcia, służą radą i pomocą. Związani są z licznymi organizacjami pozarządowymi, wielu z nich działa w porywie serca, tak zwyczajnie od siebie i we własnym imieniu. Jest to wielka rzesza ludzi, którzy nie dbają o rozgłos i sławę, wielu z nich nie znamy z nazwiska i imienia. Dlatego też symboliczne uhonorowanie ich wszystkich, chociażby tylko nadając rondu nazwę „RONDO SUWALSKICH WOLONTARIUSZY”, jest godną i niezwykle potrzebną inicjatywą a nawet naszym obowiązkiem.