Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Będzie San Francisco

05.02.2018

Gotowa jest Strefa Aktywności Gospodarczej w Augustowie . 13-hektarowy teren na południu miasta został uzbrojony i teraz czeka na inwestorów. W poniedziałek (05.02) odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie Strefy.  Jak mówił obecny podczas uroczystości Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. Jednocześnie podkreślał, że to właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości Augustów został otwarty na nowe możliwości rozwoju gospodarczego.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu budowa lub rozbudowa przedsiębiorstw w Augustowie była ograniczona przez obostrzenia wynikające z uzdrowiskowego statusu miasta. Obecny samorząd rozwiązał ten problem dzieląc miasto na dzielnice i wyznaczając obszar ochronny oraz przemysłowy, na uboczu Augustowa. Później pozyskano grunty i utworzono podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z nazwą Strefa Aktywności Gospodarczej. Teraz, po uzbrojeniu terenu w sieci wodociągowe, kanalizacyjne i energetyczne pozostaje znaleźć inwestorów, którzy w zamian za ulgi podatkowe zechcą ulokować w Augustowie swoje firmy. Wojciech Walulik, burmistrz miasta zapewnia, że rozmowy są już prowadzone i niebawem będzie można przedstawić pierwszych przedsiębiorców.

Leszek Dec, szef Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej szacuje, że przetargi na grunty w SAG ruszą jeszcze w lutym. Przedsiębiorcy, którzy zechcą lokować zakłady pracy w strefie mogą liczyć na ulgi w formie zwolnień z podatku dochodowego tytułem koszów inwestycyjnych, zwolnień od podatku od nieruchomości oraz najniższe stawki OC w kraju dla samochodów ciężarowych.