Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Miejskie Święto Biegania

02.06.2018

Suwałki

Pod znakiem biegania minęła sobota (02.06) w Suwałkach. Wszystko za sprawą RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania. To już trzecia edycja suwalskiego festiwalu biegów. Całość zaczęły przedszkolaki, które o godzinie 17:00 stanęły na starcie razem z rodzicami. Około 150 maluszków miało do pokonania symboliczny dystans 150 metrów. Tuż po nich do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych.

Rywalizacja była rozgrywana na dystansach 600 m i 900 m. Były „Suwalskie debiuty”, czyli bieg na 3,5 km. Bieg „Pogodne Suwałki Team” dla sztafet 3 x 3,5 km. Najwięcej zawodników zgromadziła oczywiście suwalska ćwiartka, na starcie której byli zawodnicy z 11 państw, między innymi Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Maroko i Kenii – ponad pół tysiąca biegaczy. Nad całością czuwał Kamil Klimek, dyrektor biegu RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania.

Oprócz wymienionych rywalizacji był też bajkowy bieg z udziałem osób niepełnosprawnych. Bajkowy, bo w tym roku Święto Biegania wspiera Szkołę Podstawową „Bajka” w Suwałkach, na czele z dyrektor Urszulą Dudą.

Bieg główny wygrali Kenijczycy, którzy zajęli dwie pierwsze pozycje. Pierwszy na mecie Polak zajął 3. miejsce. To Damian Roszko z Podlasia Białystok.

Pierwszą biegaczką na mecie biegu głównego była Walentyna Kilarska z Ukrainy.

W niedzielę (03.06) biegacze znów pojawią się na Placu Marii Konopnickiej. Tym razem, aby przebiec symboliczny dystans 3 km i spotkać się na wspólnym śniadaniu na wyspie na Zalewie Arkadia. „Bieg na wyspę” rozpocznie się o godz. 9:00. Udział jest bezpłatny. Jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, cały mijający weekend minął w mieście pod znakiem sportu.

Źródło: Radio 5