Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Chcieli zniżkę jak w Warszawie

05.02.2019

Suwałki

Maksymalnie z 60-procentowej bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność będą mogli skorzystać mieszkańcy Suwałk. Chodzi o osoby, których lokale mieszkalne znajdowały się na gruntach miejskich. Z kolejnym rokiem zniżka będzie malała o 10 procent. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji.

Jak wiadomo, od 1 stycznia właściciele domów oraz mieszkań i lokali użytkowych w budynkach wielorodzinnych dostali grunt na własność.
Jednak nie ma nic za darmo. Przekształcenie będzie kosztować. Zarówno państwu jak i samorządom trzeba zapłacić. Właściciel może przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową równą dotychczasowej, rocznej opłacie tytułu użytkowania wieczystego, albo zapłacić całość od razu. Im szybciej tym mniej.

W Suwałkach w przypadku wniesienia opłaty w pierwszym roku zniżka wyniesie 60 procent. Z każdym kolejnym rokiem będzie spadać o 10 procent. Taka bonifikata stosowana jest również wobec gruntów Skarbu Państwa. Podobną, maksymalną bonifikatę zastosowały między innymi Białystok, Olsztyn i Lublin.  W Warszawie stawka jest wyższa i w pierwszym roku wynosi 99 procent. W Suwałkach taką zniżkę zaproponowali radni ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk”. Jak zauważyła radna Anna Gawlińska, mieszkańcy i tak z mocy prawa stali się właścicielami gruntów.

W obliczy takiego wniosku Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk pytał skąd miasto ma brać pieniądze na inwestycje, skoro opłaty i podatki mają być jak najniższe.

W odpowiedzi Sławomir Sieczkowski, radny ugrupowania „Mieszkańcy Suwałk” wyjaśniał, że jako radny chce być głosem mieszkańców, stąd taka propozycja.

Póki co nie wiadomo, czy mieszkańcy będą korzystać z możliwości jednorazowej, niższej wpłaty. Jeśli nikt się na to nie zdecyduje, przez najbliższe 20 lat do kasy miasta będzie wpływać około 800 tysięcy złotych rocznie. Jeśli jednak ktoś chce zapłacić od razu, powinien udać się do ratusza za około 2-3 tygodnie, kiedy uprawomocni się uchwała i złożyć wniosek. Wtedy urzędnicy obliczą wysokość opłaty i po jej wniesieniu zadbają o sądowe formalności w Wydziale Ksiąg Wieczystych.


Autor: AP