24.07.2020
Ciekawostki o świetle, które warto znać
Czy wiesz, że oświetlenie wpływa na stan psychiczny człowieka, samopoczucie i jakość życia? Rodzaj światła może powodować zarówno pozytywne emocje, jak i te prowadzące do negatywnych uczuć. Wybraliśmy kilka ciekawostek, które mogą wydawać się zaskakujące.
Zimne, niebieskie światło – co warto wiedzieć?
W wielu publikacjach można spotkać się ze stwierdzeniem, że niebieskie światło może powodować pogorszenie się wzroku, co nie ma żadnego potwierdzenia w naukowych badaniach. Zimne, niebieskie światło natomiast może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i poziom koncentracji.
Są też pozytywne aspekty niebieskiego, zimnego światła. Na ciekawy pomysł wpadły władze poszczególnych miast w Szkocji i Japonii. Oświetlenie miejskie na różnego rodzaju dworcach, czy innych miejscach publicznych, wymieniono na niebieskie. Spowodowało to znaczący spadek przestępczości. Można wysnuć żartobliwe stwierdzenie, że przestępcy również nie przepadają za niebieskim oświetleniem.
Każdy człowiek świeci
Niewiele osób ma świadomość, że się świeci. Nie ze względu na noszone odblaski lub oświetlenie padające na nasze ciało. Każdy człowiek ma wrodzoną zdolność do bioluminescencji, co w praktyce oznacza naturalne świecenie. Jednak ilość światła jaką jest w stanie wytworzyć człowiek jest zdecydowanie zbyt mała, aby ją wizualnie dostrzec.
Sztuczne oświetlenie, na co zwrócić uwagę?
Wybierając sztuczne oświetlenie do różnych pomieszczeń przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość oświetlenia. Dobrym sposobem jest np. wybór dobrych jakościowo żarówek do lamp. Warto w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu zdecydować się na oświetlenie LED, które w odpowiedni sposób oświetli wnętrze, a jednocześnie będzie miało pozytywny wpływ na nasze samopoczucie oraz na środowisko.
Barwa światła – wpływ na nasze życie
Barwa światła ma duże znaczenie jeśli chodzi o wybór oświetlenia konkretnych pomieszczeń. Wiele można usłyszeć o tym, że jasna barwa światła jest korzystna do stosowania w takich pomieszczeniach jak, np. sypialnia lub przestrzeń biurowa.
Meduzy przyszłością oświetlenia
Jest to ciekawostka, która zaskakuje samą nazwą. Badacze dowiedli, że meduzy można wykorzystać przy oświetleniu ulicznym. Pobrano enzymy niektórych gatunków meduz, które świecą w ciemności i wszczepiono je w drzewa. Dało to spektakularny efekt w postaci świecącego drzewa. Dzięki czemu nie są potrzebne żadne lampy, które oświetlą przestrzeń publiczną. Może okazać się, że w przyszłości ten nowatorski sposób oświetlenia znajdzie zastosowanie na ulicach wielu miast.
Odpowiednie oświetlenie sposobem na depresję
Leczenie depresji zazwyczaj kojarzy się z długą terapią farmakologiczną lub psychoterapią. Coraz częściej w leczeniu objawów depresji wykorzystuje się dodatkowe sposoby, które swoim działaniem wspomagają terapię. Jednym z nich jest zmiana oświetlenia.
Gdy w pomieszczeniu jest zbyt dużo zimnej, niebieskiej barwy światła, może to wpływać na zaburzenie rytmu dobowego organizmu. W takim wypadku warto zdecydować się na zmianę oświetlenia na jaśniejszą barwę. W leczeniu objawów depresji coraz więcej lekarzy jako uzupełnienie terapii poleca to rozwiązanie.
Światło ma dla człowieka kluczowe znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Oświetlenie słoneczne oraz poszczególne doświetlenie pomieszczeń może mieć wpływ na samopoczucie człowieka. Mało osób ma świadomość jak ważne jest odpowiednie oświetlenie, a co za tym idzie, jak ono wpływa na jakość życia.
Artykuł sponsorowany