12.07.2017
W środę (12.07) Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945. 12 lipca, 72 lata temu na terenie Puszczy Augustowskiej i w jej okolicach ruszyła akcja Sowietów przeciwko polskiej partyzantce niepodległościowej. Oddziały Armii Czerwonej, wspieranej przez NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymały kilka tysięcy osób, z których część została poddana brutalnemu śledztwu. – Co najmniej 600 osób uprowadzono w nieznanym kierunku i zamordowano – mówi Krzysztof Skłodowski z suwalskiego Muzeum Okręgowego.
Do dziś nieznane jest miejsce pochówku zamordowanych. Wiadomo jedynie, że w miejscowości Giby znajdowały się główne obozy filtracyjne, gdzie przetrzymywano więźniów. Tam też stoi pomnik ofiar Obławy Augustowskiej.
Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Dwa lata temu Sejm ustanowił dzień 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
W środę rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej w Augustowie. Msza święta, wykłady historyczne i happening. Szczegóły w kalendarium. Natomiast w najbliższą niedzielę 16 lipca rocznicowe obchody w podsejneńskich Gibach, gdzie znajduje się pomnik ofiar Obławy Augustowskiej.