Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Dzisiaj ziemia wasza jest wolną

24.08.2017

W czwartek (24.08) bardzo ważny dzień w historii Suwałk. Dokładnie 98. lat temu, 24 sierpnia 1919 roku, po latach zaborów, Suwalszczyzna odzyskała wolność.
Tego dnia, obecną ulicą Tadeusza Kościuszki, od strony Augustowa, wkroczył do miasta, hucznie witany, 41. Suwalski Pułk Piechoty. Suwalczanie wiwatowali, sypali na żołnierzy kwiaty. Były płomienne przemówienia, dziękczynna modlitwa w kościele pod wezwaniem świętego Aleksandra, defilada i wspólny obiad. Nocą miasto rozbłysło światłami. Relację z tego wydarzenia, za ówczesnym pismem „Ziemia Suwalska” przytacza Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Olbrzymia radość ówczesnych suwalczan wcale nie dziwi. Nadejście wojska oznaczało nie tylko formalną przynależność do Polski ale też spokój i bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że Suwalszczyzna odzyskała wolność najpóźniej ze wszystkich ziem polskich . Kiedy w 1918 roku odradzała się niepodległa Polska los północno-wschodnich krańców kraju był nierozstrzygnięty. Miasto znajdowało się pod okupacją Niemiecką. Dodatkowo wiosną 1919 roku w mieście pojawili się Litwini. Region był przedmiotem sporu, czego punktem kulminacyjnym był wybuch kilkudniowego powstania sejneńskiego.

Trzy tygodnie później, we wrześniu 1919 roku miasto odwiedził Marszałek Józef Piłsudski. Wtedy, w siedzibie obecnego Muzeum Okręgowego, wygłosił przemówienie, w którym padły słynne : „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

Z okazji rocznicy wyzwolenia w Suwałkach dzisiaj o godzinie 9:00 odbędą się okolicznościowe uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. Celem upamiętnienia daty w 2013 roku miejscy radni nadali nazwę „24 sierpnia” tak zwanemu przedłużeniu ulicy Wigierskiej od skrzyżowania ulicą Tadeusza Kościuszki do ulicy Zarzecze. W ocenie Jerzego Brzozowskiego 24-ty dzień sierpnia to data symboliczna, która dla suwalczan powinna oznaczać to samo, co 11 listopada dla wszystkich Polaków.