Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Folklor rządził w Olecku

04.08.2019

Olecko

22. Mazurskie Spotkania z Folklorem dobiegły końca. W piątek i sobotę (2-3.08) w oleckim amfiteatrze zaprezentowały się grupy taneczne z Polski i z zagranicy. Przed licznie zgromadzoną publicznością zatańczył zespół ludowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, grupa „Leszczyniacy” ze Świdnika, „Perła” z Niemenczyna, „Odessa” ze Szkocji oraz zespół „Ikusgarri” z Hiszpanii. Były kolorowe stroje, ludowa muzyka i pieśni. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały dzieci, młodzież oraz dorośli. Jak powiedział Lech Leszczyński, kierownik artystyczny zespołu Leszczyniacy ze Świdnika, Mazurskie Spotkania z Folklorem to wyjątkowe wydarzenie.

Jak dodał, tańców ludowych chętnie uczy się najmłodsze pokolenie.

Do nauki tańca ludowego Lech Leszczyński zaprasza wszystkich. Jak mówi, to prawdziwa przygoda życia, która łączy ludzi.

Na zakończenie Spotkań, pamiątki wszystkim zespołom wręczył Karol Sobczak, burmistrz Olecka.

Przypomnijmy, że Mazurskie Spotkania z Folklorem odbywają się od 1998 roku. Celem wydarzenia jest ukazanie bogactwa kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie. Dotychczas w Olecku występowały zespoły między innymi z Czech, Chorwacji, Niemiec, Grecji, Ukrainy, Estonii, Węgier i Serbii.

Zespoły, które wystąpiły na 22. Mazurskich Spotkaniach z Folklorem:

Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika powstał w 1984 roku. Założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest mgr Lech Leszczyński. Kierownikiem muzycznym i wokalnym jest mgr Beata Leszczyńska. Głównym celem działalności zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży, oraz uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 140 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 500 członków. W swoim repertuarze posiada pieśni, melodie, tańce narodowe i regionalne: z regionu i makroregionu lubelskiego (lubelskie, podlaskie, biłgorajskie), innych regionów (rzeszowskie, sądeckie, śląskie, orawskie, kaszubskie, kurpiowskie, opoczyńskie), oraz narodowe (krakowiak, mazur, polonez, kujawiak i oberek). Tancerzom towarzyszy znakomita dziecięca kapela, która w 1994 roku biorąc udział w „Scenie Amatora” zdobyła specjalne wyróżnienie i nagrodę. Zespół koncertował w 23 krajach na 4 kontynentach.

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS. Głównym celem działalności zespołu jest promowanie polskiego folkloru i sztuki ludowej w kraju i za granicą, roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy dziś około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 9000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół dał ponad 9000 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 315 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 8000 koncertów. Jako pierwszy polski studencki zespół folklorystyczny był zaproszony w 1974 r. do Kanady i Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie koncertował 41 razy, w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Zespół 4 razy występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II. 13 maja 1985 r. w Edynburgu (Szkocja) zespół spotkał się z gen. Stanisławem Maczkiem, dowódcą I Dywizji Pancernej walczącej o wyzwolenie Belgii i Holandii.

Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna (Rejon Wileński) powstał w 2004 r. Obecnie do siedmiu grup tanecznych uczęszcza prawie 160 tancerzy w wieku od 5 do 24 lat. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. Repertuar „Perły” składa się z tańców polskich, litewskich i wileńskich. Grupa wykonuje również tańce różnych narodów świata (ukraińskie, rosyjskie, łotewskie, białoruskie, gruzińskie, mołdawskie, włoskie). W roku 2016 „Perła” zwyciężyła w litewskim TV Show „Kadagys”, w którym udział brały największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę, a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Włochy i San Marino.

Zespół „IKUSGARRI” Folklore Ensemble Portugalete-Spain powstał w 1967 r. Jego celem jest kultywowania folkloru Kraju Basków. Zespół występował w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Rumunii, Polsce oraz na Węgrzech. W Olecku grupa taneczna pojawiła się już po raz drugi. Zespół jest zróżnicowany wiekowo, występuje w regionalnych strojach. W swoim repertuarze ma tańce z różnych prowincji Kraju Basków.

Zespół „Odessa” ze Szkocji opiera się na szkockich melodiach i piosenkach połączonych ze szkockim tańcem. Wykorzystuje także ludowe melodie z różnych krajów. Członkami zespołu są: Siōbān McGregor (klarnet); Annalie Irvine (akordeon, wokal); Shona Miller (skrzypce); Gus Dow (perkusja ); John Johnson (kontrabas); Harry Morton (gitara); Jack Morton (bębny).

Autor: SzK, KZ