Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Smog? Dużo zależy od nas

03.02.2021

 

O sposobach na ograniczenie emisji szkodliwych pyłów mówiła w  środę (03.02.21) w Radiu 5 Ewa Harasim, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej suwalskiego ratusza.

O tym, że powietrze w Suwałkach nie jest najwyższej jakości mogliśmy przekonać się wielokrotnie. Wskaźniki jakości powietrza nie raz już pokazywały przekroczenia norm pyłów o kilkaset procent. Tak było między innymi z końcem stycznia tego roku. Miasto od kilku lat dotuje proces wymiany pieców na nowoczesne – przyjazne środowisku, ale w lwiej części sytuacja zależy od samych mieszkańców. Liczy się to, czym palą w piecach i jak to robią. Ważne jest użycie wysokiej jakości węgla i rozpalanie paleniska „od góry”. Instrukcję rozpalania samorząd wydał w dystrybuowanej od niedawna ulotce.

W ograniczeniu tak zwanej niskiej emisji pomaga ocieplanie budynków, alternatywne źródła ogrzewania, czy rezygnacja z jady autem na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej. Ponadto, za kilka dni, ratusz uruchomi nabór wniosków do wspomnianego już programu wymiany pieców. W ciągu pięciu lat miasto dopłaciło do wymiany ponad 300 pieców.