25.06.2020
Wybór obiektywnie najlepszej oferty konta bankowego wbrew pozorom wcale nie należy do zadań łatwych. Wydawałoby się, że w dobie wszechobecnych reklam i promocji ze strony banków, znalezienie naprawdę dobrej oferty rachunku bieżącego nie jest niczym trudnym. W rzeczywistości kampanie marketingowe prowadzone przez banki często są w stanie wprowadzić klienta w błąd. Czym więc należy się kierować przy wyborze konta bieżącego? Jakie faktory wypada uznać za pierwszorzędne, a które z kolei będą miały raczej mniejsze znaczenie? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.
Wybór konta w banku: opłaty podstawowe
Pierwszym czynnikiem, na który zapewne zwracamy uwagę przeglądając oferty rachunków bankowych to opłaty podstawowe. Mowa tutaj przede wszystkim o opłacie za prowadzenie rachunku oraz prowizji za kartę płatniczą. W obecnych realiach większość banków reklamuje swoje konta jako darmowe. Należy jednak pamiętać o tym, że często w takim wypadku mamy do czynienia z ofertą promocyjną, a więc z definicji obowiązującą jedynie przez określony czas. Pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić oceniając ofertę konta bieżącego to więc właśnie weryfikacja statusu oferty. Jeżeli propozycja ma charakter promocyjny, powinniśmy rzecz jasna sprawdzić okres obowiązywania promocji, a także charakter oferty standardowej, tj. taryfy, do której nasze konto zostanie przywrócone po zakończeniu promocji.
Nieco bardziej złożona jest kwestia opłat za kartę płatniczą. Tutaj przeważnie również będzie informował nas o „darmowym” charakterze karty, jednak po bliższym zapoznaniu się okaże się, iż jest to warunkowane koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Warunki te to np. konieczność dokonania kartą określonej liczby transakcji w ciągu miesiąca lub też dokonania transakcji na określoną kwotę. Kwestia jest bardziej istotna, niż może się wydawać, ponieważ wiele będzie zależeć właśnie od warunku darmowości karty. Czasami bank może rezygnować z prowizji za kartę dopiero wtedy, jeżeli np. miesięcznie dokonamy płatności kartą na kwotę kilku tysięcy złotych. Oczywiście, w tym wypadku należy uznać ofertę za niekorzystną pod tym konkretnym względem.
Opłaty dodatkowe
Praktyka pokazuje, że bardzo często klientom sprawia trudność ocena atrakcyjności oferty konta bieżącego pod kątem opłat dodatkowych. Najbardziej dobitny przykład to opłaty za korzystanie z bankomatów. Bank może bowiem oferować darmowe wypłaty ze swoich bankomatów, przez co klient otrzymuje wrażenie, iż oferta jest pod tym względem korzystna. Każdorazowo należy jednak sprawdzić również liczbę bankomatów, jakimi dysponuje bank. Jeżeli liczba ta jest niewielka, w praktyce może się okazać, że często będziemy zmuszeni np. dokonywać wypłat z obcych bankomatów, co już najczęściej wiąże się z prowizją.
Warto także zachować pewną ostrożność odnośnie ofert konta bieżącego, w które od razu wbudowany jest limit odnawialny. Pamiętajmy, że limit taki stanowi de facto formę kredytu, co oznacza, że niemal na pewno będzie oprocentowany. W ten sposób łatwo je się niestety nabrać, ponieważ brak opłat za prowadzenie konta bankowego nie jest równoznaczny z darmowym limitem odnawialnym.
Jak zaoszczędzić na koncie? Bankowość elektroniczna i strony z porównaniami
Na samym początku szukania oferty konta w banku dobrze jest porównać podstawowe parametry kont różnych banków. Najlepiej będzie w tym celu skorzystać z dobrej porównywarki: https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-osobistych/
Kolejna ważna informacja dotyczy tego, iż w przeważającej większości wypadków zdecydowanie bardziej opłaca się założyć konta online, niż poprzez wizytę w oddziale. Przede wszystkim, oferty dla kont online często są po prostu korzystniejsza. Kolejna kwestia to rzecz jasna bezpośredni dostęp do informacji: korzystając z sieci sami sprawdzamy parametry różnych ofert, nie polegając na tym, co zasugeruje nam pracownik banku. Odnośnie tej ostatniej kwestii warto pamiętać, że osoby pracując w bankach to często de facto sprzedawcy, którym wcale nie musi zależeć na tym, abyśmy zdecydowali się na ofertę, która rzeczywiście najlepiej odpowiada naszym preferencjom oraz oczekiwaniom.
Artykuł sponsorowany