Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Jak poprawnie zabudować wannę styropianem?

14.08.2020

 

Jednym ze sposobów na obudowanie wanny jest wykorzystanie gotowego nośnika styropianowego. Jest to gotowy produkt, występujący w różnych rozmiarach, co umożliwia jego dopasowanie do kształtu i wymiarów wanny. Gwarantuje szybki i czysty montaż, cechuje się dużą stabilnością i trwałością. Ponadto, styropian jest materiałem o doskonałych właściwościach izolacyjnych, zarówno termicznych, jak i akustycznych. Nośnik jest lekki, waży zdecydowanie mniej, niż obudowa wykonana z bloczków lub cegieł. Jak go wykorzystać przy obudowie wanny?

Uniwersalny nośnik segmentowy

To rodzaj nośnika styropianowego, który można dopasować dowolnie do rozmiaru wanny. Zajmuje znacznie mniej miejsca, dzięki czemu jest łatwiejszy i wygodniejszy w transporcie. Nośnik składa się z kilku styropianowych elementów, które są ze sobą łączone. Można go wykorzystać do wanny zarówno krótkiej, około 120 cm, jak też dłuższej, np. 170 cm. Możliwości są jednak uzależnione od konkretnego modelu nośnika. Tego typu nośniki występują zarówno w wersji prostokątnej, jak i przystosowanej do montażu wanny narożnej.

Dopasowane do konkretnego modelu nośniki monolityczne

Jak sama nazwa wskazuje, składają się z jednego elementu, który odpowiada kształtowi i wymiarom wanny. Należy podczas jego wyboru dokonać bardzo szczegółowych pomiarów wanny, aby w efekcie dobrze pasowała do nośnika. Ich dużą zaletą jest stabilność i bardzo dobre podparcie. Modele monolityczne występują w różnych kształtach. Można je wykorzystać do klasycznych wanien prostokątnych, jak i okrągłych oraz owalnych, a nawet większych brodzików z siedziskiem. Istnieją też dodatkowe elementy, pozwalające na wykonanie stopnia wokół wanny. Są to elementy cokołowe.

Montaż wanny w nośniku styropianowym

Obudowanie wanny styropianem jest czynnością zdecydowanie łatwiejszą, niż jest to w przypadku obudowy murowanej. Wannę wstawiamy do gotowej, dopasowanej do wielkości i kształtu wanny formy. Należy wcześniej ustawić nośnik na podłodze w łazience. Następnie zaznaczamy na niej, gdzie będzie znajdowało się podłączenie kanalizacyjne, po czym wycinamy go z wykorzystaniem nożyka. W ten sam sposób wycinamy otwór rewizyjny. Formę należy przymocować do suchej podłogi z wykorzystaniem kleju. Podłoga musi być idealnie prosta, ponieważ nie ma możliwości wypoziomowania formy. Do przytwierdzonej do podłoża formy wstawiamy wannę, po czym podłączamy do niej kanalizację.
Wannę w nośniku styropianowym można wykończyć na kilka sposobów. Dowolny kolor i wzór nadamy jej, decydując się na płytki ceramiczne. Świetnie sprawdzają się płytki patchworkowe, które wyróżniają się w pomieszczeniu ze ścianami i podłogą o jednolitej i stonowanej barwie. Jeżeli dominuje w niej drewno, to obudowę warto wykonać z płytek wielkoformatowych, inspirowanych surowym betonem. Osiągniesz w ten sposób nieco industrialny efekt. W łazienkach urządzonych w stylu glamour pięknie prezentują się płytki w kolorze szlachetnego marmuru, którym towarzyszy miedziana lub złota armatura przy wannie.

 

Artykuł sponsorowany