21.01.2021
Temat oczekiwań finansowych jest jednym z kluczowych zagadnień poruszanych na rozmowie kwalifikacyjnej. Wiele osób czuje się skrępowanych tym tematem. W naszej kulturze nie przywykło się swobodnie rozmawiać o pieniądzach. Podpowiadamy, jak najlepiej zachować się, gdy na interview pojawi się temat wynagrodzenia.
Zapoznaj się z danymi zawartymi w raportach na Pracuj.pl
Wiedza o zakresie zarobków na stanowisku, o które się ubiegasz może być bardzo przydatna. Warto popytać wśród znajomych, gdyż ktoś z nich może orientować się w zarobkach oferowanych przez wybranego pracodawcę. Niezastąpionym źródłem wiedzy na temat wynagrodzeń są raporty płac dostępne na portalu Pracuj.pl. Zdobyte w ten sposób informacje ułatwią Ci wstrzelenie się w widełki wynagrodzeń przypisanych do wybranego przez Ciebie stanowiska pracy.
Bądź gotów na negocjacje
Oprócz pensji firmy proponują inne formy wynagrodzenia, np. benefity pracownicze. Zapytaj czy wybrany przez Ciebie pracodawca posiada takie w ofercie. Nim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, przemyśl dokładnie swoje oczekiwania finansowe. Bądź ze sobą szczery. Staraj się realnie ocenić, jaka pensja byłaby w stanie Cię usatysfakcjonować. Być może ważnym dla Ciebie elementem wynagrodzenia są benefity. Określ, na których najbardziej Ci zależy. Niektóre osoby preferując system płacy, w którym głównym składnikiem jest premia za osiągane wyniki. Takie rozważania pomogą Ci dobrze przygotować się do rozmowy o finansach z rekruterem.
Odpowiadaj wprost
Wiele osób próbuje się wykręcać od otwartej odpowiedzi na temat oczekiwań finansowych. To nie jest dobre rozwiązanie. Pracodawca oczekuje konkretnych informacji. Rekruterzy nie lubią wymijających odpowiedzi na temat finansów. Specjaliści do spraw HR mają najczęściej określony zakres, w jakim musi mieścić się wynagrodzenie wybranego pracownika. Muszą wiedzieć czy Twoje oczekiwania wstrzelą się w podany przedział.
Jak odpowiedzieć, gdy padnie pytanie o oczekiwania finansowe?
Nie wahaj się podać rekruterowi konkretnej kwoty brutto oczekiwanego przez Ciebie wynagrodzenia. Jasne postawienie sprawy jest połową sukcesu. Musisz umotywować swoje oczekiwania, powołując się na umiejętności i doświadczenie. Możesz zdecydować, że jesteś gotów zarabiać mniej niż docelowo podczas trwania okresu próbnego.
Artykuł sponsorowany