22.01.2021
Gotowość do zakupu floty pojazdów to jedno, a przygotowanie na konieczność cięcia kosztów, prognozowania cen paliwa i stawek robocizny oraz zarządzania taborem drugie. Nie jest to w żadnym razie kwestia prosta, dlatego warto znać kroki, które pomogą nam zrealizować tę inwestycję.
Zarządzanie flotą wymaga określonego zestawu umiejętności
Obowiązek zarządzania grupą pojazdów oddelegowywany jest managerowi floty. Zakres jego zadań jest dość zróżnicowany, zatem taka osoba powinna rozumieć kwestię systemów obsługiwanych przez siebie bolidów, komunikacji między firmowej, finansów oraz rachunkowości. Co ciekawe, w wielu przypadkach będzie musiał wykorzystywać wiele swoich umiejętności w przeciągu pojedynczego dnia pracy. Oto niektóre z nich:
– zdolności negocjacyjne – umożliwi to umiejętne negocjowanie cen m.in. sprzętu do pojazdów i warunków z dostawcami,
– doświadczenie prawnicze – manager floty musi skorzystać z pomocy prokurenta ds. zamówień, aby doszło do współpracy w kwestiach prawnych kontraktu. Skutkuje to ostateczną umową, która najlepiej służy interesom danego przedsiębiorstwa transportowego/spedycyjnego,
– zarządzanie ryzykiem, również w krytycznych sytuacjach – manager powinien wiedzieć, jak radzić sobie z ryzykiem i zarządzać nim w obrębie środowiska łańcucha dostaw.
Trzeba przy tym nadmienić, że w wielu tych aspektach niezbędna okaże się właśnie pomoc innych pracowników firmy, jak wspomnianego wyżej prokurenta ds. zamówień i specjalisty ds. zaopatrzenia. Przy czym nie jest to dowód na rzekomy brak kompetencji samych managerów, ile dowód na kompleksowość samych zadań. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa jest w stanie zorganizować taki zespół, to może on podejść do kupna niezbędnych pojazdów.
Proces kupna floty
Po skompletowaniu odpowiedniej kadry przyszedł czas na faktyczny proces kupna floty, który powinien uwzględniać niniejsze punkty:
– rozmowa ze wszystkimi zaangażowanymi osobami – chodzi o tych ludzi, którzy w jakiś sposób związani są z daną firmową flotą. Mowa tu o zarówno o przedstawicielach handlowych, serwisantów, jak i kierowcach,
– dokonanie inwentaryzacji zarządzania zasobami – ma to w głównej mierze związek z faktem posiadania planu floty. Ten powinien uwzględniać wcześniejsze błędy w zamówieniach pojazdu taboru (jeśli występowały) i zastosować wyciągnięte z tego stanu rzeczy wnioski,
– stosowanie zrównoważonego podejścia – powinniśmy zaplanować zakup pojazdów przy zastosowaniu zrównoważonego i przemyślanego podejścia. Oznacza to wzięcie pod uwagę wszystkich opcji finansowania taboru, w tym leasingu i wynajmu. Trzeba też uwzględnić koszty, takie jak konserwacja, paliwo, czy opony. Upusty udzielane z góry od dostawców mogą wyglądać atrakcyjnie, ale nie zmienia to faktu, że te nie wskazują na przyszłe koszty związane z samochodami,
– zapewnienie sprzętu –chodzi o monitoring gps, który znacznie usprawnia koordynowanie prac flotowych, jeśli wybrany zostanie optymalny system.
Podsumowanie
Wykonanie powyższych kroków zapewni skuteczny zakup floty pojazdów. Wówczas przedsiębiorca będący ich właścicielem będzie mógł liczyć na wymierne korzyści w przyszłości.
Artykuł sponsorowany