Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Moc atrakcji na suwalskiej części szlaku kulturowego Mariampol – Suwałki

21.12.2018

Suwałki

Dokumenty archiwalne z XVII wieku, jedyna w Polsce wystawa o życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego, liczne pamiątki dotyczące Marii Konopnickiej, czy jedna z najbardziej kameralnych galerii w kraju – to tylko niektóre z atrakcji, jakie można zobaczyć na suwalskiej części szlaku kulturowego Mariampol – Suwałki. Instytucje kultury przyciągają nie tylko walorami architektonicznymi, ale także ciekawymi zbiorami i działaniami, które są unikalne w skali całego kraju.

Na suwalskiej części szlaku kulturowego Mariampol – Suwałki znalazło się 10 instytucji. Wśród nich jest zbudowany w drugiej połowie XIX wieku gmach obecnego Archiwum Państwowego, w którym przechowywanych jest 337 tys. jednostek archiwalnych. Można tu znaleźć różnego rodzaju akta, mapy i plany, dokumentację techniczną, fotografie z czasów powojennych, a także nagrania dźwiękowe i filmy. Warto wspomnieć, że najstarsze dokumenty pochodzą z XVII i XVIII wieku.

Bogatymi zbiorami może poszczycić się też Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, której historia sięga 1945 roku. Obecnie biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia zasoby biblioteczne o bardzo zróżnicowanej tematyce. Szczególną wagę przywiązuje jednak do materiałów dotyczących Suwałk i regionu. Upowszechnianie wiedzy o regionie jest bowiem jednym z ważniejszych działań statutowych biblioteki.

Na szlaku znalazł się także obiekt wojskowy. Klub Wojskowy 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej to budynek wpisany do rejestru zabytków, który należał do kompleksu carskich koszar z 1887 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję kasyna oficerskiego. Odwiedzający mogą zobaczyć tam między innymi militaria, proporce, umundurowanie i wyposażenie wojskowe. W ramach ekspozycji plenerowej obejrzeć można pojazdy wojskowe oraz sprzęt artyleryjski.

Ważnym punktem jest też Muzeum Marii Konopnickiej, które od 1973 roku kultywuje pamięć o wybitnej polskiej literatce. W muzeum, które powstało w domu Konopnickiej, znajdują się nie tylko zbiory związane z poetką, ale także wiele innych ciekawych wystaw poświęconych różnym twórcom. Nową jakość przyniósł muzeum gruntowny remont. Budynek nie tylko został przystosowany do osób niepełnosprawnych, ale także wzbogacił się o kolejne przestrzenie wystawiennicze.

Nie lada gratką dla wszystkich miłośników malarstwa będzie z kolei Muzeum Okręgowe zwane też Resursą. W zabytkowym budynku z 1913 roku mieści się bowiem perełka polskiej twórczości malarskiej. Mowa tu o jedynej w Polsce wystawie o życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Ciekawych obrazów nie brakuje też w Centrum Sztuki Współczesnej i Galerii Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowana jest twórczość nie tylko samego Strumiłły, ale też wielu innych artystów. Wrażenie robi również budynek, w którym zlokalizowana jest galeria. Klasycystyczna kamienica powstała bowiem w 1829 roku i jest pod względem architektonicznym jedną z najciekawszych w mieście.

Najnowszym obiektem, który znalazł się na szlaku, jest budynek Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nowoczesny i funkcjonalny gmach może poszczycić się przede wszystkim trzykondygnacyjną salą koncertową, którą chwaliło już wielu polskich i zagranicznych artystów. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbywają się bowiem liczne koncerty i spektakle, a także warsztaty, w których biorą udział zarówno najmłodsi, jak i starsi uczestnicy, a wśród bogatej oferty każdy znajdzie coś dla siebie.

Suwałki to miasto, w którym znajduje się też jedna z najmniejszych galerii w Polsce. Mowa tu o zlokalizowanej przy Placu Piłsudskiego Galerii Jednego Obrazu. Z inicjatywy lokalnego artysty, malutki budynek, który w przeszłości pełnił funkcję rogatki miejskiej, a następnie budki z lodami, ostatecznie stał się miejscem sztuki. W galerii prezentowane są prace miejscowych, jak również ponadlokalnych i zagranicznych artystów.

Wśród obiektów znajdujących się na szlaku są także dwa zlokalizowane poza Suwałkami. Mowa tu o Muzeum Wigier oraz Izbie Pamięci Jaćwieskiej. Poza interesującymi zbiorami, ich dominującym walorem jest sąsiedztwo przyrody. Muzeum Wigier znajduje się bowiem w malowniczo położonej miejscowości Stary Folwark, blisko największego jeziora na Suwalszczyźnie. Odwiedzający Izbę Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach będą mogli z kolei nie tylko zapoznać się z historią Jaćwieży, ale też zachwycić się pięknym widokiem, jaki roztacza się ze znajdującej się nieopodal Góry Zamkowej.

***

Projekt Sztuka i kultura miast pogranicza polsko-litewskiego jako atrakcja turystycznarealizowany jest w ramach programu Interreg V-A Litwa – Polska przy wsparciu środków z Europejskiego z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest utworzenie transgranicznego szlaku dziedzictwa kulturowego, który ma przyczynić się do wzrostu liczby turystów oraz spowodować powstanie nowych miejsc pracy w sektorze usług turystycznych na pograniczu polsko-litewskim. Istotnym celem jest też nawiązanie trwałych więzi współpracy pomiędzy instytucjami kultury i artystami z Suwałk i Mariampola. Projekt realizowany jest od 1 lutego 2018 do 31 stycznia 2019. Jego wartość wynosi 44.257,63 EUR. Miasto Suwałki jest partnerem projektu.

Fot.1: Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach  Fot.2: Muzeum Wigier w Starym Folwarku   Fot.3: Klub Wojskowy 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej Fot.4: Logotyp projektu

Autor: KZ