12.02.2021
Airsoftowa rewia mody rządzi się swoimi prawami, lecz nie zawsze mają one sens. Gdy wybieramy mundur taktyczny, powinniśmy dobrze przemyśleć swoją decyzję.
Skuteczność czy moda?
Mundur taktyczny to zazwyczaj druga pozycja na airsoftowej liście zakupów. Od jego wyboru zależy nie tylko ogólna prezencja na zdjęciach dodawanych w mediach społecznościowych, ale i skuteczność na polu gry. Dobrze więc będzie dostosować ubiór do własnych preferencji, a także stylu rozgrywki.
Ubranie wojskowe działających jednostek specjalnych to must have, jeśli chodzi o wyposażenie miłośników airsoftu. Często okazuje się jednak, że poszczególne elementy odzieży są trudno dostępne na rynku cywilnym, a ich ceny dochodzą do niebotycznych kwot na portalach aukcyjnych. Co gorsze, kontraktowe umundurowanie nie zwiększa skuteczności na polu walki. Bywa wręcz odwrotnie, ponieważ oryginalne ubranie wojskowe jest zaprojektowane do współcześnie prowadzonych działań, a nie do kilkugodzinnych airsoftowych potyczek, które rozgrywane są w Europie Środkowej. Nic więc dziwnego, że wielu graczy decyduje się na tańsze zamienniki ze sklepów z wyposażeniem dla miłośników airsoftu, a także przejawia luźniejsze podejście do kwestii umundurowania, jeśli chodzi o stylizację.
Odrębną kategorię stanowią gracze, którzy kompletują swoje wyposażenie jedynie pod względem skuteczności na polu bitwy. Wcale nie przeszkadza im mieszanie kamuflaży czy stylów, a ich nadrzędną zasadą jest hasło: „ma działać, a nie wyglądać”.
Ubiór PMC
PMC (Private Military Company) w realnym świecie to prywatne korporacje militarne ochraniające ważne osoby w miejscach objętych konfliktami. Większość z zatrudnionych tam ochroniarzy jest rekrutowana spośród żołnierzy, którzy zakończyli służbę. Nie mają oni ujednoliconego umundurowania i wyposażenia. PMC noszą to, na co mają ochotę. Często są to cywilne ubrania, np.: jeansy, T-shirty, flanelowe koszule czy czapki z daszkiem połączone z czysto militarnymi elementami wyposażenia, jak kamizelki taktyczne, ochraniacze na kolana czy hełmy. Styl ten bywa często praktykowany wśród zaawansowanych graczy, którym noszenie kilogramów sprzętu zwyczajnie się znudziło i na przekór wszystkim zrezygnowali z udziału w „airsoftowej rewii mody”.
Ubiór w speedsofcie
Speedsoft to ekstremalnie szybkie rozgrywki toczone na małej powierzchni. Gracze preferujący ten typ gry odeszli od militarnych początków airsoftu, a realizm czy odwzorowanie pola walki są dla nich kompletnie bez znaczenia. Ich rozgrywki toczone są na specjalnie przygotowanych do tego placach, a nad uczciwością gry czuwają sędziowie. Często spotykanymi elementami ubioru są sneakersy, dresy czy bluzy z kapturem w jaskrawych odcieniach. Zrzeszeni zawodnicy noszą nawet koszulki, przypominające te do hokeja czy futbolu amerykańskiego, z emblematami swojej drużyny.
Airsoft to dla wielu więcej niż hobby, stąd ilu graczy, tyle podejść do umundurowania. Każda drużyna przestrzega własnych zasad, jeśli chodzi o skompletowanie ubrania wojskowego i sprzętu taktycznego. Na szczęście w ofercie najlepszych producentów każdy może znaleźć coś dla siebie.
Artykuł zewnętrzny