Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Na cztery łapy odc. 23

04.04.2018

Burek, 15-letni kundelek należący do dziadków Małgorzaty Andruszkiewicz, był bohaterem 23. odcinka audycji Radia 5 „Na cztery łapy” (04.04). W programie prezentujemy historie zwierząt, które potrzebują pomocy, ale też takich, które znalazły swoje szczęście. Burek spędził prawie całe swoje życie uwiązany do łańcucha. Służył jako żywy alarm, mieszkał w rozpadającej się budzie, przypięty do łańcucha i karmiony resztkami. Pies był bowiem uważany za wyjątkowo agresywnego. Małgorzata postanowiła jednak spróbować wyprowadzać go na spacery. – Początki były trudne, bo bardzo się go bałam – opowiada.

Burek zdobył główną nagrodę na I Wystawie Psów Nierasowych w Suwałkach, organizowaną przez Fundację Zwierzęta Niczyje, w kategorii „najbardziej wzruszająca historia poznania i adopcji”. Fundacja oprócz ratowania bezdomnych zwierząt, zajmuje się także prozwierzęcymi akcjami edukacyjnymi skierowanymi do dzieci i dorosłych. Jedną z nich była wspomniana Wystawa Psów Nierasowych, a także akcje Zerwijmy Łańcuchy, Nie kupuj – Adoptuj, Dzień wegetariański. Po raz trzeci FZN organizuje konkurs pod nazwą „Cyrk bez zwierząt jest fajny!”. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Prace należy dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ulicy Kościuszki 71 w Suwałkach. Konkurs trwa do 7 maja, rozdanie nagród odbędzie się 22 maja. – Każdy uczestnik konkursu zostanie nagrodzony. Zachęcamy do wybierania cyrków bez udziału dzikich zwierząt, to co pokazują ludzie na arenie może być równie fascynujące, a zwierzęta niech zostaną w swoim naturalnym środowisku – mówiła Anna Walijewska – Maksymowicz, prezes FZN.

Poniżej prezentujemy nagranie z tego spotkania. Audycji „Na cztery łapy” można posłuchać w każdą środę o godzinie 13:20. Wierzymy, że podopieczni fundacji: psy, koty i inne czworonożne istoty znajdą nowe, kochające domy.