05.06.2019
Suwalszczyzna
W sobotę mija 20 lat od wizyty Jana Pawła II na Suwalszczyźnie. Po południu 8 czerwca 1999 roku śmigłowiec z Ojcem Świętym wylądował na półwyspie Wigry. Ten i kolejny dzień miały bowiem minąć na odpoczynku. Na miejscu Jan Paweł II zwiedzał klasztor, modlił się, pływał po jeziorach. W Studzienicznej modlił się przed czczonym tam obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W Leszczewie, niedaleko Suwałk, odwiedził rodzinę państwa Milewskich, skromnych rolników. Było to najbardziej zaskakujące, nieplanowane wydarzenie podczas całej wizyty nad Wigrami. Jan Paweł II chciał dowiedzieć się, jak żyje się zwyczajnym ludziom. – To pytanie zadał jako pierwsze – wspomina Stanisław Milewski, głowa rodziny.
Z okazji rocznicy nad Wigrami i w Studzienicznej odbędzie się szereg uroczystości. Gmina Suwałki i wigierska parafia zaprasza do udziału w rowerowej wycieczce śladem Ojca Świętego. W sobotę, przy Domu Królewskim w Wigrach, o godzinie 10.00 odbędzie się rejestracja uczestników. Następnie rowerzyści ruszą w kierunku domu państwa Milewskich w Leszczewie. Później msza święta polowa, powrót, zwiedzanie Apartamentów Papieskich i ognisko. O szczegółach mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.
Pierwsze 50 zarejestrowanych osób otrzyma drobne pamiątkowe upominki. Obchody 20-lecia wizyty Ojca Świętego odbędą się również w Sanktuarium w Studzienicznej, gdzie 9 czerwca 1999 roku, podczas rejsu po augustowskich jeziorach Jan Paweł II zszedł na brzeg półwyspu, aby pomodlić się w kaplicy przy obrazie Matki Bożej. – Na miejsce ściągnęły tysiące ludzi – wspomina ksiądz Arkadiusz Pietuszewski, proboszcz parafii w Studzienicznej, który przed 20 laty był wikariuszem w Augustowie.
Wydarzenie przypomina pomnik ustawiony na brzegu, na styku jeziora i wyspy. Ojciec Święty z laską w prawej ręce, w lewej trzyma różaniec. Umieszczono też słowa, wypowiedziane wtedy przez papieża „Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. W niedzielę 9 czerwca o godzinie 13.00 odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Wcześniej, w samo południe, koncert dadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzień wcześniej, w sobotę 8 czerwca o godzinie 10.00 powitanie pielgrzymów, różaniec i o 12.00 msza święta z udziałem dzieci z Podwórkowych Kół Różańcowych pod przewodnictwem biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Wieczorem czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, o 21.00 apel jasnogórski i procesja ze świecami na cmentarz.
Autor: AP