Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Obchody 81. rocznicy pierwszych Masowych Wywózek Polaków

07.02.2021

Sejny

Obchody 81. rocznicy pierwszych Masowych Wywózek Polaków na Sybir odbyły się dziś (7.02) w Sejnach. Była msza święta, koncert patriotyczny i okolicznościowe uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, wywózki obywateli polskich rozpoczęły 10 lutego 1940 roku. Pierwsza z nich objęła głównie rodziny urzędników państwowych, sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej i właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. Pierwsza wywózka była największa. Objęła około 140 tysięcy osób i pociągnęła za sobą największą liczbę ofiar.

Wysiedlani mieszkańcy Kresów Wschodnich byli zmuszani do jak najszybszego spakowania najpotrzebniejszych rzeczy i prowiantu. Deportowanych, często całe rodziny, kierowano na dworzec kolejowy, na którym oczekiwały już nieocieplane wagony. Przepełnienie, chłód i brak wody podczas wielotygodniowych transportach pociągały za sobą liczne ofiary. Ci, którzy przeżyli transport, byli skazani na niewolniczą pracę, przy wyrębie lasów i budowie linii kolejowych. Codziennie, narażeni na mróz, głód i represje strażników, toczyli walkę o przetrwanie. Masowe zsyłki trwały do czerwca 1941 roku.

Autor: AP

Źrodło: Radio 5,  ipn.gov.pl