Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Obchody Święta Niepodległości

11.11.2017

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się 11 listopada we wszystkich miastach regionu. Oficjalnym uroczystościom towarzyszą koncerty, imprezy sportowe i pikniki.

SUWAŁKI

Tak jak w całym kraju, w Suwałkach świętowano dziś 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody poprzedzone mszą w intencji Ojczyzny odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z miasta i regionu, kombatanci, wojsko i służby mundurowe, przedstawiciele szkół i instytucji, mieszkańcy Suwałk i okolic. Był apel pamięci, honorowa salwa, odznaczenia i awanse wojskowych i funkcjonariuszy służb oraz okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, poseł Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w imieniu wojewody podlaskiego okolicznościowy list odczytał Roman Czepe. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpiła też Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego. W swoim przemówieniu prezydent Suwałk przywołał wydarzenia jakie miały miejsce 11 listopada 1918 i przypomniał, że suwalczanie na niepodległość musieli czekać dłużej, bo do sierpnia 1919 roku. Czesław Renkiewicz mówił też o współczesnym patriotyzmie. Zaznaczał, że określone barwy polityczne nie dają monopolu na patriotyzm i nie ma sensu licytować się, kto jest większym patriotą.

Natomiast Jarosław Zieliński mówił o odrodzeniu polskiego patriotyzmu wśród młodych i tym, że ideologia lewacka przegrywa.

Wiceminister stwierdził też, że Polska wymaga troski służby, mądrości, dobrych zmian, reform i odsunięcia patologii, które narosły w okresie PRLu i 25 lat III Rzeczypospolitej. – Nie są dobrym miejscem place i ulice do reformowania kraju, a jeszcze gorszym poszukiwanie wsparcia w obcych stolicach, a to się dzisiaj dzieje – mówił.

W patriotycznym tonie brzmiały słowa listu wojewody podlaskiego, które odczytał w Suwałkach Roman Czepe i wystąpienie Anny Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Także suwalska młodzież przyłączyła się do obchodów dzisiejszego święta. Prawie 200 osób przeszło ulicami miasta aby zamanifestować swój patriotyzm w XXII Młodzieżowym Marszu Niepodległości. Tradycyjnie marsz poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach. Młodzież wyruszyła spod Dębu Wolności w Parku Konstytucji 3-go Maja. Były okolicznościowe przemówienia oraz złożono kwiaty. Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod Pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej. W czasie przemarszu towarzyszyły im pieśni patriotyczne. – Młodzieżowy Marsz Niepodległości, to już tradycja, która trafia do młodych ludzi – mówi Sylwia Urbanowicz, przewodnicząca zgromadzenia.

– Jesteśmy tu ponieważ czujemy, że to nasz obowiązek – mówili uczestnicy marszu.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Suwałkach, zakończył Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, który wystąpił na deskach Suwalskiego Ośrodka Kultury. W swoim najnowszym, specjalnym programie pod tytułem ,,W świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej”, tancerze ,,Suwalszczyzny” zaprezentowali m.in. poloneza, mazurka, polkę, kujawiaka, oberka i krakowiaka, tradycyjne polskie tańce. – Właśnie w dni takie jak ten, czujemy jeszcze bardziej, że jesteśmy patriotami -powiedziała Julia Karaś, tancerka zespołu.

EŁK

11 listopada punktualnie o 11:11 w Ełku wystartował Bieg Niepodległości. Symboliczna jest nie tylko godzina startu, ale również dystans, z którym zmierzyli się uczestnicy. Były to trzy pętle o długości 1111 metrów każda.

W tej sportowej formie świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku wzięło udział około 400 zawodników, wielu z biało-czerwonymi flagami w dłoniach. Wśród nich dzieci z rodzicami, młodzież, reprezentanci klubów sportowych oraz osoby, które po prostu lubią spędzać czas aktywnie.

– Bieg miał charakter typowo rekreacyjny – powiedział Konrad Siemienkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku, który jest organizatorem wydarzenia.

Wszyscy uczestnicy Biegu Niepodległości otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Oficjalna część obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości miała w Ełku uroczystą oprawę. Wszystko zaczęło się mszą świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego, samorządowcami i mieszkańcami, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowały pod ełcki ratusz.

Kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyły m.in. delegacje parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i placówek oświatowych.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz przypominał jak ważnym i radosnym świętem jest Dzień Niepodległości. Nawiązał też do przyszłorocznej okrągłej rocznicy.

W obchodach wzięły udział całe rodziny. Nie zabrakło biało-czerwonych flag i kotylionów.
Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko dzień wolny od pracy, ale przede wszystkim okazja do wspólnego świętowania, tego że Polska jest Wolna – mówili mieszkańcy.

Uroczystości przed ratuszem zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

W ramach obchodów Dnia Niepodległości o godz. 17 w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Wiktorii Zawistowskiej „Magiczny Świat Opery”.


GIŻYCKO

Święto Niepodległości w Giżycku rozpoczęło się tradycyjnie Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, władze samorządowe, wojsko, organizacje i związki kombatanckie, przedstawiciele szkół, harcerstwa oraz organizacji społecznych i partii politycznych.

Po Mszy odbyły się uroczystości patriotyczne i składanie kwiatów pod pomnikami, począwszy od muru pamięci przy Sanktuarium św. Brunona, pomnikiem Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej przy pl. Grunwaldzkim – gdzie przemawiał starosta, Wacław Strażewicz.

Ostatnim miejscem, gdzie złożono kwiaty był pomnik Żołnierzy AK i Sybiraków w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki, gdzie głos zabrał Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

11 listopada w Giżycku również „Biało-Czerwony Bieg Niepodległości” i „Piknik patriotyczny”, organizowany we współpracy z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego. W programie:  Koncert Niepodległościowy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz sprzętu wojskowego i wojskowa grochówka. 

AUGUSTÓW

Uroczystości w Augustowie rozpoczęły się o godzinie 9.50 przy pomniku „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”. Było podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem, występ Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” oraz koncert Orkiestry Dętej. O 10:30 odbyła się też uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego.

zdjęcia: Zbigniew Bartoszewicz / Augustow24.pl

OLECKO

Obchody w Olecku rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po mszy oficjalne delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci m.in. pod krzyżem misyjnym, pomnikiem papieża Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności. W uroczystościach udział wzięła kompania honorowa Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej 4808 w Gołdapi. Przy pomniku wdzięczności odczytany został Apel Pamięci, po którym żołnierze oddali salwę honorową. O oprawę muzyczną podczas tej uroczystości zadbała Miejska Orkiestra Dęta. Później, bo o godz. 12.30 w sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku odbyło się spotkanie z panią Janiną Maciukiewicz, która opowiadała o cenie jaką płacili Polacy w drodze do wolności.

zdjęcia: Józef Kunicki

SEJNY

Uroczystości w Sejnach rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w Bazylice. Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali pod pomnik pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, na placu świętej Agaty, tablicę upamiętniającą dziesięciu Polaków straconych przy ulicy Piłsudskiego przy ratuszu, oraz pod pomnik Powstania Sejneńskiego przy ulicy J. Piłsudskiego.

zdjęcia: Henryka Pawlukanis