Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Obostrzenia: Co się zmieni od 12 lutego?

05.02.2021

kraj/region

Otwarcie stoków narciarskich, hoteli, kin i teatrów – to będzie możliwe od 12 lutego. Rząd postanowił poluzować niektóre restrykcje. Będzie to jednak na razie dwutygodniowa próba, która potrwa do 26 lutego. Po niej podjęte zostaną kolejne decyzje co do kontynuowania bądź luzowania obostrzeń.

– Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji – mówił dzisiaj (05.02) premier Mateusz Morawiecki.

Co się zmieni od 12 lutego?

– Hotele dostępne będą dla wszystkich, gościom udostępnionych zostanie 50% miejsc (hotelowe restauracje będą zamknięte),

– Ponownie otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i opery, dostępne będzie 50% miejsc, podczas spektakli obowiązkowe będą maseczki,

– Otwarte zostaną baseny – nadal nieczynne będą aquaparki,

– Stoki narciarskie będą mogły funkcjonować w reżimie sanitarnym,

– Wznowiony zostanie sport amatorski na świeżym powietrzu, tzn. na stadionach, boiskach zewnętrznych i kortach.

– Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, ale w sposób warunkowy – ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo. Jeśli sytuacja będzie rozwijała się lepiej, to możliwe, że będą możliwe kolejne luzowania, ale od nas to wszystko zależy, czy będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego – dystans, dezynfekcja, maseczka – podkreślał podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Które obostrzenia zostają przedłużone?

W dalszym ciągu nauka dla dzieci powyżej trzeciej klasy podstawowej będzie prowadzona zdalnie, zamknięte pozostają siłownie i kluby fitness, jest zakaz organizacji wesel i konsolacji. W sklepach i kościołach obowiązują limity osób, jest też obowiązkowa kwarantanna dla osób wracających z zagranicy.

Nic nie zmienia się też dla gastronomii. Restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos i dowóz.

Źródło: gov.pl
Autor artykułu: mp