Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Na Litwę z testem

25.01.2021

Polska/Litwa

Uwaga podróżujący na Litwę. Od dziś (25.01) nasi wschodni sąsiedzi wprowadzają nowe restrykcje.

Osoby przybywające na Litwę z prawie wszystkich państw świata, w tym i Polski, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, wykonanego 48 godzin przed przyjazdem oraz udać się na 14-dniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona po 10 dniach i kolejnym negatywnym teście na COVID-19 wykonanym na koszt własny. Obostrzenia nie będą dotyczyły jedynie osób powracających z Grecji, Finlandii oraz niektórych obszarów Norwegii. Po powrocie z rejonów Oslo, Ostlandet i Rogalandu, test i samoizolacja będą konieczne. Za zgodą Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego osoby przebywające w samoizolacji będą mogły udać się na pogrzeb, zmienić miejsce izolacji na inne lub udać się do zakładu opieki zdrowotnej w celu uzyskania niezbędnych świadczeń. Na stronie ambasady RP na Litwie znajdą Państwo listę osób zwolnionych z obowiązku odbywania kwarantanny, między innymi kierowców pojazdów dostawczych, pracowników medycznych i innych.

Osoba przylatująca z wielkiej Brytanii na Litwę w tak zwanym tranzycie do Polski nie jest zobowiązana do posiadania i okazania wyniku negatywnego testu na COVID-19. Podróżnym udającym się tranzytem przez Litwę transportem lotniczym/morskim/autobusowym zaleca się jednak wcześniejszy kontakt z przewoźnikiem w celu uzyskania informacji o możliwych dodatkowych wymaganiach, wynikających z polityki prowadzonej przez poszczególnych przewoźników.

Przed wejściem na pokład samolotu należy wypełnić ankietę dla podróżnych na stronie internetowej. Po wypełnieniu ankiety podróżni otrzymają kod QR. Podróż do Polski można kontynuować transportem własnym lub publicznym. Przed wejściem na pokład kolejnego samolotu lub autobusu trzeba będzie okazać kod.

Obywatel Polski lądujący na Litwie z Wlk. Brytanii (i nie tylko) może być odebrany i odwieziony do kraju przez jedną osobę z Polski, członka rodziny lub gospodarstwa domowego. Osoba przyjeżdżająca na Litwę swoim samochodem po odbiór pasażera z lotniska, powinna posiadać kopię biletu lotniczego osoby, po którą jedzie, aby udowodnić cel swojego przejazdu przez Litwę w razie kontroli.

Autor: AP