Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ostatnia droga Andrzeja Strumiłły

15.04.2020

Wigry

Na cmentarzu w podsuwalskim Magdalenowie spoczął dziś (15.04) profesor Andrzej Strumiłło, Honorowy Obywatel Suwałk i Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w południe w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach. Mszę świętą pogrzebową celebrował ksiądz Zbigniew Bzdak, dziekan dekanatu sejneńskiego, a homilię wygłosił ksiądz Jerzy Sikora, duszpasterz środowisk twórczych diecezji ełckiej. Ksiądz wrócił pamięcią do pierwszego, diecezjalnego spotkania środowisk twórczych, w którego organizacji pomagał profesor. Mówił o zamiłowaniu artysty do czerni i poszukiwaniu duchowego wymiaru istnienia.
– Szukał drogi, szukał prawdy, szukał pełni życia, jego sensu. Myślę, że to bardzo dużo – mówił w homilii podczas ostatniej drogi Andrzeja Strumiłły.

Z powodu pandemii koronawirusa w ostatniej drodze towarzyszyli zmarłemu jedynie najbliżsi krewni, delegacja władz Suwałk na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem miasta i  przedstawiciele suwalskich jednostek kultury.

Zmarły Andrzej Strumiłło był zasłużonym dla Suwałk i regionu artystą. Uprawiał wiele dziedzin sztuki, zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W swoim dorobku miał ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, blisko 150 wydawnictw. Był między innymi profesorem kontraktowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownikiem pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Młodość poświęcił na liczne podróże. W połowie lat 80-tych osiadł w Maćkowej Rudzie, a jego dom stał się centrum wydarzeń kulturalnych, gdzie ściągali inni artyści. Profesor tworzył i inicjował wydarzenia artystyczne.

Przez lata był organizatorem corocznego międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego. W 2008 przy ulicy Kościuszki w Suwałkach została otwarta galeria artysty, gdzie zgromadzone zostały prace Andrzeja Strumiłły z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii i rysunku oraz część kolekcji azjatyckiej. Samorządy doceniały pracę i zaangażowanie artysty. Rok 2017, kiedy obchodził 90. urodziny, władze wojewódzkie ogłosiły Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Suwalszczyznę nazywał swoją przybraną ojczyzną.

Za swoje dokonania został uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis oraz tytułami: Zasłużony dla Miasta Suwałk (2001), Honorowy Obywatel Miasta Suwałk (2002), Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego (2009).
Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek, 9 kwietnia. Miał 93 lata.

Autor: AP