08.11.2019
Dzień odebrania dyplomu i ukończenia szkoły to ważny moment w życiu. Rozpoczyna się kariera zawodowa. Zanim jednak wejdziemy na wybraną ścieżkę, trzeba postarać się o zdobycie interesującej posady. Dobre CV owocuje zaproszeniem na spotkanie rekrutacyjne. Jak dobrze zaprezentować się na pierwszej rozmowie o pracę?
Poznaj wymagania pracodawcy
Tego, czego od kandydatów oczekują pracodawcy, można dowiedzieć się czytając uważnie oferty pracy. Wiele z nich dostępnych je na internetowych serwisach poświęconych tej tematyce, np. Pracuj.pl. Warto skupić się na wytycznych z danej listy i zaprezentować je w swoim CV. To zdecydowanie zwiększy szansę spotkania z osobą odpowiedzialną za rekrutację.
Przygotowując się pod kątem wymagań, jakie pracodawca stawia kandydatom na danym stanowisku, dobrze jest zapoznać się też z jego specyfikacją. Wiedząc, czym charakteryzuje się dana praca, łatwiej jest zaprezentować swoje mocne cechy przydatne przy wypełnianiu związanych z nią obowiązków. To pomoże przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko.
Przygotuj listę swoich sukcesów
Mówienie o swoich osiągnięciach i zaletach może być problemem dla wielu osób. W każdym przypadku pomocna będzie lista sukcesów. Na jej przygotowanie warto poświęcić nieco czasu i uwagi. Może to bowiem zaważyć na tym, czy otrzymamy wymarzone stanowisko pracy.
W przygotowaniu listy sukcesów pomocna może być metoda trzech kroków:
1. Co zostało zrobione?
Niezwykle cenne będą wszelkie osiągnięcia związane z wymaganiami stawianymi przez przyszłego pracodawcę. Mogą to być np. tytuły sportowe, sukcesy w konkursach przedmiotowych lub związane z życiem pozaszkolnym, np. wolontariatem, kółkiem teatralnym lub harcerstwem.
2. Jak zostało to zrobione?
Osoba prowadząca rozmowę o pracę chętnie dowie się, jak wyglądała droga po sukces i w jaki sposób wykorzystane zostały w tym czasie Twoje umiejętności.
3. Jaki przyniosło to efekt?
Każde osiągnięcie przynosi efekt. Może to być np. wzmocnienie wiary w umiejętności i motywacja do sięgania po kolejne sukcesy albo wzrost sprzedaży w przedsiębiorstwie.
Zapoznaj się z działalnością firmy
Często popełnianym błędem na początku kariery zawodowej jest brak posiadanej wiedzy na temat firmy, w której szuka się pracy. Osoba przeprowadzająca rozmowę rekrutacyjną z pewnością zada kandydatowi nawiązujące do tego pytanie. Może to być np. zagadnienie o to, jak kandydat zamierza wykorzystać swoje umiejętności w pracy na danym stanowisku i jak przełoży się to na korzyści dla pracodawcy.
Artykuł sponsorowany.