Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Podsumowanie roku 2017

01.01.2018

Koniec roku to czas podsumowań. Rok 2017 obfitował w wiele wydarzeń. Dziennikarze Radia 5 z kamerą i mikrofonem byli wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego. Relacjonowaliśmy to w serwisach informacyjnych na antenie Radia 5 oraz w internecie na radio5.com.pl. Prezentujemy efekty naszej całorocznej pracy w tak zwanej pigułce. Wybraliśmy naszym zdaniem najważniejsze i najciekawsze zdarzenia minionego roku. Podsumowanie roku 2017 na antenie Radia 5 1 stycznia 2018 roku.

STYCZEŃ

Kilkanaście osób zatrzymanych, kordony policyjne złożone z ełckich funkcjonariuszy policji oraz oddziały z Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie i Żandarmeria Wojskowa. Nowy rok 2017 w Ełku rozpoczął się od zamieszek wywołanych tragicznym zdarzeniem, do którego doszło w sylwestrową noc. W okolicach lokalu gastronomicznego przy ul. Armii Krajowej zginął 21-letni Daniel. Mężczyzna wdał się w sprzeczkę z obsługą lokalu, następnie zabrał dwie butelki koli i zaczął uciekać. W pościg wyruszyli kucharz i właściciel lokalu. Na parkingu przed budynkiem doszło do szamotaniny. 21 latek zginął od ciosów nożem. Następnego dnia pod barem, gdzie doszło do zbrodni zgromadziło się kilkaset osób. Było bardzo niebezpiecznie, doszło do starć z policją. Ulica Armii Krajowej na odcinku Chopina do Wawelskiej została zamknięta dla ruchu. Zebrani, z którymi rozmawiali dziennikarze Radia 5 twierdzili, że przyszli na miejsce sylwestrowej tragedii, by wyrazić swoją złość. Po zabójstwie policjanci zatrzymali cztery osoby. 2 stycznia dwóm przedstawiono zarzuty – to kucharz i właściciel lokalu gastronomicznego. Pozostałe dwie osoby zatrzymane w tej sprawie zostały zwolnione. Po zamieszkach policjanci zatrzymali również 28 najbardziej agresywnych osób.

Styczeń też pokazał, że mieszkańcy Ełku mają otwarte serca. W całej Polsce odbył się 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Atrakcji nie brakowało. W Ełku były pokazy sportowe, tańce, spotkania integrujące niepełnosprawnych ze sprawnymi oraz wspinaczka na ściance. Również muzycy wsparli Orkiestrę Jurka Owsiaka. W Ełku udało się zebrać 99 tys. 657 złotych i 53 grosze. Do tego doliczyć trzeba również waluty obce, co daje kwotę około 100 tys. zł. Mieszkańcy Giżycka zebrali około 66 tysięcy złotych

LUTY

W lutym rozpoczęła się doroczna kwalifikacja wojskowa. W powiecie ełckim wezwanych do stawienia się przez komisją lekarską zostało 850 osób. Byli to głównie mężczyźni urodzeni w 1998 roku.

Podsumowując luty nie sposób nie wspomnieć o zimowych akcentach. W Ełku odbyła się 11. edycja Kąpieli dla odważnych. W Jeziorze Ełckim wykąpało się około 200 śmiałków. Był śnieg, niska temperatura i pokrywa lodowa na jeziorze.

W czasie, gdy morsy oddawały się kąpieli, na Placu Jana Pawła II tańczono. Po raz drugi w mieście odbyła się akcja „Nazywam się Miliard”. Ponad sto osób tańcem wyraziło swoją solidarność z ofiarami przemocy.

W lutym przypadał jeden z najsłodszych dni w roku, czyli Tłusty Czwartek. Z tej okazji Radio 5 tradycyjnie zorganizowało konkurs na najsmaczniejszy pączek. Zwyciężyła pani Monika Myszczyńska, która przygotowała pączki ziemniaczane z wiśniami. Drugie miejsce zajęła Joanna Bagińska, a trzecie Angelika Sztachowska.

MARZEC

Początek marca to obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Ełku złożono kwiaty i zapalono znicze przy budynku przy ul. Wojska Polskiego 1, gdzie w latach 1945-1956 znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa.

W marcu w Ełku odbył się doroczny Jarmark Kaziuka. Jarmark rekordowy bowiem przed Ełckim Centrum Kultury swoje wyroby zaprezentowało ponad 90-ciu wystawców. Na straganach nie zabrakło wyrobów rękodzielniczych, biżuterii, ozdób wielkanocnych i swojskiego jadła.

Pochówek trzech rosyjskich żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej odbył się w marcu w Ełku. Ich szczątki odnaleziono podczas prac budowlanych na jednym z miejscowych osiedli. Wykopano też pozostałości mundurów, menażki, broń, amunicję i monety sprzed ponad stu lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w cerkwi p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku.

Marzec w Ełku to również rywalizacja w jednej z najpiękniejszych dziedzin sportowych. Ponad 270 tancerzy z Polski i Litwy wzięło udział w ósmym Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar prezydenta Ełku. Zawodnicy prezentowali się w dwóch grupach tańców- standardowych oraz latynoamerykańskich.

Koniec miesiąca to w całej Polsce protesty nauczycieli, którzy sprzeciwiali się reformie edukacji likwidującej gimnazja i przywracające ośmioletnią szkołę podstawową. W powiecie ełckim strajk odbył się w 10 placówkach i wzięło w nim udział około 250 osób. Protestujący zarzucali, że reforma wprowadzana jest na szybko, bez konsultacji społecznych i zmienia „po cichu” program nauczania.

KWIECIEŃ

W kwietniu przypadała 77. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznica katastrofy Smoleńskiej. Ełczanie jak co roku oddali hołd ofiarom obu tragedii składając wieńce i zapalając znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Smoleńska.

Rok 2017 był historyczny ze względu na przybycie do Polski wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej Wojsk NATO. W kwietniu na poligonie w Orzyszu ponad tysiąc żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii powitali Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Kwiecień w Ełku był okazją do spełnienia „Dziecięcych Marzeń”. Stowarzyszenie Onkoludki po raz siódmy zorganizowało koncert, z którego dochód został przeznaczony na wyjazd dzieci po przebytej chorobie nowotworowej na turnus rehabilitacyjny. Tzw. zespoły jednego dnia utworzyli m.in. samorządowcy, służby mundurowe, wolontariusze, sportowcy i żołnierze.

W kwietniu 25-lecie istnienia obchodziło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku. W zasobach powołanej w 1992 roku spółki znajduje się 145 km sieci wodociągowej i ponad 106 km sieci kanalizacyjnej. Do zadań PWiK należy przede wszystkim inwestowanie w poprawę jakości wody i oczyszczania ścieków.

MAJ

Początek maja to święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Przed Urzędem Miasta odbył się piknik rodzinny, podczas którego prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz rozdawał flagi biało-czerwone i flagi miejskie.
3 Maja ełczanie świętowali 226 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości odbyły się w Parku Solidarności. Pod pomnikiem „Za wolną i niezawisłą Polskę” kilkanaście delegacji złożyło kwiaty.

Maj to również maraton maturalny. Rozpoczął go egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym na którym pojawiły się lektury „Wesele” Wyspiańskiego i „Quo Vadis” Sienkiewicza

W maju władzę nad miastem i symboliczny klucz do jego bram otrzymali studenci! W Ełku odbył się juwenalia. Głównymi atrakcjami święta studentów były zawody sportowe, zajęcia zumby konkursy, czy piknik.

Program testowania usługi mobilnego dowodu osobistego zainaugurowała w maju, podczas swojej wizyty w Ełku minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Do skorzystania z mDokumentów niezbędny jest telefon komórkowy i otrzymany za pomocą SMS kod autoryzacyjny.

W maju cała Polska Biegała i Ełk też – miasto po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji promującej bieganie, jako najprostszą formę aktywności fizycznej. W biegu ulicami miasta wystartowało około 200 chętnych.

Na majowej sesji rady miasta radni jednogłośnie udzielili absolutorium prezydentowi Ełku Tomaszowi Andrukiewiczowi. Tym samym zaakceptowali wykonanie budżetu miasta za rok 2016.

CZERWIEC

1 czerwca to oczywiście Dzień Dziecka. Wydarzeń związanych z tym świętem nie zabrakło w Ełku. Uczniowie z miejskich szkół wcielili się w rolę radnych podczas dziecięco-młodzieżowej sesji Rady Miasta. Młodzi przez kilkadziesiąt minut dyskutowali nad ważnymi dla siebie sprawami.

Na Placu Jana Pawła II po raz dwunasty odbył się natomiast festyn rodzinny organizowany przez Caritas i Urząd Miasta. Impreza zbiegła się w czasie z obchodami 25-lecia Diecezji Ełckiej oraz I Kongresem Misyjnym. Mimo niesprzyjającej pogody z atrakcji skorzystało mnóstwo dzieciaków.

Kontynuacją obchodów 25-lecia istnienia Diecezji Ełckiej była msza święta, którą na placu Jana Pawła II odprawił prymas Polski, ks. arcybiskup Wojciech Polak.

W czerwcu Ełk był gospodarzem Warmińsko-Mazurskiej Senioriady. Do miasta zjechało ponad 160 osób z 20 uniwersytetów trzeciego wieku z całego województwa, które rywalizowały w różnych dyscyplinach sportowych.

Rodzinna tragedia rozegrała się w czerwcu w Rogalach w gminie Stare Juchy. 60-letni mężczyzna siekierą zaatakował swoją żonę i dwóch synów. Prokurator przedstawił mu trzy zarzuty usiłowania zabójstwa.
Czerwiec to również ogłoszenie wyników plebiscytu na Ełczanina Roku 2016. Tytuł otrzymała Barbara Skopowska, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Byłych Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Bakałarz” w Ełku.
W czerwcu na poligonie w Orzyszu odbyły się ćwiczenia Saber Strike 2017. W manewrach uczestniczyło prawie 3 tysiące żołnierzy z Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Rumunii. Przyglądał się im Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.

Czerwiec obfitował w imprezy zwiastujące początek wakacji. Mazurskie Lato Muzyczne rozpoczęła Gala Disco Polo na Plaży Miejskiej w Ełku.
Na Jeziorze Ełckim ścigały się smocze łodzie.
Na Placu Jana Pawła II odbył się „Konkursie o Chochlę Prezydenta Ełku”, który tym razem wygrała restauracja „Między wierszami”.
Nie zabrakło też kolejnej edycji imprezy dla prawdziwych twardzieli, czyli Runmagedonu.

W Giżycku lato przywitano imprezami na nowo wyremontowanej plaży miejskiej. Były koncerty w ramach Nocy Świętojańskiej i po raz pierwszy Silent Disco.

LIPIEC

Na początku lipca Ełk na cztery dni stał się jednym z najbardziej barwnych polskich miast. To za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Tęcza”. W tegorocznej edycji uczestniczyło 15 zespołów z różnych zakątków świata, m.in. Egiptu, Litwy, Macedonii, Indii, Meksyku i Sri Lanki oraz grupy polskie. Tradycyjnie już impreza ostatniego dnia z Ełckiego Centrum Kultury przeniosła się na ulice miasta. Barwny korowód, który przeszedł spod dworca do ECKu, był okazją do zaprezentowania różnorodnych, kolorowych strojów ludowych, a także umiejętności tanecznych uczestników festiwalu.

„Zażywam tylko dźwięków”- to główne hasło jakie przyświecało w lipcu festiwalowi Juchy Sound System. Była to już 8. edycja wydarzenia, które odbywa się w Starych Juchach. Festiwal to przede wszystkim koncerty zespołów reggae, ale również duży nacisk kładzie się na profilaktykę uzależnień wśród młodzieży.

Dwa dni pokazów pirotechnicznych, teatry ognia i koncerty muzyczne – Festiwal Sztuk Pirotechnicznych „Ełk. Ogień i woda” to wydarzenie przyciągające tysiące widzów nad Jezioro Ełckie. W lipcu odbyła się już 14. jego edycja. Swój kunszt pirotechniczny zaprezentowały cztery firmy. Ełk Ogień i Woda to najbardziej rozpoznawalne wydarzenie w mieście, które przyciąga tysiące ludzi.

Kilkadziesiąt wozów bojowych starło się lipcu na poligonie w Wierzbinach koło Orzysza. „Walka czołgów” to impreza jakiej jeszcze w Polsce nie było. Inscenizacja współczesnej bitwy pancernej dała uczestnikom wyjątkową okazję do zobaczenia w akcji m.in. czołgów PT-91 Impreza została zorganizowana na 40 hektarach terenu. Swój sprzęt prezentowała 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz stacjonujący na Mazurach żołnierze batalionowej grupy NATO.

W lipcu obyły się X Mazurskie Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Ełku. W rywalizacji wzięło udział ponad 20 załóg z Polski i zagranicy. Baloniarze zmierzyli się w kilkunastu konkurencjach. Zawody balonowe stały się swego rodzaju marką miasta, a świadczy o tym chociażby fakt, że impreza od dziesięciu lat niezmiennie przyciąga tłumy widzów. I dzieciaki, i ci starsi zgodnie przyznawali, że widok odlatujących balonów robi wrażenie.

W lipcu odbyła się kolejna odsłona Muzycznego Lata z Radiem 5 w Ełku. Prawdziwe tłumy zarówno ełczan jak i turystów czekały na Plaży Miejskiej na największe hity gwiazdy wieczoru- Sylwii Grzeszczak. Artystka wystąpiła w zastępstwie za piosenkarkę Margaret, która z powodu nagłej hospitalizacji odwołała koncert w Ełku.

SIERPIEŃ

1 sierpnia ełczanie upamiętnili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17.00, czyli godzinie „W” w mieście zawyły syreny alarmowe. Delegacje władz miasta, powiatu i gminy, harcerze, przedstawiciele szkół i instytucji miejskich w hołdzie powstańcom złożyli kwiaty pod pomnikiem „Za wolną i niezawisłą Polskę” w Parku Solidarności.

Na początku sierpnia w Ełku co roku odbywa się impreza, której nieodzownym elementem są salwy śmiechu. Podczas Mazurskiego Lata Kabaretowego MULATKA zaprezentowało się 12 grup z całej Polski. Grand Prix zdobył kabaret Trzecia Strona Medalu. Jury nagrodziło też kilka innych kabaretów. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli Paulina Potocka i Tomasz Biskup, drugie miejsce zajął kabaret A Jak!, na trzecim stopniu podium znaleźli się Kałasznikow oraz Szymon Łątkowski. Wyróżnienie trafiło do formacji Fifa Rafa.

W sierpniu tłumy fanów bawiły się na koncercie Dody na Plaży Miejskiej w Ełku. Dorota Rabczewska była kolejną gwiazdą, która wystąpiła w mieście w ramach Mazurskiego Lata Muzycznego.

Pierwsze, innowacyjne zabiegi ablacji wykonano w sierpniu w Centrum Kardiologii „Scanmed” działającym przy Szpitalu Miejskim „Pro Medica” w Ełku. To pionierskie zabiegi stosowane w leczeniu arytmii serca, wykonywane tylko w największych klinikach w kraju.

W kalendarzu sierpniowych wydarzeń nie zabrakło atrakcji dla rowerzystów. Ponad sześciuset zawodników z całej Polski wystartowało w „Gwieździe Północy” – zawodach dla kolarzy amatorów, których organizatorem jest Cezary Zamana.

W połowie sierpnia ełczanie jak co roku uczcili Święto Wojska Polskiego i 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tradycyjnie była msza święta i uroczystości pod obeliskiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ełckim ratuszu. Hołd bohaterom polskiego oręża złożyli przedstawiciele Sejmu, Senatu, władz samorządowych i placówek oświatowych.

W sierpniu do Polski przyjechał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Jednym z punktów wizyty Sekretarza Generalnego NATO było odwiedzenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, gdzie stacjonuje międzynarodowa Batalionowa Grupa Bojowa.

Koniec miesiąca to doroczna impreza dożynkowa gminy Kalinowo. Święto plonów odbyło się w Borzymach. Była dziękczynna msza święta, występy lokalnych zespołów, pieczenie ziemniaków, a także konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najlepszą nalewkę.

Również w sierpniu 25-lecie istnienia świętowała ełcka Straż Miejska. Z okazji Dnia Strażnika Miejskiego funkcjonariusze otrzymali awanse, nagrody i podziękowania.

WRZESIEŃ

1 września ełczanie upamiętnili 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczęły się w Katedrze św. Wojciecha od Mszy świętej w intencji ofiar.
Poczty sztandarowe, delegacje i zaproszeni gości w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Ełku przemaszerowali pod pomnik Bohaterskim Żołnierzom Września, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty.

We wrześniu odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Włączyli się w nią również ełczanie. Wesele Stanisława Wyspiańskiego czytała w miejskiej Bibliotece Publicznej młodzież. W akcję włączyli się też m.in. samorządowcy. Była to szósta edycja „Narodowego Czytania”. W poprzednich latach Polacy czytali m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Nietypowo, bo 4 września, rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Ubrani na galowo uczniowie ełckich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w uroczystościach inaugurujących kolejny okres nauki. Obowiązująca od września reforma oświaty przyniosła wiele zmian. Wróciły m.in. ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea i pięcioletnie technika.

We wrześniu 25 lecie istnienia świętowała Caritas Diecezji Ełckiej. Organizacja pomaga ubogim i potrzebującym z naszego regionu prowadząc m.in. jadłodajnie, domy dziecka, świetlice środowiskowe, ośrodki kolonijne, warsztaty terapii zajęciowej, domy dla samotnych matek, seniorów i bezdomnych oraz apteki. Na terenie całej Diecezji Ełckiej działa prawie 150 parafialnych kół Caritas. Prężnie funkcjonują również szkolne koła. Działalność Caritas wspiera ponad 3600 wolontariuszy, którzy m.in. biorą udział w zbiórkach żywności. Srebrny Jubileusz był również okazją do podziękowań pracownikom i wolontariuszom Caritas.

We wrześniu rolnicy z gminy Ełk świętowali zakończenie żniw. Tegorocznym gospodarzem imprezy dożynkowej była Nowa Wieś Ełcka.
Władze gminy podziękowały rolnikom za tegoroczną prace. Były tradycyjne konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, czy najsmaczniejszą potrawę. Nie zabrakło również atrakcji dla całych rodzin. Rolnicy ocenili, że tegoroczne zbiory był podobne do tych z ubiegłego roku.

We wrześniu Sąd Rejonowy w Ełku skazał trzech uczestników zamieszek, które wybuchły w Ełku po zabójstwie 21-latka w noc sylwestrową. To osoby, które złożyły wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Na rozprawie stawiło się pięciu z dziewięciu oskarżonych osób. Prokuratura zarzuciła wszystkim czynny udział w niebezpiecznym zbiegowisku, a sześciu z nich również zarzut napaści na policjantów. Trzech oskarżonych przyznało się do winy. Sąd przychylił się do wniosku oskarżonych o dobrowolne poddanie się karze. Wymierzył kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, grzywny i prace społeczne. Sędzia Piotr Dawidowicz w uzasadnieniu wyroku wyraził swoje niezrozumienie dla zachowania oskarżonych podczas noworocznych zamieszek. Dwaj pozostali oskarżeni, którzy stawili się we wrześniu w sądzie nie przyznali się do winy. Ich sprawa została wyłączona do odrębnego postępowania.

17 września ełczanie upamiętnili 78. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Uroczystości rozpoczęła msza św. w katedrze św. Wojciecha. Po niej samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i miejskich instytucji złożyli kwiaty pod znajdującym się przy katedrze pomnikiem Ofiarom Katynia 1940 i Smoleńska 2010.

PAŹDZIERNIK

Uroczyste przekazanie zmiany wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO odbyło się w październiku na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Około ośmiuset żołnierzy stacjonowało tu od końca marca.Dowódcą batalionu został amerykański ppłk Scott Cheney. Obecna zmiana Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonować będzie na Mazurach do kwietnia.

W październiku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową siedzibę Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku. To długo oczekiwana inwestycja. Obiekt pochodzący z połowy lat 70. ubiegłego wieku, był już przestarzały i nie był w stanie zaspokoić potrzeb zawodników trenujących w placówce.
Nowa placówka będzie o 1/3 większa od poprzedniej.

Październik to również miesiąc jubileuszów- 70-lecie świętował Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku. Ekonomiak w ciągu minionych siedmiu dekad siedmiokrotnie zmieniał nazwę, szkołą kierowało siedmiu dyrektorów, a szkolne mury opuściło około 20 tys absolwentów. Podczas uroczystej gali w Ełckim Centrum Kultury spotkali się uczniowie i ich rodzice, absolwenci, obecni i byli nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście i obecny dyrektor Kazimierz Czepułkowski.

Jubileusz świętowano w październiku także w Szkole Policealnej w Ełku- tam już od 20 lat prowadzone jest kształcenie w kierunku higienistka stomatologiczna. Podczas uroczystej gali wspominano początki- pierwszy rocznik rozpoczął naukę w 1997 roku i było to wówczas 30 osób.

Październik to również Dzień Edukacji Narodowej. W Ełku oprócz uroczystości zorganizowanych przez samorządy miejski, powiatowy i gminny odbyły się również obchody wojewódzkie tego święta. Za pracę dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą wyróżniono ponad stu nauczycieli. Najwyższe odznaczenie w tym roku – Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Regina Jakubowska, nauczycielka wychowania-fizycznego w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Olecku.

W październiku rozstrzygnięty został Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza „Oblicza Europy”. Swoje prace nadesłało 119 autorów.
Jurorzy jednogłośnie zadecydowali, że pierwsza nagroda trafiła do Krzysztofa Rejmera z Warszawy.

Rekordowa ilość biegaczy stanęła w październiku na starcie jubileuszowego X półmaratonu ełckiego. Wśród blisko 350 zawodników nie zabrakło ełczan, mieszkańców regionu jak również zawodników z zaprzyjaźnionych miast partnerskich Ełku- litewskiego Alytusa czy Ozierska w Obwodzie Kaliningradzkim oraz przedstawicieli żołnierzy stacjonujących na Mazurach w ramach NATO. Najszybszy w kategorii open mężczyzn w półmaratonie był, podobnie jak w latach poprzednich, ełczanin Michał Smalec.

LISTOPAD

W listopadzie doszło do zdarzenia, które wstrząsnęło mieszkańcami Ełku. Dwa zarzuty usłyszał 25-letni mężczyzna, zatrzymany po tym, jak w ciężkim stanie trafił do szpitala w Ełku jego dwumiesięczny syn. Obrażenia dziecka były tak poważne, że zdecydowano o przetransportowaniu chłopca śmigłowcem do szpitala w Białymstoku. Niemowlę miało obrażenia wewnętrzne, złamaną kość udową i liczne odrapania. Po przesłuchaniu w Prokuraturze Rejonowej w Ełku 25-latkowi przedstawiono zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek i zarzut spowodowania choroby zagrażającej życiu -mówiła Beata Marchel, zastępca prokuratora rejonowego w Ełku. 25-latek nie przyznał się do winy, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Uroczystą oprawę miała w Ełku oficjalna część obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mszy świętej z tej okazji przewodniczył ksiądz biskup Jerzy Mazur. Następnie poczty sztandarowe wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego, samorządowcami i mieszkańcami, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowały pod ełcki ratusz. Kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyły m.in. delegacje parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych.
Jak co roku w Ełku 11 listopada odbył się również Bieg Niepodległości. Zgodnie z tradycją zawodnicy wystartowali punktualnie o godz. 11:11, a do pokonania były trzy pętle o długości 1111 metrów każda.

W listopadzie choinka z Mazur wyruszyła do Watykanu. Na placu Jana Pawła II w Ełku odbyło się uroczyste poświęcenie świerku i transportu. To wyjątkowe wydarzenie, tym bardziej, że ostatni raz drzewo z Polski stanęło w Stolicy Apostolskiej 20 lat temu. Wtedy do Watykanu przywieźli je górale.
– Świerk z Mazur jest jubileuszowym darem dla Papieża Franciszka, którym wyrażamy wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce – mówił ksiądz biskup Jerzy Mazur, Ordynariusz Diecezji Ełckiej. Znalezieniem drzewa, które jest na tyle okazałe, by godnie reprezentować Mazury w Stolicy Apostolskiej zajęli się przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
W listopadzie poznaliśmy laureatów Nagrody Białej Lilii. Statuetki zostały wręczone po raz 11 a przyznano je w 7 kategoriach. Białą Lilię w kategorii „Postawa Godna Naśladowania” otrzymała Teresa Sekuła. To najstarsza wolontariuszka udzielająca się ełckiej fundacji Wolontariacki Ośrodek Wsparcia. Pani Teresa przez młodzież z WOW-u nazywana jest „Babcią wolontariatu”. Nagroda specjalna powędrowała do ks. biskupa Romualda Kamińskiego, byłego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, obecnie biskupa koadiutora warszawsko-praskiego. Nagrodę Artystyczną otrzymał Wojciech Kujawski, autor m.in. albumu „Pojezierze Ełckie: Szlak Wodny”. Sportowcem roku został Mateusz Kasztelan, pływak, wychowanek UKS MOS Ełk. Statuetkę w kategorii „Mecenas Sportu” otrzymała firma „Dar-Tech”, a przedsiębiorcą roku została firma „EŁMEX”.„Ambasadorem Ełku” 2016 został Marcin Miller, lider zespołu BOYS.

GRUDZIEŃ

1 grudnia przestał istnieć w Ełku 108 Szpital Wojskowy. Placówka została przekształcona w filię 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. O likwidacji 108 Szpitala Wojskowego zdecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Powodem było jej zadłużenie, sięgające około 60 milionów złotych. Z chwilą przekształcenia w filię, dług został przejęty przez MON. Ełcki oddział 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie rozpoczyna więc pracę z czystym kontem.

Grudzień, to również czas, kiedy na ulice Ełku wyjeżdża Mikołajkowy Autobus radia 5. W tym roku kolorowy i rozśpiewany pojazd zbierał prezenty dla potrzebujących dzieci po raz 18. Autobus udostępnił Miejski Zakład Komunikacyjny, a o niepowtarzalną atmosferę zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 7 w Ełku. Autobus szybko wypełniał się darami, które trafiły do rodzinnych domów dziecka państwa Górskich, Ćwieków i Moroz, oraz do Domu Św Faustyny w Ełku.

7 grudnia na Placu Świętego Piotra w Rzymie rozbłysła mazurska choinka. Polskie drzewko w Stolicy Piotrowej pojawiło się po raz drugi. Poprzednią choinkę, 20 lat temu ufundowali papieżowi roku górale. W tym roku choinka przyjechała z diecezji ełckiej, dokładnie z miejscowości Żytkiejmy. – Nasz dar dla papieża stanowi podziękowanie za jubileusz 25-lecia istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce oraz wotum wdzięczności za 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie oraz setną rocznicę objawień w Fatimie. – mówił w Rzymie biskup ełcki Jerzy Mazur.

14 grudnia po raz kolejny na ulice wyszli przeciwnicy zmian w konstytucji, prawie wyborczym i sądownictwie. Pod sądem w Ełku protestowało około 30 osób.

Grudzień, to również czas przygotowania się do świąt i spotkań wigilijnych. Mieszkańcy Ełku spotkali się tradycyjnie na „Wigilii pod gwiazdami”. Były tradycyjne potrawy wigilijne, rozmowy. Tradycją są również spotkania samorządowców – w tym roku miejska wigilia odbyła się 19 grudnia w Ełckim Centrum Kultury.

Przed samymi świętami również Radio 5 organizuje spotkanie wigilijne. W tym roku przy radiowym stole zasiedli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, przedsiębiorcy. Nie zabrakło łamania się opłatkiem i tradycyjnych wigilijnych potraw.