Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Podsumowanie Roku 2017

01.01.2018

Mija 2017 rok – kolejne 365 dni pełnych wydarzeń, które relacjonowaliśmy Państwu na antenie Radia 5 i na radio5.com.pl Z kamerą i mikrofonem byliśmy tam, gdzie działo się coś ważnego dla mieszkańców regionu. Z końcem roku, prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń. W związku z tym w poniedziałek  (01.01) w Radiu 5 od godziny 11:00 specjalna audycja poświęcona najważniejszym wydarzeniom 2016 roku, a poniżej filmowe podsumowanie.

Najważniejsze wydarzenia 2017 roku w regionie :


STYCZEŃ

Na Suwalszczyźnie 2017 rok zaczął się w blasku fajerwerków i przy muzyce. Suwalczanie. Zebrani na Placu Marii Konopnickiej witali Nowy Rok przy utworach Lanberry i bitwie DJ Andy Tass kontra Thomas Trocknett. W pierwszych dniach stycznia mogliśmy odczuć kolejny atak zimy. Przede wszystkim było bardzo ślisko, a niektóre trasy były nieprzejezdne. Kierowcy narzekali, że zima zaskoczyła drogowców. Ulicami Suwałk tradycyjnie już przeszedł Orszak Trzech Króli, a w całym województwie podlaskim odbyło się referendum w sprawie budowy regionalnego portu lotniczego. Komisje wyborcze nie miały wiele pracy. Lokale świeciły pustkami, a na pojedynczych głosujących trzeba było długo czekać.  Do rewolucji doszło na suwalskich ulicach. Na wniosek policji na miejskim odcinku drogi krajowej numer 8 drogowcy wprowadzili zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych. Również w styczniu suwalski sąd uniewinnił obwinionych o zakłócenie otwarcia wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Wyrok w tej sprawie ogłosił Dominik Czeszkiewicz, sędzia miejscowego Sądu Rejonowego. Zajście, które badał sąd miało miejsce w marcu 2016 roku. Kiedy przemawiała Anna Maria Anders, córka generała i kandydatka w wyborach uzupełniających do Senatu, kilka osób z Komitetu Obrony Demokracji podniosło głos. Zarzucili organizatorom, że prowadzą kampanię wyborczą. 4 marca był bowiem ostatnim dniem kampanii przed wyborami. Doszło do awantury. Sprawą zajęła się policja, która skierowała do sądu wnioski o ukaranie pięciu osób. Sędzia przyznał, że doszło do przerwania uroczystości i obie strony miały po części racje, ale nie był to wybryk, jaki zarzucono obwinionym. W ocenie sądu obwinieni mieli prawo do wyrażenia opinii. Z Suwałk do Bielska-Białej wyruszył Maluch dla Toma Hanksa. Fiat 126 będzie prezentem dla słynnego aktora. Na pomysł przekazania samochodu wpadła Monika Jaskólska, z Bielska-Białej, gdzie pojazd był produkowany. Zobaczyła bowiem, że aktora zainteresowały takie auta i umieścił kilka zdjęć z „maluchem” na portalu społecznościowym. W tym celu rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na zakup samochodu i poszukiwania właściwego Fiata 126p. Chodziło o to, żeby ,,maluch” był wyprodukowany w 1975 roku lub wcześniej, aby Tom Hanks mógł zarejestrować auto w Stanach Zjednoczonych i poruszać się nim po drogach. Odpowiedni „maluch” znalazł się w Suwałkach.

LUTY

Luty zaczął się dla suwalczan wyjątkowo dobrze. Drogowcy wbili pierwsze paliki geodezyjne pod budowę obwodnicy Suwałk. Z początkiem lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała Budimexowi plac budowy. Wykonawca natychmiast przystąpił do robót przygotowawczych, takich jak prace geodezyjne, wyznaczenie granic inwestycji i pasa drogowego. Robotnicy pojawili się z samego rana w okolicach ulicy Szwajcaria. Ich pracy przyglądał się między innymi Stanisław Kulikowski, suwalski radny i przewodniczący Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. Zawrzało wokół szkoły w Pawłówce koło Przerośli. Władze gminy na czele ze Sławomirem Renkiewiczem, wójtem gminy przymierzały się do zmniejszenia liczby klas w podstawówce. Zaprotestowali rodzice uczniów. W rezultacie do zmian w szkole nie doszło. Luty to też zwiększone wizyty litewskich sąsiadów w suwalskich sklepach. W połowie miesiąca przypada bowiem Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego. To jedno z najważniejszych świąt państwowych Litwy. Upamiętnia wydarzenia z 1918 roku, kiedy to po I wojnie światowej Litwini ogłosili niepodległość swojego państwa. Tak jak od kilku lat ten wolny od pracy dzień Litwini spędzali na zakupach w Polsce. Także w lutym 70-lecie obchodziło modelarstwo lotnicze w Suwałkach. Z tej okazji w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Halowych F1N. Wystąpiło ponad 60 zawodników, a wśród nich medaliści Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Z końcem miesiąca radni województwa podlaskiego zainaugurowali rok 2017 Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Decyzja radnych zbiegła się z dziewięćdziesiątymi urodzinami artysty. Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Jest malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem i scenografem. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i nagrodami za osiągnięcia artystyczne, propagowanie kultury polskiej za granicą oraz działalność społeczną. W regionie otrzymał m.in. tytuły Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, Zasłużonego dla Miasta Suwałk i Honorowego Obywatela Suwałk. Ostatniego dnia lutego piłkarze suwalskich Wigier walczyli o finał Pucharu Polski. W zawodników wierzyli wszyscy miejscowi kibice. Niestety Arka Gdynia okazała się lepsza i suwalczanie przegrali u siebie 0:3.

MARZEC

Marzec zaczął się Kaziukowym Jarmarkiem. Tym razem do Suwałk zjechało ponad 140 wystawców z jedzeniem, rękodziełem i wielkanocnymi ozdobami. Wszystko tradycyjnie już na ulicy Patli w Suwałkach. Jak co roku było gwarno i tłumnie. Suwalczanki wzięły udział w Międzynarodowym Strajku Kobiet. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, około 40 pań zgromadziło się na Placu Marii Konopnickiej w centrum Suwałk, aby głośno zażądać pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej i zaprzestania dyskryminacji ekonomicznej kobiet. W marcu z 14 Dywizjonem Artylerii Przeciwpancernej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach pożegnał się pułkownik Waldemar Siedlecki, który dowodził oddziałem od sześciu lat. Podczas uroczystego apelu, zgodnie z rozkazem przełożonych, przekazał obowiązki swojemu następcy – majorowi Mariuszowi Ciskowi.  Przeciwko budowie chlewni w podoleckich Imionkach wystąpili mieszkańcy i władze Olecka. Firma, która chce realizować inwestycję wystąpiła o stosowne pozwolenia. Chlewnia na prawie 14 tysięcy warchlaków i około 10 tysięcy tuczników miałaby powstać w podoleckich Imionkach, dwa kilometry od miasta. W marcu razem z Wacławem Olszewskim, burmistrzem miasta, mieszkańcy zastanawiali się jak powstrzymać inwestycję. W Suwałkach protestowali listonosze. Około 30 pracowników Poczty Polskiej, przeszło wzdłuż ulicy Pułaskiego. Nieśli dwa transparenty. Na jednym duży napis: Przepraszamy, że listy nie dochodzą na czas. Jest nas za mało!!!”. Na drugim widniał napis: „W celu przywrócenia dobrego imienia Poczcie Polskiej i jakości usług żądamy: – podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1000 złotych brutto, pensja nie może być niższa niż 3200 złotych brutto dla pracowników eksploatacji; – odtworzenia rezerwy chorobowo-urlopowej; – przywrócenia premii czasowej; – reorganizacji i zmniejszenia rejonów. Ponad 100 pań wzięło udział w Miss Run, czyli biegu kobiet nad Zalewem Arkadia w Suwałkach. W Augustowie ruszyły prace na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej. Chodzi o uzbrojenie 20-hektarowego obszaru na południu miasta na potrzeby potencjalnych inwestorów. Wojciech Walulik, burmistrz miasta jako pierwszy dokonał symbolicznego wbicia łopaty w teren pod przyszłe przedsiębiorstwa.

KWIECIEŃ

Tanecznym krokiem rozpoczęli kwiecień mieszkańcy Suwałk. 1 kwietnia na ulicy Chłodnej w centrum miasta kilkadziesiąt osób tańczyło belgijkę. Próba pobicia rekordu i zapisania się w Księdze Rekordów Guinnessa nie powiodła się ale uczestnicy mieli mnóstwo zabawy. Dlatego Marcin Czekay, pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia nie zraża się i zapowiada, że powtórzy próbę. W Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się Miejska Inauguracja Roku Profesora Andrzeja Strumiłły. Radni wojewódzcy ogłosili 2017 rokiem profesora w województwie podlaskim. Wśród działań, które uświetnią rok profesora było wydanie albumu „Andrzej Strumiłło w fotografii”, wystawa malarstwa artysty, sesja popularnonaukowa oraz audycje telewizyjne i radiowe o wyprawach profesora. W kwietniu sędzia Jacek Sowul skierował do ponownego rozpatrzenia sprawę zakłócenia porządku podczas otwarcia wystawy poświęconej generałowi Władysławowi Andersowi w Suwałkach. Miejscowa policja odwołała się bowiem od wyroku sądu pierwszej instancji, który w styczniu uniewinnił pięcioro obwinionych, a sąd rozpatrujący apelację uchylił zaskarżony wyrok. Jak uzasadnił sędzia Jacek Sowul, sąd pierwszej instancji wyszedł z błędnego założenia, którym było usprawiedliwienie zachowania obwinionych tym, że wystawa miała mieć charakter kampanii. W ocenie sądu wolność wypowiedzi, na którą powoływał się Sąd Rejonowy nie jest nieograniczona, bo ogranicza ją wolność innych osób. Około 250 osób wybrało się siódmego kwietnia pieszo z Suwałk do Augustowa w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocną wędrówkę zorganizowała wspólnota „Ćwiara – 15 minut dla Boga”. W ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem uczestnicy zdecydowali sie podjąć wyzwanie i wziąć udział w 44 -kilometrowej samotnej, nocnej wędrówce. Wszystko po to, aby umocnić przeżywanie świąt Wielkiej Nocy. W kwietniu suwalscy radni przyjęli kartę samorządności. Dokument w połowie marca przyjęło i podpisało półtora tysiąca polskich samorządowców. Przypomina on zasady, które legły u podstaw odrodzonego samorządu oraz jego kompetencje. Jednocześnie kieruje żądanie do władz centralnych, aby stanowiąc prawo przestrzegali konstytucyjnych zasady ustroju państwa. W ocenie zwolenników Karty, jest ona sprzeciwem wobec centralizacji władzy i narzucaniu samorządom obowiązków bez konsultacji. Rajcy PiSu, którzy byli preciwko przyjęciu karty widzą w niej reakcję na zapowiedź wprowadzenia dwukadencyjności prezydentów, burmistrzów i wójtów. Poprzedzającą dyskusje głosowanie zdominowało słowo koryto. Ruszyło sezonowe polsko-białoruskie graniczne przejście kajakowe i pieszo- rowerowe „Rudawka – Lesnaja”. To historyczne wydarzenie dla Augustowa i okolicy. Władze samorządowe od dawna czyniły starania, aby uruchomić takie udogodnienie. Liczą, że nowa atrakcja przysporzy turystów, a co za tym idzie pieniędzy dla miejscowych przedsiębiorców. Dotychczas turyści, aby przekroczyć przejscie, potrzebowali wizy. Teraz wystarczy paszport, pozwolenie wykupione w odpowiednim biurze turystycznym, ubezpieczenie i można zwiedzać Grodzieńszczyznę nawet przez pięć dni.

MAJ

Bez państwowych służb mundurowych odbyło się w Suwałkach święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na brak służb zwracali uwagę podczas okolicznościowych wystąpień zarówno Czesław Renkiewicz, prezydent miasta, Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej. Leszek Dec, który czytał list w imieniu Jarosława Zielińskiego, posła i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji tłumaczył, że służby państwowe są tam gdzie poseł i wiceminister, czyli w Łomży, bo od prezydenta tego miasta dostał zaproszenie. Inaczej niż zwykle było też na uroczystościach 8 maja. W Suwałkach odbyły się bowiem podwójne obchody 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Jako pierwsze, na placu defilad 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego świętowały państwowe służby mundurowe. Pół godziny później pod Pomnikiem Żołnierzy Września odbyły się obchody zorganizowane przez suwalski samorząd. Dzień później mieszkańców regionu zaskoczyły opady śniegu. W maju to rzadkość. Olecko odwiedzali znany politycy. W mieście odbywała się bowiem kampania wyborcza przed wyborami burmistrza. Wacław Olszewski, który kierował miastem nieprzerwanie od 1998 roku, ale niedawno stracił stanowisko burmistrza za to, że złamał przepisy ustawy antykorupcyjnej. Burmistrz łączył bowiem mandat samorządowca z funkcją szefa koła łowieckiego. W tej sytuacji konieczne były nowe wybory. W kampanii Wacławowi Olszewskiemu poparcia udzielił Bronisław Komorowski, były prezydent RP, który specjalnie w tym celu odwiedził Olecko. Natomiast Jarosław Gowin, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjechał do miasta, aby udzielić poparcia Grzegorzowi Kłoczko. W centrum Suwałk odbyły się II Targi Mieszkaniowe i Wyposażenia Wnętrz. Były tłumy zwiedzających, setki rozmów, z czego niektóre zakończone umowami. Przy stoiskach pod namiotem rozstawionym na Placu Marii Konopnickiej w centrum miasta, można było poznać pełną ofertę deweloperską. Dodatkowo pracownicy banków udzielali porad w zakresie kredytów hipotecznych.

CZERWIEC

W Suwałkach czerwiec zaczął się od zakopania kapsuły czasu. W ten nietypowy sposób uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach postanowili przygotować placówkę do obchodów 200-lecia, które odbędą się za 20 lat. W kapsule znalazły się przedmioty, które uczniowie uznali za ważne – książki, pamiątkowe zdjęcia czy telefon komórkowy. Walizka ze wszystkimi rzeczami zostanie zdeponowana w szkolnym sejfie i otwarta właśnie za 20 lat. W Olecku Wacław Olszewski wygrał przedterminowe wybory burmistrza. Artur Skowronek został trenerem piłkarzy suwalskich Wigier. Jego celem jest utrzymanie Wigier w pierwszej lidze. Suwalczanie przygotowywali się do obchodów 300-lecia miasta. W związku ze zbliżającym się jubileuszem odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu, gdzie w latach 1710 -1835 był główny ołtarz kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża. Chodzi o pierwszą suwalską świątynię, której fragmenty udało się odkopać w centrum miasta. Docelowo pozostałości kościoła będą wyeksponowane i mają stać się atrakcją turystyczną. W ten sposób, jak mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, miasto zbliża się do obchodów 300-lecia, które odbędą się w 2020 roku. Na Juwenaliach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach wystąpił Zenek Martyniuk, gwiazda disco polo i Red Lips. Z końcem miesiąca Suwałki żyły bieganiem. W centrum miasta odbyła się bowiem druga edycja RESO Suwałki 10,5 czyli Miejskie Święto Biegania. Biegły setki osób, zawodowców, amatorów, przedszkolaków i seniorów. Na zawody przybyli zawodnicy z Kenii, Maroka, USA, Węgier, Białorusi, Rosji, Francji, Estonii, Łotwy i Litwy. Była suwalska ćwiartka”, czyli główny bieg na 10,5 km, bieg sztafetowy, a także „Suwalskie debiuty” – bieg na 3,5 km skierowany do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Nowością był „Suwałki Marsz!”, czyli nordic walking z myślą o seniorach. Wszystko do późnych godzin nocnych na ulicy Noniewicza i Kościuszki. Samorząd otworzył pomost na wyspę na Zalewie Arkadia w Suwałkach. Wykonawca, który miał zagospodarować teren zakończył pracę i z końcem czerwca odbyło się oficjalne otwarcie pomostu wiodącego na wyspę i samej wyspy. Na miejscu są ławki, alejki, kwietniki, niewielka trybuna. Cała inwestycja razem z kładką kosztowała około miliona złotych. Dotychczas wyspa nie była użytkowana. Całość zarastały trzciny, a „gospodarzem” terenu było liczne ptactwo. Teraz, po wybudowaniu pomostu ma być miejscem rekreacji.

LIPIEC

Lipiec zaczął się widowiskowym show, które zainaugurowało w Suwałkach 34. Mistrzostwa Polski w w Lekkoatletyce U23. Tym samym rywalizację rozpoczęło prawie 400 zawodników z ponad 100 polskich klubów. Nad Czarną Hańczę zjechali najbardziej tytułowani lekkoatleci. Krótko mówiąc, w Suwałkach odbyło się wielkie święto sportu. Kilkadziesiąt owiec zagryzły i poraniły wilki, które zaatakowały stado w okolicach Jeglińca koło Krasnopola. Zwierzęta prawdopodobnie przeskoczyły ogrodzenie i urządziły prawdziwą rzeź. Zagryzły około dwudziestu sztuk, a drugie tyle głęboko poraniły. Suwalski sąd ponownie uniewinnił wszystkich obwinionych w procesie o zakłócenie porządku na otwarciu wystawy generała Władysława Andersa w miejscowym Archiwum Państwowym. Wyrok podał sędzia Piotr Taraszkiewicz. Sędzia zaznaczył, że sąd rozpatrywał sprawę na tle całego zdarzenia. Nie rozstrzygał, czy na otwarciu wystawy prowadzono kampanię, czy nie. Stwierdził natomiast, że podczas uroczystości padły słowa, które można traktować jako elementy kampanii. Zwracał uwagę, że obwinieni podnosili głos tylko wtedy, kiedy uczestnicy wystawy nawiązywali do wyborów i kampanii. Po zapoznaniu się z całokształtem sprawy sąd uznał, że czyny zarzucane obwinionym nie zawierają znamion wykroczenia i stwierdzenie winy byłoby niesprawiedliwe. W Suwałkach odbyła się 10. jubileuszowa edycja Suwałki Blues Festival. Święto bluesa zainaugurowało uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy na ulicy Chłodnej w centrum miasta. W ciągu czterech dni w mieście odbyło się kilkadziesiąt koncertów – śniadania bluesowe, koncerty klubowe, jam session, bezpłatne koncerty plenerowe na ulicy Kościuszki, w Parku Konstytucji 3-go Maja i na Placu im. Marii Konopnickiej. W tym roku na Suwałki Blues Festival wystąpili między innymi The Originals Blues Brothers Band, Nocna Zmiana Bluesa & Jan Błędowski, Eddie Angel i Dżem. Kilkadziesiąt posesji, piwnic i lokali zalała ulewa, do której doszło w Suwałkach w pierwszej połowie lipca. Najwięcej wezwań było na południu miasta, a dokładnie Osiedlach Powstańców Wielkopolskich i Hańczy. Miejscowi skarżyli się, że to kolejna taka sytuacja w tym roku. Jak mówili mieszkańcy posesji przy ulicy Raczkowskiej, woda spływała z ulic wprost do ich garaży. Również w lipcu na budowanej obwodnicy Suwałk pojawił się pierwszy beton. To próbny odcinek długości około 350 metrów w okolicach ulicy Reja.  W nowej scenerii odbyły się rocznicowe obchody Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku w podsejneńskich Gibach.Zamiast pod krzyżem, zebrani modlili się przy ponad 300 krzyżach, które ustawiono z inicjatywy księdza Stanisława Wysockiego ze Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Ponad 200 osób na czele z Bronisławem Komorowskim, byłym prezydentem RP protestowało w Augustowie w obronie demokracji. Uczestnicy zebrali się wieczorem na Rynku Zygmunta Augusta. Mieli transparenty z napisami „wolne sądy”, „Augustów – bronimy demokracji”, biało-czerwone flagi i znicze. Jak mówili, nie podoba im się to, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o próbę wprowadzenia kontrowersyjnej ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Podczas swojego wystąpienia Bronisław Komorowski mówił, że sytuacja, w której władza sięga po sądy, oznacza powrót do komunizmu.Protesty w tej samej sprawie odbywały się również przed suwalskim sądem.  Koniec lipca w Suwałkach to kolejna ulewa i kolejne zalane ulice, samochody, garaże i zrozpaczeni ludzie. Tradycyjnie, problem dotknął mieszkańców domów na południu miasta: Osiedla Hańcza i Powstańców Wielkopolskich. Suwalczanie walczyli z ulewą jak mogli, zastawiali posesje workami, blaszanymi zaporami i cegłami. Na bieżąco wylewali wodę przy użyciu wiader. Jednocześnie sypali istne gromy pod adresem służb odpowiedzialnych za kanalizację ściekową . Jak mówili, to kolejna ulewa w tym roku i po raz kolejny mają zalane piwnice. Po lipcowych ulewach władze miasta zapowiedziały budowę zbiornika retencyjnego, który pomoże zaradzić zalaniom.

SIERPIEŃ

Sierpień zaczął się od dobrej wiadomości dla Suwałk. Fabryka Mebli „FORTE” postanowiła przekazać miastu 10 milionów złotych na budowę lotniska, a na początku miesiąca Czesław Renkiewicz, prezydent miasta i Maciej Formanowicz, prezes firmy podpisali w tej sprawie stosowne porozumienie. Prezydent podkreślał, że to historyczny moment, bo dotychczas żadna firma nie udzieliła miastu tak dużego wsparcia. W ramach inwestycji, kosztem około 15 milionów złotych, powstanie mierzący 1320 metrów pas startowy i infrastruktura gotowa przyjąć samoloty, zabierające na pokład do 50 pasażerów. W Suwałkach odsłonięto kolejny miejski mural. Tym razem malowidło przedstawia Reksia. Chodzi oczywiście o bohatera popularnych kreskówek dla dzieci, reżyserii i scenariusza urodzonego w Suwałkach Lechosława Marszałka. Również w sierpniu prezydent Suwałk przyznał coroczne nagrody. W tym roku Włócznią Jaćwingów wyróżnieni zostali: firma RESO Europa Service, Urszula Rutkowska, dyrektor Przedszkola numer 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, Bogdan Dojnikowski, właściciel miejscowego Zakładu Wyrobów Metalowych, ksiądz Dawid Banach, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Suwałkach i Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Kulturalnej „Nie Po Drodze”. Specjalną Włócznię Jaćwingów z diamentem otrzymał profesor Andrzej Strumiłło. Historyczny wynik wypracowali w suwalscy żeglarze. Załoga w składzie Eryk i Kinga Martynko wygrała Mistrzostwa Świata w klasie CADET rozgrywane w miejscowości Bruinisse(BRANISIE) w Holandii i zdobyła tytuł Mistrza Świata w klasie CADET. Drugą załogą UKŻ GROT w Holandii były kobiety – Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz, które również zaprezentowały się świetnie i na 6 miejscu uzyskały najlepszy wynik wśród załóg żeńskich. Pomnik słynnej Beaty z Albatrosa z piosenki Janusza Laskowskiego stanął przy ulicy Mostowej w Augustowie. Ławeczkę z odlaną z brązu Beatą zamontowano przy wejściu do uwiecznionej w szlagierze restauracji. Beata natychmiast wzbudziła olbrzymie zainteresowanie. Przechodnie nie kryli zachwytu. Nic dziwnego. Nie ma augustowian, którzy nie znaliby liczącego pół wieku przeboju. O Beacie krążą prawdziwe legendy. Miejscowi mówią, że była kelnerką, niespełnioną miłością piosenkarza, dziewczyną z Suwałk, która w Augustowie spędzała wakacje, piękną siedemnastolatką.

WRZESIEŃ

W Suwałkach wrzesień zaczął się hucznie – Muzycznym latem z Radiem 5, gdzie wystąpiła Ania Dąbrowska. Podczas imprezy profesor Andrzej Strumiłło otrzymał tytuł Suwalczanina Roku 2016. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat wyróżnia w ten sposób osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Tradycyjnie były gratulacje, kwiaty, życzenia i okolicznościowe wystąpienia. Profesorowi tytułu gratulowali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Bożena Kamińska, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej. Konkursowa kapituła, która spośród zgłoszonych przez słuchaczy suwalczan wybrała profesora, doceniła całokształt pracy twórczej artysty. Andrzej Strumiłło to znany i ceniony artysta. Uprawia między innymi malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. W swoim dorobku ma setki, jeśli nie tysiące dzieł. Również na początku września w Suwałkach przysięgę wojskową złożyło kilkudziesięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To mieszkańcy Suwalszczyzny, którzy właśnie zakończyli szesnastodniowe szkolenie wojskowe. Była defilada, występ wojskowej orkiestry i pokaz wojskowego sprzętu. Wszystko przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Zawrzało w Becejłach, koło Szypliszk. Fundacja, która prowadziła miejscową podstawówkę, zaniechała swojej działalności i zwolniła nauczycieli. Rodzice nie chcieli się z tym pogodzić i przyprowadzali dzieci przed zamknięte drzwi szkoły. Mariusz Grygieńć, wójt gminy prosił, aby przenieśli swoje pociechy do podstawówki w pobliskiej Słobódce. Część osób się na to nie zgadzała i rozgorzał konflikt.  W efekcie rodzice po kilku dniach ustąpili, a prokuratura sprawdza czy wójt nie naruszył przepisów. Gintaras Karosas, litewski polityk, wystąpił z pomysłem odebrania Polsce Suwałk i przyłączenia miasta do Litwy. Swoje zdanie radny rejonu wileńskiego wyraził na łamach poczytnego dziennika „Lietuvos žinios”. Gintaras Karosas napisał, że Litwini muszą dążyć do odzyskania ziem etnicznych – Suwałk, a kwestię zagarniętych terenów należy poruszać z Polakami w przyjaznej atmosferze. Suwalczanie odebrali to jako żart. W połowie września miał miejsce IV Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole”. W Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zmagali się kucharze z Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji i Polski. Tematem przewodnim były potrawy z grzybów i desery z „jesiennych” owoców. 17 września w Suwałkach odbyły się podwójne obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. O tej samej porze uroczystości odbywały się w ścisłym centrum i pod Pomnikiem Żołnierzy Września przy ulicy Wojska Polskiego. W Parku Konstytucji 3 Maja było między innymi wojsko i służby mundurowe oraz poseł Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym samym czasie pod Pomnikiem Żołnierzy Września były władze miasta, kombatanci, poczty sztandarowe szkół i instytucji. W ramach Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego pod patronatem profesora Andrzeja Strumiłły, powstały ponad dwumetrowej wysokości rzeźby świętego Romualda i Rocha. W niedalekiej przyszłości rzeźby z piaskowca zostaną umieszczone na potężnym kamieniu w centrum miasta. Całość jest pomysłem profesora Andrzeja Strumiłły i ma nawiązywać do zbliżających się obchodów 300-lecia Suwałk.

PAŹDZIERNIK

W październiku na Suwalszczyźnie, tak jak w całym kraju odbył się „Różaniec do granic”. To ogólnopolska akcja, podczas której wierni zbierali się w kościołach przygranicznych parafii, aby modlić się o pokój na świecie. Najwięcej osób udział w modlitwie zadeklarowało w Sejnach i Studzienicznej, odpowiednio dwa i ponad półtora tysiąca wiernych. Wielu jest też w Wiżajnach, Żytkiejmach lub Puńsku. Modlą się miejscowi i przyjezdni. Z Suwałk setki osób udały się na modlitwę specjalnie zorganizowanymi autobusami. W październiku okazało się, że Szymon Buza z Ełku piecze najsmaczniejszy chleb w regionie. To lauret tegorocznej edycji konkursu z okazji Dnia Chleba. W tym roku do Radia 5 dotarło 12 bochenków. Jury, w którego skład weszli technolodzy żywności, wybrało trzy najsmaczniejsze. Pierwsze miejsce przypadło Szymonowi Buzie z Ełku. Druga nagroda trafi do Haliny Lewkowicz z Nowej Wsi, a trzecia do Marzeny Karawieckiej z Sumowa. Władze Augustowa kupiły miejscowy dworzec kolejowy. Jak informował Wojciech Walulik, burmistrz miasta, w związku z licznymi apelami mieszkańców zaniepokojonych obecnym stanem zabytkowego dworca, władze podjęły decyzję o przeprowadzeniu negocjacji w celu nabycia nieruchomości. Udało się uzyskać porozumienie i podpisano akt notarialny. Miejscy radni zapowiedzieli, że w środku będzie funkcjonować muzeum. Z końcem października sąd postanowił, że na sądową ławę wróci troje obwinionych w głośnym procesie dotyczącym zakłócenia porządku na wystawie generała Władysława Andersa w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Tak zdecydował sędzia Ryszard Filipow z Sądu Okręgowego w Suwałkach, który rozpatrywał policyjną apelację od drugiego, uniewinniającego wyroku. Sędzia postanowił utrzymać wyrok dla dwóch obwinionych, a w przypadku trójki kolejnych, uchylić i skierować do ponownego rozpoznania. Suwalczanie upamiętnili Andrzeja Wajdę, zmarłego przed rokiem najsłynniejszego polskiego reżysera. Przy ulicy Wojska Polskiego 27, gdzie przyszedł na świat Andrzej Wajda, odsłonięto tablicę dedykowaną reżyserowi. W uroczystości uczestniczyła Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa, żona Andrzeja Wajdy, profesor Andrzej Strumiłło, przyjaciel reżysera oraz władze miasta na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk i Zdzisławem Przełomcem, przewodniczącym Rady Miejskiej. Wdowa po Andrzeju Wajdzie podkreślała znaczenie Suwałk w życiu reżysera. Jak mówiła, miasto było bardzo bliskie artyście i bardzo dobrze pamiętał dzieciństwo. Z końcem października kierowcy zaczęli narzekać na prace drogowe na ulicy Sejneńśkiej w Suwałkach. Wprowadzony ruch wahadłowy poskutkował bowiem ulicznymi korkami.

LISTOPAD

W listopadzie do suwalskiego szpitala wrócili okuliści. . Po prawie dziesięciu latach w placówce uruchomiono oddział okulistyczny. W środku nowoczesny sprzęt i trzech okulistów, gotowych do wykonywania praktycznie wszystkich zabiegów. Do tej pory osoby z urazami oczu musiały jeździć do placówek białostockich. Podobnie było z leczeniem zaćmy. Na zabiegi pacjenci jeździli nawet na Litwę. W obliczu zapotrzebowania na zabiegi okulistyczne szpital i władze wojewódzkie zaczęły czynić starania o przywrócenie oddziału. W gołdapskim nadleśnictwie ścięto świerk, który trafił na Plac Świętego Piotra w Watykanie. Ósmego listopada w Puszczy Romnickiej, na rogatkach Żytkiejm, fachowcy na czele z Adamem Klunderem przez cały dzień pracowali przy zabezpieczeniu i ścięciu wyjątkowej choinki. Wyjątkowej, bo drzewko trafiło przed Bazylikę Świętego Piotra. Zarówno pilarze, jak też leśnicy, czy też zgromadzeni mieszkańcy nie kryli, że to wyjątkowy moment. Ostanie takie wydarzenie miało miejsce 20 lat temu, kiedy to drzewko dla Papieża Jana Pawła II, przywieźli do Watykanu górale. Tak jak w całym kraju, w Suwałkach świętowano 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody poprzedzone mszą w intencji Ojczyzny odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. Był apel pamięci, honorowa salwa, odznaczenia i awanse wojskowych i funkcjonariuszy służb oraz okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i poseł Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po obchodach Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej skarżyła się, że nie udzielono jej możliwości publicznego wypowiedzenia się.  W połowie listopada doszło do tragicznego pożaru w budynku przy ulicy Reja w Suwałkach. Dym zauważył jeden z przechodniów. Przybyli na miejsce strażacy ugasili ogień a podczas przeszukania znaleźli zwłoki mężczyzny w wieku około 50 lat. Projekt przyszłorocznego budżetu Suwałk przedstawił Czesław Renkiewicz, prezydent miasta. Plan przychodów i wydatków włodarz określił słowami rekordowy, prospołeczny i prorozwojowy. Budżet zakłada bowiem rekordową kwotę wydatków – ponad pół miliarda złotych i rekordowe nakłady inwestycyjne sięgające ponad 140 milionów złotych. W planie jest prawie siedmioprocentowa podwyżka pensji dla prawie półtora tysiąca pracowników samorządowych, z czego dwunastoprocentowy wzrost pensji dla najniżej zarabiających oraz pięcioprocentowa podwyżka dla nauczycieli. Jak wyjaśniał Czesław Renkiewicz, podwyżki w miejskich instytucjach to konieczność, bo rynek jest przesycony ofertami pracy. Nie krył, że już teraz inżynierowie odchodzą z miejskich spółek. Jednocześnie prezydent zamierza pozostawić podatki i opłaty lokalne na niezmienionym poziomie. Budżet nie przewiduje wzrostu opłat za energię cieplną, wodę i ścieki, oraz komunikację miejską. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach otrzymał sztandar. Wszystko podczas uroczystej gala. Głównym motywem sztandaru jest wizerunek świętego Brata Alberta wraz z jego przesłaniem „Powinno się być dobrym jak chleb”. Koniec listopada to Ewakuacja 1 Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. Powodem było kilkadziesiąt granatów i zapalników znalezionych podczas prac ziemnych w centrum Suwałk. Na podwórku, obok budynku I Liceum Ogólnokształcącym, operator koparki natknął się na skorodowane granaty z czasów II Wojny Światowej. Plac budowy zabezpieczony został natychmiast przez suwalskich policjantów i strażaków a znalezisko zabrali giżyccy saperzy. Dorota Jabłońska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach zdecydowała o ewakuacji uczniów.

GRUDZIEŃ

Początek grudnia w Suwałkach to otwarcie nowego oddziału urologicznego w miejscowym szpitalu.  Za dwa miliony złotych ze środków wojewódzkich szpital przeprowadził w nim prace remontowe oraz zakupił 25 łóżek z materacami i szafkami przyłóżkowymi. Na potrzeby oddziału zakupiono także nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Warto dodać, że suwalski oddział urologii otrzymał certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia. Jest to potwierdzenie spełnienia najwyższych standardów w leczeniu i funkcjonowaniu placówki. W Augustowie ruszyła praca w nowo wybudowanej części farbyki British American Tabacco. W oficjalnym otwarciu wzięli udział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, Dragos Constantinescu, prezes British American Tabacco Trading oraz przedstawiciele miejscowych władz samorządowych. Nowa hala produkcyjna powstawała 18 miesięcy, a koszt inwestycji to 450 milionów złotych. Nowy sprzęt pozwoli fabryce zwiększyć produkcję papierosów z 36 do 50 miliardów sztuk rocznie. Jak co roku na ulice Suwałk wyjechał Mikołajkowy Autobus Radia 5, który zebrał setki prezentów: słodyczy, zabawek i żywności oraz prawie 5500 złotych. Mowa o akcji, podczas której na ulice miasta wyjeżdża autobus z naszymi dziennikarzami na pokładzie i zbiera dary dla potrzebujących dzieci. Jak co roku prezenty trafiły do podopiecznych ze Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci ,,Przystań” w Suwałkach. Podczas tegorocznej podróży odwiedziliśmy ponad 60 instytucji, firm, hurtowni i sklepów. Wszyscy okazali się niezwykle hojni i z radością przyjmowali dzieci w swoich placówkach. Natomiast w Watykanie stanęła choinka z Żytkiejm koło Gołapi. Drzewko jest bożonarodzeniową ozdobą Placu Świętego Piotra. Drzewko z Polski pojawiło się w Rzymie po 20 latach. Poprzednią choinkę ufundowali papieżowi w 1997 roku górale. W tym roku mazurzy. – Nasz dar dla papieża stanowi podziękowanie za jubileusz 25-lecia istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce oraz wotum wdzięczności za 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie oraz setną rocznicę objawień w Fatimie. – mówił biskup ełcki Jerzy Mazur. W regionie miały miejsce protesty przeciwko działaniom rządu w sprawie zmian w sądownictwie i ordynacji wyborczej. W Suwałkach uczestniczyło w nich niespełna 10 osób. W połowie grudnia miała miejsce gołoledź, która sparaliżowała ruch w całym regionie. Doszło do kolizji i wypadków. Najgroźniejszy miał miejsce na wyjeździe z Suwałk do Bakałarzewa, gdzie doszło do karambolu z udziałem trzech ciężarówek. Jak co roku w szczytnym celu zagrali w Suwałkach aktorzy, dziennikarze i piłkarze reprezentacji Polski i Litwy. W hali miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się ę bowiem XVIII Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej imienia Tomka Godlewskiego. Jak co roku były znane postaci piłki nożnej, filmu i telewizji. Byli reprezentanci Polski z Mundialu 2002, jak Maciej Szczęsny, Michał i Marcin Żewłakow, Tomasz Kłos, Tomasz Sokołowski, piłkarscy reprezentanci Litwy, polscy artyści i aktorzy: Jarosław Jakimowicz, Piotr Zelt, Rafał Mroczek, Liber. Co roku pokonują setki kilometrów, aby wystąpić w Suwałkach. W turnieju chodzi o grę, ale najważniejszy jest szczytny cel. Podczas siedemnastu edycji udało się zebrać organizatorom ponad 600 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym.

To wszystko w tegorocznym podsumowaniu mijającego roku. W Nowym 2018 życzymy Państwu Wszystkiego Najlepszego.