Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Podsumowanie roku 2018 Ełk

31.12.2018

Ełk

STYCZEŃ

W rytmach muzyki klasycznej, ale też popularnej przywitali ełczanie rok 2018.
W Ełckim Centrum Kultury po raz pierwszy odbyła się Gala Noworoczna. Na scenie wystąpiła ukraińska grupa Tenors Bel’Canto w towarzystwie Harmonia Nobile Chamber Orchestra.

Tradycyjnie nie zabrakło też życzeń prezydenta Ełku, Tomasza Andrukiewicza. Ci, którzy zdecydowali się na sylwestra „pod chmurką”, mogli go spędzić na placu Jana Pawła II. Tam Nowy Rok przywitano przy dźwiękach muzyki elektronicznej, a punktualnie o północy odbył się pokaz sztucznych ogni.

6 stycznia – święto Trzech Króli i tradycyjna procesja ulicami miasta. W Ełku te wyjątkowe „mobilne jasełka” odbyły się już po raz piąty.
W role bohaterów sprzed 2 tysięcy lat wcielili się mieszkańcy miasta. W orszaku nie zabrakło aniołów, diabłów, Heroda i innych postaci biblijnych.
Maszerujący w pochodzie mieszkańcy – zarówno starsi, jak i młodsi – otrzymali papierowe korony. Nie zabrakło też innych nietypowych strojów.

Pochód orszaku zakończył się jak zwykle przy żłóbku w kościele pw. św. Jana Ewangelisty, gdzie królowie złożyli Dzieciątku dary.

W styczniu z ełckiego Parku Solidarności zniknął buk pospolity nazywany „Adam i Ewa”. Drzewo było praktycznie obumarłe i stwarzało realne zagrożenie dla spacerujących tam osób. To, że buk jest w fatalnym stanie, potwierdziły badania dendrologiczne. Drzewo było zainfekowane ośmioma rodzajami grzybów chorobotwórczych. Jego pień przypominał sylwetki dwóch osób, stąd jego nazwa „Adam i Ewa”. O jego wycięciu zdecydował konserwator zabytków.

LUTY

Przed Sądem Rejonowym w Ełku w lutym ruszył proces właściciela baru z kebabem, pod którym w 2016 roku w noc sylwestrową zginął od ciosów nożem 21-letni Daniel. Algierczyk początkowo usłyszał zarzut zabójstwa i trafił do aresztu. Po przeprowadzonych czynnościach śledczy zmienili mężczyźnie zarzut na udział w bójce i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu. Algierczyk chciał dobrowolnie poddać się karze bez przeprowadzenia procesu. Nie zgodziła się na to na początku procesu rodzina zmarłego 21-latka. Oskarżony przyznał się do winy i złożył zeznania odnośnie zdarzeń feralnej nocy. Jednocześnie tłumaczył, że prowadząc lokal zawsze starał się łagodzić konflikty z klientami.

23 kwietnia poznaliśmy wyrok w tej sprawie. Ełcki sąd rejonowy skazał Algierczyka Larbiego A. na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 6 tysięcy złotych grzywny. Sąd orzekł też zadośćuczynienie na rzecz rodziny zmarłego Daniela R. na łączną kwotę 10 tysięcy złotych. Był to efekt złożenia przez oskarżonego wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Rodzina zmarłego po mediacjach sądu wyraziła zgodę na karę w takiej formie.

Luty to też kwalifikacja wojskowa. Ełckie WKU prowadzi rejestrację mężczyzn i kobiet z powiatów ełckiego, piskiego i oleckiego. W 2018 roku przed komisją stawiło się 1600 młodych ludzi urodzonych w 1999 roku i wcześniej. Wezwani mówili nam, że na razie o służbie wojskowej nie myślą. Ważniejsza jest edukacja.

Ze zgłaszających się kandydatów jest zadowolony major Marek Gonciarski – przedstawiciel WKU w komisji.

W lutym zapadła też decyzja o zmianie nazwy ełckiego klubu piłkarskiego z MKS na Mazur Ełk. Taka deklaracja padła na otwartym spotkaniu Zarządu Mazurskiego Klubu Sportowego z kibicami i sympatykami futbolu.
– Jesteśmy otwarci na współpracę z zarządem i ze swojej strony deklarujemy pełne zaangażowanie. Zależy nam, by w Ełku można było oglądać futbol na przyzwoitym poziomie – mówi przedstawiciel Nieformalnej Grupy Kibiców ełckiego Mazura.

Kwestia nazwy ełckiego klubu piłkarskiego była kością niezgody pomiędzy zarządem a lokalnymi kibicami od 3 lat, czyli od momentu fuzji III-ligowego Płomienia i grającego w klasie okręgowej Mazura. Zdecydowano się wówczas na nazwę neutralną , w wyniku czego powstał Mazurski Klub Sportowy Ełk. Zmiana nazwy jednak nie zmieniła sytuacji finansowej jak i sportowej klubu z Ełku. Na zakończenie rozgrywek Mazur znajduje się na samym dole tabeli III ligi. Trudna jest też sytuacja finansowa klubu. Organizowane są zbiórki wśród kibiców i w internecie, a kasa klubu nadal jest pusta.

W lutym do Pisza przyjechał Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów odwiedził lokalny zakład produkcji mebli oraz spotkał się z inwestorami. Podczas konferencji prasowej premier odniósł się również do faktu potajemnego wręczania ministrom wysokich premii. O sprawie głośno było w kontekście wręczania ogromnych nagród ministrom w rządzie Beaty Szydło, co pośrednio przyczyniło się do ówczesnej rekonstrukcji rządu. Mateusz Morawiecki zapewniał, że on nie ma nic do ukrycia.

Ostatnim punktem wizyty premiera w Piszu było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

MARZEC

W marcu ruszył kolejny proces w sprawie zabójstwa pod kebabem w Ełku. Przed suwalskim sądem stanął oskarżony o zabójstwo Tunezyjczyk. Mężczyzna nie przyznał się do winy, nie chciał składać zeznań i odpowiadać na pytania. Złożył jedynie oświadczenie, w którym przeprosił rodzinę zabitego ełczanina.

Obecne na sali rozpraw matka i siostra zabitego nie przyjęły przeprosin. Kobiety żądały od Tunezyjczyka odpowiednio 50 i 20 tysięcy złotych. Oskarżyciel chciał bezwzględnej kary 25 lat więzienia. Proces cały czas trwa. Grudniowe posiedzenie sądu zostało przełożone na styczeń 2019 roku ze względu na protest pracowników cywilnych wymiaru sprawiedliwości.

To druga taka sala w województwie warmińsko-mazurskim i pierwsza w Ełku. Sala edukacyjna „Ognik”, bo o niej mowa, została otwarta w pomieszczeniach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku.
– Pokazujemy najmłodszym, czym może skończyć się nieodpowiedzialne zachowanie – mówi Hubert Zawistowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku.

Salę edukacyjną „Ognik” odwiedzili między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Ełku. Jakie cenne rady wynieśli z zajęć? O tym opowiedzieli reporterowi Radia 5.

Wielkie widowisko miało miejsce w Giżycku. Misterium Męki Pańskiej – bo o tym wydarzeniu mowa, co roku przyciąga setki wiernych z terenu całej Diecezji Ełckiej. Tak było również teraz.
– To żywa lekcja wiary – mówi ks. Mariusz Pawlina, wikariusz parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Giżycku, organizator wydarzenia.

Organizację wydarzenia finansowo wsparły władze Giżycka.

KWIECIEŃ

Wielkanoc w 2018 roku wypadła akurat na początku kwietnia. A jeżeli Wielkanoc – to lany poniedziałek. W Giżycku od ponad 25 lat śmiałkowie tego dnia skaczą z mostów do wody Kanału Łuczańskiego. Do lodowatej wody skakali m.in. ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, nurkowie i żeglarze.

Ten wyjątkowy śmigus-dyngus co roku przyciąga dziesiątki skaczących oraz setki wiernych kibiców.

Ciało mężczyzny, który utopił się w Jeziorze Ełckim wyłowili pod koniec kwietnia miejscowi strażacy.
Zwłoki zauważone zostały w okolicy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Jak się okazało, był to 55 letni mężczyzna urodzony w Szczytnie. W ostatnich latach był bezdomny, przebywał w noclegowniach w kilku miastach w naszym regionie.
Mówi Wojciech Piktel – ówczesny Prokurator Rejonowy w Ełku:

Jak ustalili prokuratorzy, śmierć mężczyzny to nieszczęśliwy wypadek.

Włożyli rękawiczki, chwycili za worki i jak co roku wyruszyli na Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur. Akcja sprzątania świata jak co roku przyciągnęła liczne grono dzieci i młodzieży.
Róża Cimochowska – koordynatorka akcji:

Dla dzieci uczestniczących w sprzątaniu była to przede wszystkim świetna zabawa.

Akcję zakończyły wspólne ogniska.

Około trzech hektarów lasu posadzili w ramach ogólnopolskiej akcji „Tysiąc drzew na minutę” żołnierze kontyngentu NATO stacjonujący w Bemowie Piskim. Akcja odbywa się co roku i ma na celu uzupełnienie ubytków drzewostanu po wycince na terenie północno-wschodniej Polski. Drzewa sadziło 40-stu żołnierzy amerykańskich i brytyjskich, stacjonujących w pobliskim Bemowie Piskim.
Mówi kapral Kelly z brytyjskiej żandarmerii:

MAJ

Maj rozpoczął się już tradycyjnie długim weekendem i świętowaniem. Ełczanie uczcili Święto Flagi i 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie już w ręce mieszkańców Ełku trafiły flagi miejskie i narodowe.

– To ważne święto – mówili zebrani pod ratuszem ełczanie.

Obchodziliśmy również 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– O naszą wolność walczyły pokolenia Polaków. Powinniśmy o tym pamiętać – mówił podczas uroczystości w Ełku prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz.

Tymi słowami nasi redakcyjni koledzy Tomek Suchocki i Arkadiusz Sikora zainaugurowali cykl wakacyjnych spotkań ze słuchaczami w ramach imprezy Radio 5 Trail. Tropem ciekawych imprez podróżowaliśmy przez całe lato. Byliśmy w Giżycku, Rajgrodzie, Gołdapi, Ełku, Olecku, Augustowie oraz Suwałkach.
Każdy mógł odwiedzić nasze mobilne studio. Czekaliśmy na Wasze pozdrowienia i dedykacje muzyczne. Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy dla najmłodszych. Było malowanie buziek, darmowa wata cukrowa, konkursy z cennymi nagrodami.

Koniec maja to w 2018 roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Tradycyjna procesja przeszła ulicami Ełku. Poprzedziła ją msza święta na Placu Jana Pawła II, której przewodniczył ks. biskup Jerzy Mazur, Ordynariusz Diecezji Ełckiej.

– Uroczystość Bożego Ciała to manifestacja naszej wiary – mówił ks. biskup Jerzy Mazur.

CZERWIEC

Dmuchańce, wata cukrowa, masa konkursów i atrakcji dla najmłodszych pierwszego czerwca przyciągnęły tłumy na plac Jana Pawła II w Ełku. Wszystko z okazji Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego „Bądźmy razem”. Głównym organizatorem imprezy jest Caritas Diecezji Ełckiej.

– Uśmiech dzieci wynagradza trudy organizacyjne, jest bezcenny – mówi ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas.

Ważną częścią wydarzenia była msza święta odprawiona przez biskupa Diecezji Ełckiej – księdza Jerzego Mazura. Po niej dalsza część artystyczna, zabawy oraz losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów.

Czerwiec to również mundial w Rosji. W czasie rozgrywek kibicowaliśmy z naszymi słuchaczami. Pierwszy mecz naszej reprezentacji oglądaliśmy z mieszkańcami Woszczel. Niestety, nie było się z czego cieszyć. Na moskiewskim stadionie Spartaka biało-czerwoni przegrali z Senegalem 1:2. Z kronikarskiego obowiązku przypomnijmy pozostałe „osiągnięcia” naszych zawodników: Polska – Kolumbia 0:3, Japonia – Polska 0:1. I to wszystko. Po mundialu pracę stracił selekcjoner polskiej kadry, Adam Nawałka. Teraz z reprezentacją pracuje Jerzy Brzęczek.

W czerwcu została również oficjalnie otwarta nowa plaża miejska w Ełku. Powstało miejsce do kąpieli, pomosty, boiska do gry, wieża widokowa i wiele innych atrakcji. Całość prac kosztowała 8,5 miliona złotych, z czego niemal 6 to środki pozyskane z funduszy europejskich. Mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku:

Miejsce robi wrażenie na pojawiających się tutaj mieszkańcach i turystach. Z plaży już cieszy się mieszkająca nieopodal Katarzyna Żylińska.

Imprezie otwarcia plaży towarzyszył szereg pokazów, w tym bardzo widowiskowe akrobacje na słupie wody – FLYBOARD.

Elżbieta Pańko otrzymała oficjalnie tytuł „Ełczanina Roku 2017”. W czerwcu odbyła się Gala 40-lecia Towarzystwa Miłośników Ełku, które organizuje ten konkurs już od 1983 roku. Laureatka jest emerytowaną nauczycielką. Działa między innymi w Stowarzyszeniu Byłych Nauczycieli „Bakałarz”, Mazurskim Towarzystwie Naukowym i Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Obecna jest także w Towarzystwie Miłośników Ełku, gdzie od początku pełni funkcję sekretarza.

Towarzystwo Miłośników Ełku rozpoczęło swoją działalność w 1978 roku.

LIPIEC

Barwny korowód, zgodnie z wieloletnią tradycją, zakończył kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „TĘCZA” w Ełku. Przez trzy dni ełczanie i przebywający w mieście turyści mogli doświadczać piękna innych kultur. Na scenie amfiteatru Ełckiego Centrum Kultury zaprezentowały się krajowe zespoły ludowe oraz goście z zagranicy, m.in. z Serbii, Ukrainy, Białorusi, Słowacji oraz Macedonii. „TĘCZA” niezmiennie od 15 lat zachwyca, czego dowodem jest licznie zgromadzona na koncertach publiczność, powiedział w rozmowie z Radiem 5 Piotr Witaszczyk, dyrektor Festiwalu.

Gospodarzem festiwalu jest Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk.

„Wszyscy pod sądy” to hasło ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, która na początku lipca odbyła się w 70 polskich miastach. Tak było też i w Ełku.

– Przyszliśmy, by bronić niezależności sądów – mówili protestujący.

W proteście w Ełku wzięło udział około 30 osób. W regionie podobne akcje odbyły się również w Giżycku i Gołdapi. Zebrani odnosili się do znowelizowanej przez PiS ustawy, która obniżyła wiek emerytalny sędziom. Z nowelizacji PiS wycofał się w grudniu, po protestach i interwencji Unii Europejskiej.

W połowie lipca po raz drugi Orzysz opanowały czołgi. W wojskowej stolicy Polski odbyła się ”Bitwa Czołgów”. Mogłoby się wydawać, że wydarzenie jest skierowane do starszej publiczności, jednak – jak zaznacza generał Jarosław Gromadziński, Dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego – jest to świetna impreza dla całych rodzin.

SIERPIEŃ

Ełczanie pamiętają. Punktualnie o godzinie 17:00 1 sierpnia przeraźliwy jęk syren rozpoczął ełckie obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Złożone pod Pomnikiem Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę kwiaty i wieńce, chwila zadumy – to wszystko przypomina nam o osobach poległych w powstaniu oraz o tych wziętych do niewoli. Według danych historycznych podczas walk zginęło od 180 do 200 tysięcy ludzi. Natomiast w niewolę dostało się 16 tysięcy powstańców.
Choć wciąż trwa dyskusja historyków o zasadności wybuchu powstania, to bezwzględnie powstańcom należy się hołd, pamięć i szacunek. Mówi o tym Marek Chojnowski, starosta powiatu ełckiego.

Powstańcy są wśród nas. Jedną z bohaterek 1 sierpnia odwiedził Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Kwiaty w Parku Solidarności złożyły władze miasta, powiatu, gmin, parlamentarzyści. Nie zabrakło także między innymi przedstawicieli szkół, spółek, kombatantów i stowarzyszeń. Uroczystości zwieńczyła msza święta w Katedrze św. Wojciecha w Ełku.

2 sierpnia wystartowało w Ełku 24. Mazurskie Lato Kabaretowe MULATKA. Do miasta zjechali satyrycy, prześmiewcy, kabareciarze, aby do łez rozbawić publikę spragnioną śmiechu. A że śmiech jest ważny, nie ma wątpliwości Krzysztof Daukszewicz – jeden z jurorów Mulatki.

W tym roku, decyzją jury, Grand Prix nie przyznano. Pierwsze miejsce zajął Kabaret A JAK!, drugie – Kabaret Kałasznikof, a trzecie Paulina Potocka.

Było idealnie! Bo inaczej po prostu być nie mogło na imprezie Lata z Radiem 5 – Mazurskiego Lata Muzycznego w Ełku. Wiele atrakcji, wśród nich konkursy z nagrodami, przyciągnęły tłumy na tak zwaną starą plażę miejską w Ełku.
Gwiazdą imprezy była grupa Sound and Grace. Jak powiedzieli nam Kamil i Ania z Sound’n’Grace, cieszą się, że są w Ełku.

Wspólna, świetna zabawa pod banderą Lata z Radiem 5 – Mazurskiego Lata Muzycznego w Ełku, trwała niemal do północy.

WRZESIEŃ

Początek września to początek nauki w szkołach. Ten rok był nietypowy – pierwszy po reformie, pierwszy bez gimnazjów.

– Wszystko jest przygotowane, a uczniowie rozpoczynają naukę w bardzo dobrych warunkach – mówiła 3 września Dorota Szczawińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku.

Tłumy mieszkańców gminy i turystów uczestniczyły w Dożynkach Gminy Ełk. W tym roku gospodarzem Święta Plonów była Ruska Wieś.

– Tradycja jest bardzo ważna, dlatego każdego roku chcemy mocno zaakcentować ten dzień, w którym wspólnie świętujemy zakończenie żniw i całorocznej, ciężkiej pracy – mówił wójt gminy Ełk, Tomasz Osewski.

Tegoroczne dożynki uświetniły występy artystów disco polo. Na scenie pojawili się: grupa Summer Night, Focus oraz gwiazda wieczoru – Zenek Martyniuk z zespołem Akcent.

We wrześniu odbył się smutny jubileusz trzydziestolecia Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku. Miała być wielka feta, ostatecznie świętowano bardzo skromnie. 15 września, tuż przed rozpoczęciem uroczystości, zmarł Kazimierz Kulik – pierwszy dyrektor ośrodka. Mówi Marek Chojnowski, starosta powiatu ełckiego:

Sekcja wioślarska w Ełku rozpoczęła swoją działalność w 1963 roku w Ośrodku Ligii Obrony Kraju obok obecnej starej plaży miejskiej. Efekty były imponujące, bo w okresie 30 lat wśród wychowanków sekcji znaleźli się liczni uczestnicy i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i igrzysk olimpijskich.
Obecnie Międzyszkolny Ośrodek Sportowy skupia cztery sekcje: wioślarską, żeglarską, pływacką oraz lekkoatletyczną.

PAŹDZIERNIK

Ponad tysiąc osób z 30 budynków przy ulicy Wojska Polskiego i Nadjeziornej ewakuowanych w Ełku. Wszystko przez dwa granaty moździerzowe, które zostały znalezione przy brzegu Jeziora Ełckiego przez poszukiwacza militariów. Sierż. szt. Tomasz Markowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej policji w Olsztynie:

– Służby działały bardzo sprawnie i wszystkie procedury alarmowe zdały egzamin – ocenia prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, który był na miejscu akcji.

Na czas zabezpieczania niewybuchów zamknięta została ulica Wojska Polskiego i Nadjeziorna. Saperzy wyznaczyli 300-metrową strefę bezpieczeństwa.

21 października odbyły się wybory samorządowe. Z kamerą i mikrofonem Radia 5 byliśmy w kilku komisjach wyborczych na terenie miasta. Pytaliśmy mieszkańców, czym kierowali się oddając głos na kandydatów do rady miasta, powiatu, sejmiku wojewódzkiego i na najważniejszy urząd w mieście – na prezydenta Ełku.
O fotel prezydenta Ełku w tej kampanii wyborczej starali się: sprawujący ten urząd od 12 lat Tomasz Andrukiewicz, reprezentujący Dobro Wspólne, Anita Supińska z Komitetu Wyborczego Porozumienie Jarosława Gowina oraz Anna Wojciechowska z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Na kogo głosowali ełczanie?

Prezydentem Ełku ponownie został Tomasz Andrukiewicz, który uzyskał 73,83 proc. wszystkich ważnych głosów. Na fotelu burmistrza Giżycka także obyło się bez zmian. Zasiadł na nim Wojciech Iwaszkiewicz. W Grajewie na drugą kadencję wybrany został burmistrz Dariusz Latarowski.

LISTOPAD

Dzień zadumy, refleksji oraz wspomnień. Tak o pierwszym listopada mówili spotkani przez nas na cmentarzu ełczanie. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy wspominamy naszych zmarłych, odwiedzamy groby znajomych, przyjaciół. Na rodzinne groby przyjeżdżamy z bliska i z daleka. Są to długo wyczekiwane powroty. Ale najważniejsze są wspomnienia – bo zmarli żyją w nas, w naszej pamięci.

Dęby posadzone w parku Solidarności 8 listopada otrzymały swoje imiona – to Józef i Ignacy.

– To wyraz hołdu Polakom, którzy zapisali się w naszej historii – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

W uroczystości wzięły między innymi udział dzieci z ełckich przedszkoli „Perełka” oraz „Niezapominajka” i Szkoły Podstawowej nr 2. Dwa nowe dęby w parku to także swego rodzaju rekompensata za buk pospolity „Adam i Ewa”- schorowany pomnik przyrody, który poszedł pod topór na początku tego roku.

Bicie dzwonów w południe, msza święta pod przewodnictwem biskupa Diecezji Ełckiej, księdza Jerzego Mazura, przemarsz z katedry przed ełcki ratusz i odsłonięcie tam pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – tak przebiegała w Ełku oficjalna część uroczystości związanych ze świętowaniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Dzisiaj Polska to nie tylko granice, to nie tylko skrawek ziemi, ale również tożsamość, naród, także my, ełczanie – mówił prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz.

Niektórzy świętowali niepodległość trochę inaczej. Pan Zbigniew Juszkiewicz z Ełku postanowił przebiec 11 listopada 100 kilometrów na 100-lecie niepodległości. Pomysł realizował na stadionie miejskim. Z kamerą i mikrofonem Radia 5 byliśmy na stadionie, gdy pan Zbigniew był w połowie dystansu.

I udało się. Swój bieg Zbigniew Juszkiewicz ukończył po 9 godzinach i 35 minutach.

GRUDZIEŃ

Początek grudnia to tradycyjnie Mikołajkowy Autobus Radia 5. Od 20 lat tego właśnie dnia zbieramy prezenty dla dzieci z rodzinnych domów dziecka na terenie powiatu ełckiego. Wspomagamy też Dom Świętej Faustyny w Ełku. Jak co roku jeździły z nami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 i 7.

W tym roku sponsorzy i przyjaciele też nas nie zawiedli. Odwiedziliśmy ponad 40 firm i instytucji samorządowych w Ełku. Byliśmy w starostwie, urzędzie miasta, gminy, przedszkolach, szkołach i wielu innych miejscach. Autobus szybko wypełniał się prezentami. Wieczorem dostarczyliśmy zebrane dary dzieciom.

9 grudnia miało miejsce ważne wydarzenie w historii Ełku. Po prawie dwudziestoletniej przerwie odbyła się tu przysięga wojskowa. Na Placu Jana Pawła II rotę przysięgi wypowiedziało stu żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony  Terytorialnej.

– Czekałem na ten dzień – mówi szeregowy Piotr Okliński.

Żołnierze zasilili pięć batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach – w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.

W naszym przeglądzie teraz czas na święta Bożego Narodzenia. W świąteczny nastrój wprowadzili nas ełccy artyści. Już po raz 25. w Ełckim Centrum Kultury odbył się świąteczny koncert – w tym roku pod hasłem „Niech Unosi Nas Kolęda”. Od początku ełckimi kolędami dyryguje Ewa Awramik, która przed jubileuszowym koncertem była bardzo przejęta.

Było naprawdę pięknie.

Okres przedświąteczny to również wigilijne spotkanie w Radiu 5. Po raz dwudziesty w naszej ełckiej redakcji spotkali się samorządowcy, duchowni, służby mundurowe i nasi przyjaciele. Były rozmowy przy wigilijnym stole. Nie zabrakło wspólnego kolędowania.

To wszystko w tegorocznym podsumowaniu mijającego roku.

W nowym, 2019, życzymy Państwu wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń i samych dobrych wiadomości – serwowanych oczywiście przez Radio 5.

DO SIEGO ROKU!