Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Praca w Olsztynie – dla kogo?

16.12.2020

 

Praca w Olsztynie czeka przede wszystkim na pracowników branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej czy edukacyjnej. Oferty zatrudnienia w tym mieście powinny również znaleźć osoby, które pracują w sektorach szczególnie istotnych dla gospodarki tego miasta – przemyśle drzewnym, turystyce i ekoturystyce, produkcji żywności ekologicznej, a także budowie jachtów, maszyn oraz urządzeń. Jeśli szukasz pracy w Olsztynie, zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź, czy to właśnie Ty jesteś poszukiwany przez olsztyńskich pracodawców.

Kto znajdzie pracę w Olsztynie?
Wyniki badania „Barometru zawodów” na rok 2020 jasno wskazują, że w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego brakuje pracowników z branży budowlanej. Na oferty, które można znaleźć w wyszukiwarce pod hasłem ”praca Olsztyn”, będą mogli zatem liczyć m.in. spawacze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierowie budownictwa, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, brukarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, murarze i tynkarze, a także cieśle i stolarze budowlani. 
Braki w personelu odnotowuje się również w branży medyczno-opiekuńczej. Szczególne zapotrzebowanie jest na ratowników medycznych, pielęgniarki i położne, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, psychologów i psychoterapeutów, a także masażystów i fizjoterapeutów. 
Zatrudnienie w mieście czeka również w szkołach. Poszukiwani są nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkolni, a także nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. 
Pracę w Olsztynie powinni również znaleźć przedstawiciele innych sektorów np. spożywczego, gastronomicznego, usługowego, finansowo-księgowego, elektrycznego, transportowego, włókienniczo-odzieżowego, turystyczno-hotelarskiego i IT. Wolne stanowiska znajdą się zatem dla fryzjerów, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, programistów, kucharzy, monterów elektroników czy samodzielnych księgowych. 

Kto może mieć trudności ze znalezieniem pracy w Olsztynie?
Problemy ze znalezieniem pracy w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego mogą mieć absolwenci kierunków humanistycznych, które są szczególnie oblegane na olsztyńskich uczelniach. Mowa o historii, kulturoznawstwie, politologii czy filozofii. Brak ofert pracy wynika przede wszystkim ze zbyt dużej liczby osób, które spełniają wymagania pracodawców. Absolwenci, którym zależy na zdobyciu pracy zgodnej z ich wykształceniem, będą musieli wyróżnić się na tle konkurencji. Pomocna może być znajomość języków obcych, ukończenie dodatkowych kursów i szkoleń, ukończenie studiów podyplomowych oraz wzięcie udziału w stażach lub praktykach. 
Z kolei osoby, które chcą przekwalifikować się na zawody pożądane na rynku pracy, mogą skorzystać z ofert szkół policealnych i ukończyć kierunki takie jak opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, technik masażysta, higienistka lub asystentka stomatologiczna. Ze względu na szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa, zapotrzebowanie na pracowników w branży medycznej i opiekuńczej będzie bardzo wysokie. 

Ile zarabiają mieszkańcy Olsztyna?
Według danych Urzędu Statystycznego w Olsztynie ze września 2020 roku, średnie zarobki w sektorze przedsiębiorstw wynosiły 7 648 złotych brutto. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę otrzymywał 5 521 złotych netto. To najwięcej w całym województwie warmińsko-mazurskim. Mimo kryzysu ekonomicznego, zarobki w Olsztynie rosną z roku na rok. Kto może liczyć na najwyższe wynagrodzenia w tym mieście? Według statystyk są to pracownicy sektorów takich jak handel, obsługa klienta, IT, bankowość i inżynieria. 
Z kolei najmniejsze zarobki w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano w powiatach gołdapskim, węgorzewskim oraz nowomiejskim. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wyprowadzkę z mniejszych miejscowości i osiedlenie się na stałe w Olsztynie.

 

Artykuł sponsorowany