Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. tarczę antykryzysową

01.04.2020

kraj

Prezydent Andrzej Duda złożył wczoraj (31.03) podpisy pod ustawami, tworzącymi tzw. tarczę antykryzysową. Poinformował o tym na Twitterze jego rzecznik Błażej Spychalski.

Tarcza antykryzysowa to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co zakłada „tarcza antykryzysowa”?

Znowelizowane ustawy, zawarte w pakiecie antykryzysowym, przewidują m.in. zwolnienie mikrofirm (do 9 osób) i samozatrudnionych ze składek ZUS na trzy miesiące: marzec, kwiecień i maj.

Tarcza antykryzysowa umożliwi także odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19. Zakłada też świadczenia postojowe w kwocie do około 2 tysięcy złotych dla zleceniobiorców i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy dla firm w kłopotach.

W nowelizacji przepisów znajdziemy też m.in. zapisy o ochronie konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk.

Tarcza przewiduje także wsparcie firm transportowych przez Agencję Rozwoju Przemysłu w refinansowaniu umów leasingowych. Ma ułatwić funkcjonowanie branży turystycznej i umożliwić sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.

Znowelizowane ustawy zdrowotne

Prezydent podpisał nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Kilka godzin wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej nowelizacji.

Nowelizacja dotyczy w sumie kilkunastu ustaw z obszaru ochrony zdrowia. Personel medyczny, przebywający na kwarantannie, będzie mógł na mocy nowych przepisów udzielać pacjentom wideokonsultacji. Pielęgniarki lub położne, mające co najmniej pięcioletnią przerwę w wykonywaniu zawodu, mają mieć ułatwiony powrót do jego czynnego wykonywania. Farmaceuci będą mogli wystawiać recepty refundowane dla siebie i swojej rodziny.

Regulacja mówi też o tym, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18 oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowelizacja przewiduje też m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia.

Ustawa rozszerzająca kompetencje PFR 

Na mocy ustawy rozszerzone zostaną kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak, by mógł jak najlepiej wspierać przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa. Do zadań PFR będzie należało np. podejmowanie działań służących zapobieganiu lub łagodzeniu skutków sytuacji kryzysowych. Fundusz będzie udzielał firmom wsparcia finansowego.

Ustawa zakłada, że w latach w latach 2020-2029 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będących skutkiem finansowym noweli wyniesie 11,7 mld zł.

Nowe regulacje usuwają ograniczenia, wynikające z dotychczasowych przepisów, np. przez dopuszczenie udzielania finansowania przedsiębiorcom nie tylko w formie obejmowania akcji lub udziałów (czyli nowo wyemitowanych), ale także przez ich nabycie (tj. z obecnego kapitału zakładowego).

Źródło: (PAP)/Radio 5
Autor artykułu: mp