Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Protest radnych PiSu – Klub opuścił obrady

25.05.2016

W geście protestu posiedzenie Rady Miasta Suwałki opuścili dziś radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość. Jak wyjaśnili, nie chcą uczestniczyć w handlu stanowiskami, bo nie po to startowali w wyborach samorządowych. Na protest PiSu złożyło się kilka powodów. Pierwszy to wybór przewodniczącego Rady Miejskiej. Niedawno Jadwiga Mariola Szczypiń z Klubu Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowała z funkcji przewodniczącego Rady, bo nie mogła łączyć mandatu ze stanowiskiem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Na jej miejsce rajcy wybrali Zdzisława Przełomca z Klubu „Łącza nas Suwałki”. W efekcie w prezydium zabrakło przedstawiciela najliczniejszego w 23-osobowej Radzie Klubu jakim jest liczący 9 mandatów PiS. W tej sytuacji Andrzej Chuchnowski z ugrupowania „Łączą nas Suwałki” postanowił ustąpić z miejsca wiceprzewodniczącego i zapowiedział, że jego klub poprze kandydata PiSu.

Z tej oferty PiS skorzystać nie chciał. Jak wyjaśnił Grzegorz Gorlo, przewodniczący ugrupowania, funkcja wiceprzewodniczącego jest dla najliczniejszego klubu „przymała”.

W efekcie nikt nie zgłosił kandydata do prezydium i wiceprzewodniczącego nie wybrano. To jednak nie wszystko. Tadeusz Czerwiecki, który otrzymał mandat radnego, po odejściu Marioli Szczypiń, wystąpił o miejsce w Komisji Strategii i Rozwoju-Gospodarczego, a później Komisji Finansowo-Budżetowej. Tymczasem głosowanie o miejsce w Komisji Budżetowej wygrał Józef Murawko z Bloku Samorządowego. Radni większością głosów nie pozwolili też na zmianę programu sesji, a co za tym idzie na ewentualny wybór Tadeusza Czerwieckiego do Komisji Rewizyjnej. Co więcej, wewnątrz Komisji Finansowo-Budżetowej Józef Murawko wygrał z Wojciechem Malesińskim z PiS, wybory na przewodniczącego. To właśnie po tym Klub opuścił salę obrad i zaprosił obecnych dziennikarzy na konferencję prasową. Radni wyjaśniali, że nie chcą uczestniczyć w dzieleniu stołków i być atrapą radnych.

Na razie nie wiadomo jakie kolejne kroki podejmą radni Prawa i Sprawiedliwości. Przed protestem Klubu Rada Miasta Suwałki podjęła między innymi decyzję o utworzeniu w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 i przekazaniu Komendzie Miejskiej Policji policji 90 tysięcy złotych na dodatkowe patrole w okresie letnim. Radni przyjęli też nowy rozkład godzin pracy aptek. Od 1 lipca nie będzie kalendarza nocnych dyżurów poszczególnych aptek tylko całodobowy dyżur będzie prowadzić jedna apteka – w suwalskim szpitalu. Jak mówi Ewa Sidorek, zastępca prezydenta Suwałk, będzie to udogodnienie zarówno dla pacjentów jak i samych aptekarzy, którzy bronili się przed nocnymi dyżurami.