Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatków

26.01.2021

Olecko

Kolejną szansę na skorzystanie ze zwolnienia z podatków lokalnych mają przedsiębiorcy działający na terenie Olecka. Suwalska prokuratura stwierdziła niezgodność z prawem niektórych zapisów uchwały Rady Miejskiej Olecka w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Chodzi o określone w dokumencie terminy składania wniosków o ulgę.

Oleccy radni uchwałę o zwolnieniu miejscowych przedsiębiorców z podatku od nieruchomości podjęli w kwietniu ubiegłego roku. Taka decyzja związana była z panującą pandemią i związanymi z nią ograniczeniami w działalności gospodarczej. Pierwotnie termin składania wniosków o zwolnienia podatkowe ustalono na 30 czerwca.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy zdążyli złożyć dokumenty w wymaganym terminie. Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynęła skarga przedsiębiorcy, który twierdził, że termin składania dokumentów jest zbyt krótki.

Kolegium skierowało prośbę o ocenę zgodności prawnej uchwały do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach. Ta na początku stycznia skierowała wniosek do burmistrza Olecka o uchylenie kontrowersyjnego zapisu.

Oznacza to, że oleccy przedsiębiorcy mają drugą szansę na ubieganie się o zwolnienia z podatku. Mają na to 5 lat, bo taki jest termin przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Źródło: Radio 5
Autor: wk