27.11.2020
Ełk
Ełccy radni uchwałą zmienili nazwę ronda w mieście. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że do zmiany patrona tej przestrzeni publicznej przyczyniły się badania oraz książka ełczanina dra Stefana Marcinkiewicza. Naukowiec w 2015 roku wpadł na ślad tego, że Czesław Nalborski, którego imieniem nazwane zostało w roku 2007 rondo, wcale nie zorganizował brawurowej zasadzki na gestapowców pod Ełkiem 31 października 1943 roku. Co więcej- takiej akcji nie było. A taki mit funkcjonował w mieście i okolicach przez całe dekady.
Tymi źródłami były akta IPN-u, wrocławskie archiwa, rozmowy z żyjącymi członkami grajewskich struktur Armii Krajowej, a także archiwa niemieckie z czasów II wojny światowej. Wyszło, że kopiowana przez dekady historia o brawurowej akcji zamachu na niemieckie komando pod Ełkiem nie znajduje potwierdzenia w żadnych poważnych źródłach. Marcinkiewicz opisał to w książce pod tytułem „Widmo śmierci”. Dodaje, że radni w 2007 roku, gdy podejmowali uchwałę o nazwaniu ronda imieniem Nalborskiego nie działali w złej wierze, lecz zwyczajnie nie sprawdzili źródeł. Po 13 latach radni 25 listopada 2020 roku zmienili nazwę ronda.
– Z projektem obywatelskim zgłosili się do nas ełczanie – mówi radny Ireneusz Dzienisiewicz.
Rondo na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego, Przemysłowej, Grajewskiej i Norwida od 25 listopada nosi nazwę „9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej”.
Źródło: Radio 5
Autor: wm