Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Suwalczanie nie rezygnują z lektury

12.02.2021

Suwałki

Mimo pandemii, czytelników nie ubyło zbyt wielu. Suwalska biblioteka im. Marii Konopnickiej podsumowała 2020 rok. Ciężki, ale kreatywny i wymagający trzymania ręki na pulsie – tak określa go dyrektor placówki, Maria Kołodziejska. – Pandemia na szczęście nas nie zamknęła. Biblioteka organizowała konkursy, koncerty online, udostępnialiśmy również bezpłatny dostęp do ebooków na płatnych platformach – dodaje dyrektor.

To był rok, kiedy nie wypożyczaliśmy tak dużo, jak chcieliśmy. Była pandemia więc biblioteka przez dłuższy czas była zamknięta. Były jednak koncerty online, była Noc Bibliotek, której nie mogliśmy zrobić na żywo, tak jak dotychczas. Robiliśmy konkursy dla dzieci i dorosłych, na przykład konkurs limeryków. Kiedy tylko mogliśmy wyjść na żywo do naszych czytelników, robiliśmy to.

W ubiegłym roku z wypożyczalni skorzystało ponad 9 tysięcy osób. To, co przyciąga czytelników, to przede wszystkim nowości czytelnicze, które znalazły się na półkach. Księgozbiór suwalskiej biblioteki powiększył się w pandemicznym roku o ponad 4 tysiące książek i 323 audiobooki. Do dyspozycji są też książki elektroniczne, a osoby niewidome mogą wypożyczać tzw. czytaki. – Czytelnicy są bardzo wyrozumiali i na szczęście nie rezygnują z dobrej lektury. Najczęściej czytają to, co odrywa ich od codziennego życia – dodaje Kołodziejska. Co zatem czytano najczęściej?

Z książek dla dorosłych: Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata”,  „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza, „Rzeka kłamstw” Edyty Świątek, „365 dni” Blanki Lipińskiej. Lektury szkolne: „Lew, czarownica i stara szafa” 53 razy wypożyczone, „Mitologia” Jana Parandowskiego, książka dla małych dzieci „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „Szkoła latania” Janusza Christy.

Biblioteka jest otwarta i można wypożyczać książki od wtorku do soboty. Co ważne, można już samodzielnie szukać wybranych tytułów na półkach. Wciąż utrzymana jest jednak kwarantanna książek.

Minimum 3 dni muszą leżeć te, które są zwracane przez czytelników. Pozwalamy czytelnikom poszukiwać książek na półkach. Muszą być w maseczce i mieć specjalnie zdezynfekowane ręce. Każdy może wypożyczyć 10 – 12 tytułów i trzymać je 3 miesiące.

Autor: SzK, KZ