02.03.2020
Suwałki
Suwałki świętują trzechsetne urodziny. Dokładnie 2 marca 1720 roku król August II Mocny nadał Suwałkom prawa miejskie. Z tej okazji w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja z udziałem obecnych i byłych samorządowców wszystkich kadencji od 1990 roku, oraz osób, które tworzyły i tworzą historię miasta. Była podniosła atmosfera, wielu znamienitych gości i jak przystało na jubileusz, dużo ciepłych słów i życzeń. Jak mówił Czesław Renkiewicz, prezydent miasta, to ważny i radosny dzień.
Na uroczystej sesji punktów obrad było niewiele, za to była pełna jednomyślność. Radni jednogłośnie nadali tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Suwałk” Wojciechowi Fortunie, mistrzowi olimpijskiemu w skokach narciarskich, który od lat promuje miasto na arenie sportowej. Ponadto, również jednogłośnie, nadali tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk” nieżyjącemu już Aleksandrowi Seredyńskiemu, legendzie suwalskiej Solidarności. W imieniu zmarłego opozycjonisty czasów PRLu potwierdzenie nadania tytułu odebrał syn wyróżnionego – Cezary Seredyński. Taki sam tytuł otrzymał ksiądz Lech Łuba, proboszcz parafii pod wezwaniem Kazimierza Królewicza, znany w mieście z aktywności społecznej, organizacji wielu wydarzeń, w tym suwalskiego Kaziuka, „Akcji Krzyś”, czy corocznej choinki dla dzieci z ubogich rodzin.
Jak przystało na jubileusz był powrót do przeszłości. Rys historyczny jubilata przybliżył profesor Adama Dobroński. Historyk mówił o roli kamedułów, sprzyjającym położeniu geopolitycznym ale też determinacji i zgodzie samych mieszkańców, bez których Suwałki nie rozwinęłyby się do obecnego poziomu.
Uroczystą sesję poprzedziła msza święta z udziałem biskupa pomocniczego diecezji ełckiej księdza Adriana Józefa Galbasa.
Swoje piętno na obchodach odbił koronawirus. W związku ze specjalnym posiedzeniem Sejmu w sprawie wirusa swoją wizytę w Suwałkach odwołali zaproszeni parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.
To nie koniec obchodów. W Suwalskim Ośrodku Kultury można obejrzeć kopię aktu nadania Suwałkom praw miejskich przez króla Augusta II Mocnego z 2 marca 1720 roku. Oryginał dokumentu przez najbliższe cztery tygodnie będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, do czego zachęca dyrektor placówki Jerzy Brzozowski.
Jubileuszowe akcenty będą towarzyszyć mieszkańcom cały rok. Uroczystości i wydarzenia przygotowuje samorząd i miejskie jednostki. W planie jest turniej 300 szachistów, a na Suwałki Blues Festivalu 300 muzyków zagra na harmonijkach. Najwięcej będzie się działo w połowie sierpnia. Wtedy odbędzie się zjazd suwalczan, wielka biesiada na suwalskich bulwarach i koncerty gwiazd.
Autor: AP