Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Święto Konstytucji 3 Maja

27.04.2017

Obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się w najbliższą środę (03.05) we wszystkich miastach regionu.

SUWAŁKI

W Suwałkach uroczystości zacznie o godz. 10.30 msza święta przed konkatedrą św. Aleksandra z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa oraz mieszkańców Suwałk.

Godzinę później uroczystości przeniosą się do Parku Konstytucji 3 Maja. Tam odbędą się okolicznościowe przemówienia, a delegacje złożą kwiaty pod Dębem Wolności. W samo południe, również w parku, rozpoczną się koncerty. Wystąpią Miejska Orkiestra Dęta, zespół mażoretek i zespół Art of music.

Również w samo południe, ale na dziedzińcu Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odbędzie się II Wielki Suwalski Test o Józefie Piłsudskim oraz akcja Puzzle Wolności. Suwalscy muzealnicy przygotują na ten dzień wielką flagę w biało-czerwonych barwach. Będzie ona złożona z puzzli przygotowanych przez wszystkich przybyłych.

Uroczystości w Suwałkach zakończy o godz. 20.00 na Placu im. Marii Konopnickiej koncert zespołu Cuba de Zoo.

EŁK

W Ełku obchody rozpoczną się o godz. 9.45 mszą świętą w katedrze św. Wojciecha. O 11.30 obchody przeniosą się do Parku Solidarności. Delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem „Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę”. Zaplanowano też wspólne tańczenie poloneza.
O godz. 12.30 na skwerze przy ul. Pułaskiego rozpocznie się Piknik 3majwoy. W programie występ Ełckiej Miejskiej Orkiestry Dętej, teatr dla dzieci stoisko plastyczne, stoisko zmysłów, stoisko konstruktorskie, dmuchańce i trampolina, duże gry rodzinne (warcaby, twister itp.) oraz stoiska z rękodziełem. Na godz. 15 zaplanowano koncert zespołu „Cisza jak ta”. Wszystko zakończy wieczorna potańcówka pod gwiazdami.

GIŻYCKO

W Giżycku w ramach obchodów o godz. 10 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona z udziałem pocztów sztandarowych jednostek wojskowych, przedstawicieli samorządu, giżyckich instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół, ZHP oraz mieszkańców.

AUGUSTÓW

W Augustowie o godz. 9.45 na Rynku Zygmunta Augusta zaplanowano zbiórkę pocztów sztandarowych i występ Orkiestry Dętej OSP Lipowiec działającej przy Augustowskich Placówkach Kultury. O 10.00 zaczną się uroczystości pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolna i sprawiedliwą Ojczyznę”. Będą wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów przez przedstawicieli kombatantów, samorządowców i uczniów. Pół godziny później, w Bazylice Mniejszej NSJ, zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

SEJNY

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Sejnach rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w miejscowej Bazylice. Następnie zebrani przejdą pod Pomnik Powstania Sejneńskiego gdzie delegacje złożą kwiaty. Część artystyczną z okazji rocznicy zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Sejnach.

OLECKO

Trzeciomajowe uroczystości w Olecku rozpocznie o godz. 13.00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP KP. Po nabożeństwie oficjalne delegacje złożą kwiaty w miejscach pamięci: pod Krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności.

GOŁDAP

Świętowanie 3 Maja w Gołdapi rozpocznie się uroczystą mszą świętą o 13.30 w miejscowej konkatedrze. Po nabożeństwie uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości. Będzie hymn państwowy, przemówienia, apel pamięci i salwa honorowa.