Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Święto Plonów

19.09.2019

Olecko

Msza Święta w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski rozpocznie Dożynki rolników i producentów żywności gminy i miasta Olecko. Początek uroczystości w najbliższą niedzielę (22.09) o 10:00. Po mszy uczestnicy rozpoczną staropolski korowód wokół Placu Wolności, gdzie odbędzie się otwarcie Święta Plonów oraz Agapa. W czasach pierwszych chrześcijan był to wspólny posiłek, braterska uczta, obecnie zaś dzielenie się chlebem, wypiekanym z tegorocznych plonów. – Na szczęście, susza nie dotknęła naszych rolników w tym roku zbyt mocno, wszyscy chwalą więc tegoroczne zbiory – mówi Karol Sobczak, burmistrz Olecka.

Święto lonów to przede wszystkim ukłon w stronę naszych rolników i doskonała okazja do wręczenia medali i odznaczeń za pracę na roli – mówi Sobczak.

– Jak na Dożynki przystało, nie zabraknie stoisk z jadłem chłopskim czy degustacji potraw regionalnych. Na Placu Wolności znajdzie się też wiele stoisk promocyjnych firm i organizacji, działających w obszarze rolnictwa, park rozrywki i konkursy dla najmłodszych, a na scenie blok artystyczny, nawiązujący do tradycji obrzędu dożynkowego – dodaje Sobczak.

Dożynki, inaczej Święto Plonów czy też Wieńce, to ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich było to etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej 23 września.

Patronem medialnym Oleckiego Święta Plonów jest Radio 5.


PROGRAM OLECKIEGO ŚWIĘTA PLONÓW

10-11:00– Uroczysta Msza Św., Kościół p.w. NMP Królowej Polski

11:00-11:30 – korowód wokół Placu Wolności

11:30-12:00 – uroczyste otwarcie Święta Plonów
– Agapa (dzielenie się chlebem z tegorocznych plonów)

12:00-18:30 – blok artystyczny:
Miejska Orkiestra Dęta z Olecka
„Kalina” z Kalinowa
„Raczkowiacy” z Raczek
„Rominczanie” z Dubeninek
„Sedranianki” z Sedrank
„Oleckie Echo” z Olecka
Gwiazda Wieczoru „ROMANCA” (ok. godz. 17:00)

14:30 – rozstrzygnięcie konkursów

11:00-18:00 – festyn dożynkowy:
– stoiska z jadłem chłopskim
– degustacja potraw regionalnych
– park rozrywki dla dzieci
– stoiska promocyjne firm i organizacji działających w obszarze rolnictwa