Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Świętują 100-lecie niepodległości

11.11.2018

Region

Suwałki

W Suwałkach, tak jak w całej Polsce, świętowano  w niedzielę (11.11) setną  rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji była msza święta za Ojczyznę w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra oraz okolicznościowe uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół z pocztami sztandarowymi. Były patriotyczne piosenki i wiersze. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpili Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Bożena Kamińska, parlamentarzystka, Anna Naszkiewicz, wicemarszałek Sejmiku Województwa Podlaskiego a Leszek Dec odczytał list Jarosława Zielińskiego, posła i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W swoich przemówieniach przywoływali historyczne wydarzenia sprzed stu lat i znane cytaty wielkich Polaków. Cytowano słowa Marszałka Józefa Pisudskiego, świętego Jana Pawła II czy kardynała, Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Niemal w każdym z wystąpień przewijały się nawoływania do jedności.

Po wystąpieniach i złożeniu kwiatów przyszedł czas na część sportową obchodów. Na początek bieg niepodległości ulicami Suwałk.

Uczestnicy biegu dotarli do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie czekały gry i zabawy dla najmłodszych, występy artystyczne, grochówka oraz wielki tort dla wszystkich. Wieczorem odbył się koncert Dumni z Niepodległej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Sejny

Obchody w Sejnach rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. O 11.15 wszyscy zebrani przemaszerowali ze 100-metrową flagą. Złożono również kwiaty oraz zapalono znicze w miejscach pamięci. O godzinie 12.00 wspólnie odśpiewano hymn w Miejskim Ośrodku Kultury. Do godziny 18.00 trwały koncerty i programy artystyczne a także wspólne rozmowy międzypokoleniowe. Wszystko zakończył koncert Marka Konarskiego & FOLIK.

Augustów

W Augustowie obchody rozpoczęły się o 9.45 zbiórką pocztów sztandarowych pod pomnikiem „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę” na Rynku Zygmunta. Tam odbył się koncert orkiestry dętej, były okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. Następnie msza św. w intencji ojczyzny w bazylice mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Uroczystości zakończyły się w południe wspólnym odśpiewaniem hymnu.

Olecko

W Olecku o godzinie 10.00 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Później oficjalne delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci: tablicach w kruchcie kościelnej, krzyżu misyjnym, pomniku Jana Pawła II oraz pomniku Wdzięczności – tam odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Odsłonięto również pomnik Niepodległości.

Gołdap

Na sportowo 11 listopada świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Gołdapi. Biegacze „Łowcy Przygód” zmierzyli się na dystansie 11 km, natomiast punktualnie o 11.11 wystartowała sztafeta. Niewielki dystans sprawiał, że mogli w niej wystartować wszyscy, niezależnie od kondycji fizycznej. Po 14.30 uroczystości przeniosły się do Kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Tam spektakl patriotyczny, o 16.00 msza święta. Godzinę później przemarsz kompanii honorowej i pocztów sztandarowych pod Pomnik Niepodległości. O 17.30 uroczysty capstrzyk. Był hymn, podniesienie flagi, apel pamięci, salwa honorowa, składanie kwiatów i występy. Uroczystości zakończył o godzinie 18.00 pokaz laserów.

Ełk

Bicie dzwonów w południe, Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Diecezji Ełckiej ks. Jerzego Mazura, przemarsz z katedry przed ełcki Ratusz i odsłonięcie tam pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego – tak przebiegała w Ełku oficjalna część uroczystości związanych z świętowaniem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, duchowieństwa i licznie zgromadzeni ełczanie.
– Dzisiaj Polska to nie tylko granice, to nie tylko skrawek ziemi, ale również tożsamość, naród, także my, ełczanie, mówił prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz.

Liczna obecność ełczan i gości podczas uroczystości 11 listopada cieszy również Teresę Ostrowską, prezes miejscowego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny Rzeczypospolitej.

Wszyscy uczestnicy święta 11 listopada w Ełku byli zgodni- to najważniejsze święto narodowe.

Wyjątkowym elementem świętowania było odsłonięcie figury marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wódz stanął w miejscu dawnego obelisku przed ratuszem.

– Marszałek Piłsudski prezentuje się znacznie lepiej, niż ten w stolicy- to ocena małżeństwa, które pół roku temu przeprowadziło się do Ełku z Warszawy.

Uroczystości przed ratuszem zakończył piknik Smakujmy Niepodległość.
Wśród wielu atrakcji takich jak Silent Disco, degustacji narodowych potraw, rozdawanie niepodległościowych upominków, fotobudka dużym zainteresowaniem ełczan cieszyło się stoisko Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Marienburg z Malborka.
Co przygotowali dla ełczan? Opowiada Tadeusz Lica prezes Stowarzyszenia.

Świętowanie w Ełku zakończył pokaz sztucznych ogni na placu Jana Pawła II oraz koncert niepodległościowy w kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

Giżycko

Uroczystości nad Niegocinem związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium św. Brunona w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, wojska, organizacji i związków kombatanckich, przedstawicieli szkół, harcerstwa oraz organizacji społecznych i partii politycznych.

Po mszy odbyły się uroczystości patriotyczne.

Pod pomnikami (mur pamięci przy Sanktuarium św. Brunona, pomnik Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej przy pl. Grunwaldzkim oraz pomnik Żołnierzy AK i Sybiraków w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki) złożono kwiaty były też uroczyste przemówienia. Wacław Strażewicz, starosta giżycki:

Dokładnie w samo południe na placu Grunwaldzkim mieszkańcy Giżycka odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. W tym uroczystym dniu odbyło się wiele wydarzeń m.in. Sadzenie Dębu Żeglarzy przez Giżycką Grupę Regatową, Biało-Czerwony Bieg Niepodległości z kolorami holi, prezentacja pieśni patriotycznych i wiele wydarzeń sportowych. Późnym wieczorem zaplanowano pokaz sztucznych ogni i zakończenie Pikniku Patriotycznego .

 

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: AP, PF, dz, jwe,ds