Szach mat!

18.08.2017

Znamy zwycięzców  I Międzynarodowego Turnieju im. Ireny Warakomskiej, który zakończył się dziś w Suwałkach. Przypomnijmy, że od tygodnia w mieście nad Czarną Hańczą grało  300 szachistów z całego świata, w tym 14 arcymistrzów. Zawody w kategorii Open – A wygrał 19-letni Volodymyr Vetoshko arcymistrz z Ukrainy, który oprócz pucharu otrzymał nagrodę główną – 10 tysięcy złotych. Drugie miejsce należało do Krzysztofa Jakubowskiego z Raciborza a trzecie do Tomasza Markowskiego z Gliwic.  Kategorię Open – B wygrał Mariusz Szewczyk z Białołęki a Open C Krzysztof Plichta z Siedlec.  Najlepsza kobietą turnieju okazała się 24-letnia międzynarodowa mistrzyni z Rosji Alina Kashlinskaya.

W sumie pula nagród wyniosła 75 tysięcy złotych. Pełna lista wyników na stronie turnieju.  Wszyscy zawodnicy chwalili wysoki poziom gry i organizacji przedsięwzięcia. Zapowiadali, że chętnie wrócą do Suwałk. Patronami honorowymi turnieju byli Bohdan Józef Paszkowski, wojewoda podlaski i Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Irena Warakomska była prezesem szachowego klubu Javena Hańcza Suwałki. Mama piątki dzieci w tym dwójki szachistów. Podczas dekady pełnienia funkcji prezesa klubu juniorzy zdobyli ponad 100 medali w Mistrzostwach Polski. Jak mówiła Monika Krupa, prezes Stowarzyszenia imienia Ireny Warakomskiej oraz jej córka, Memoriał ma upamiętnić działalność wkład jej mamy wżycie szachowe klubu.