Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Szczepienia: ważne daty, liczby i informacje

16.01.2021

kraj/region

Ponad 127,5 tysiąca seniorów 80+ zarejestrowało się na szczepienia wczoraj (15.01) do godziny 10:00 – poinformowała Kancelaria Premiera. Ruszyły zgłoszenia tej grupy wiekowej. Zapisać można się na trzy sposoby: dzwoniąc na specjalną całodobową infolinię pod numer 989, elektronicznie poprzez formularz dostępny na stronie pacjent.gov.pl lub poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień w okolicy (mapa z punktami szczepień dostępna jest tutaj).

Zgłoszenia osób w wieku 18-69 lat

Od piątku (15.01) osoby w wieku 18-69 lat mają możliwość zgłaszania chęci przyjęcia szczepionki. Nie jest to jeszcze rejestracja, a forma deklaracji. Formularz ze zgłoszeniem dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl. Przy wypełnianiu zgłoszenia należy podać swoje dane osobowe (imię i nazwisko, PESEL, numer kontaktowy, adres e-mail). Zarejestrować się na konkretny termin będzie można dopiero, gdy ruszą szczepienia grup, w których się znajdujemy. Wówczas na naszą skrzynkę mailową trafi wiadomość z informacją, że zostało nam wystawione e-skierowanie.

Rejestracja osób 70+

Osoby, które ukończyły 70. rok życia będą mogły zarejestrować się na szczepienie od przyszłego piątku (22.01). Będzie odbywało się to na takich samych zasadach, jak w przypadku seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Trzy dni później, 25 stycznia rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej w blisko 6 tysiącach punktów w całym kraju. W grupie pierwszej znaleźli się: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, osoby powyżej 60. roku w życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele.

Pomoc w dotarciu do punktów szczepień

Osoby niepełnosprawne mają otrzymać pomoc w dotarciu do punktów szczepień. Uprawniać do tego będzie aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym (kod R i N lub odpowiednio I grupa z w/w schorzeniami). W mniejszych miastach i wsiach pomoc ma obejmować także osoby starsze, które mogą mieć kłopoty z samodzielnym dotarciem na szczepienie. Transport mają organizować gminy, a koszty przedsięwzięcia zobowiązał się dofinansować rząd.

Aktualne dane na temat szczepień

Dzienna liczba szczepień w Polsce waha się w granicach 44 tysięcy. Najwięcej osób zostało zaszczepionych dotąd w województwie mazowieckim, najmniej w lubuskim. W województwie warmińsko-mazurskim wykonano ponad 16,5 tysiąca szczepień. W Podlaskiem preparat przyjęło o niemal 5 tysięcy mniej osób. To dane z piątkowego (15.01) raportu rządu.

Uruchomiona została specjalna państwowa strona, na której aktualizowane są dane dotyczące szczepień. Wynika z nich, że w Polsce zaszczepiło się dotąd ponad 410 tysięcy osób. Do punktów szczepień dostarczono ponad 520 tysięcy dawek preparatu – zutylizowano ponad tysiąc. U 91 osób po szczepieniu wystąpiły niepożądane odczyny. W większości miały charakter łagodny. Było to zaczerwienie i bolesność w miejscu ukłucia. W kilku przypadkach NOP (Niepożądany Odczyn Poszczepienny) przybrał cięższą formę, osoby skarżyły się na zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy czy wysoką gorączkę (raport przypadków niepożądanych reakcji po szczepieniu dostępny jest tutaj).

Wczoraj (15.01) koncerny Pfizer i BioNTech poinformowały o ograniczeniu dostaw szczepionek do krajów Unii Europejskiej. Firmy zapowiedziały, że chcą dostosować swoją fabrykę w Belgii do produkcji większych ilości preparatu. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw ma nastąpić 25 stycznia. Szef kancelarii Premiera RP zapowiedział, że dla Polski nie stanowi to istotnego problemu, bo drugie dawki szczepionek już czekają na pacjentów w magazynach.

– Mamy dane wskazujące na to, że każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę, ma gwarancję drugiej dawki, niezależnie od zmian dostaw – podkreślił Michał Dworczyk.

Kalkulator szczepień

Specjalny kalkulator kolejki szczepionkowej opracowały lekarka Aleksandra Zając i studentka medycyny Dominika Miszewska. Aplikacja bazuje na prognozach Narodowego Programu Szczepień. Wpisując swój wiek i zaznaczając dane dotyczące schorzeń czy aktywności zawodowej możemy dowiedzieć się, w jakim przybliżonym terminie zostaniemy zaszczepieni. Kalkulator uwzględnia gospodarkę szczepionkami i aktualne tempo szczepień. Dzisiaj (16.01) aplikacja wylicza, że osoba przed 30. rokiem życia, bez poważnych chorób i nie należąca do uprzywilejowanych zawodów (medycy, nauczyciele, służby mundurowe) może liczyć na szczepienie między lipcem a grudniem 2021 roku. Kalkulator kolejki szczepionkowej możecie uruchomić, klikając tutaj.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, gov.pl/szczepimysie
Autor artykułu: mp