15.01.2021
Sejny
Zarząd Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami odda miastu Sejny działkę pod odbudowę sukiennic. Taką decyzję podjął wczoraj Zarząd Towarzystwa.
„11 stycznia w Sądzie Okręgowym w Suwałkach odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa Burmistrza Sejn przeciwko stowarzyszeniu. W sądzie nasze stowarzyszenie zaproponowało ugodę, niestety została odrzucona przez Burmistrza. W całej sprawie od wielu lat wyłania się przede wszystkim brak dobrej woli i współpracy, a jest to niezbędne, aby dokończyć odbudowę sukiennic. W związku z tym Zarząd STOnZ podjął decyzję o przekazaniu miastu działki w centrum miasta. Jednocześnie deklarujemy pomoc Burmistrzowi Sejn przy rekonstrukcji sukiennic, ponieważ Burmistrz od kilku lat pracuje nad własną koncepcją odbudowy obiektu (…)” – pisze w oświadczeniu Prezes Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Robert Klucznik.
Towarzystwo nie wywiązało się z umowy, w której zapisano, że jeśli sukiennice nie zostaną wybudowane w ciągu 10 lat tereny wracają do miasta.
Dwa lata temu Burmistrz Sejn odmówił Towarzystwu przedłużenia darowizny terenów w centrum miasta, gdzie miały powstać sukiennice. Wówczas w oficjalnym komunikacie wyjaśnił, że Towarzystwo nie dysponuje środkami na realizację tego zadania i odrzuca propozycję współpracy ze strony miasta. Jednocześnie zarządzane przez Towarzystwo tereny w centrum fatalnie wpływają na wizerunek Sejn, a samorząd zadba o przywrócenie ładu.
Mimo starań, do odbudowy sukiennic nie doszło. Jeszcze dwa lata temu pojawiła się szansa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szukając lokalizacji Muzeum generała Władysława Andersa i 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych uznało, że Sejny będą odpowiednim miejscem. Muzeum miało być zlokalizowane w sukiennicach. Resort obiecał wsparcie, ale Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, miało zapewnić wkład własny. W 2018 roku Kacper Woźniak, doradca Anny Marii Anders, córki generała przywiózł do Sejn list sekretarza stanu w resorcie kultury, z deklaracją wsparcia inicjatywy. Po tym wydarzeniu głosy o przedsięwzięciu ucichły.
Sukiennice w centrum Sejn zbudowano tuż po powstaniu listopadowym. Do wzniesienia kramów kupców skłoniły miejscowe władze. W czasie II wojny światowej budynek spalili Niemcy.
Autor: SzK
Źródło: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Sejnach